Başbakan Erdoğan'ın annesi vefat etti

07 Ekim 2011 Cuma 14:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bir hafta önce yüksek ateş ile karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve ameliyat olan annesi Tenzile Erdoğan bu sabah vefat etti.

Başbakan Erdoğan'ın annesi vefat etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 88 yaşındaki annesi Tenzile Erdoğan, 20 Eylül’de karın ağrısı ve yüksek ateş şikayeti nedeniyle başvurduğu İstanbul Medipol Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

1 Ekim’de gerçekleştirilen operasyonla Tenzile Erdoğan’ın safra kesesi alındı.

Ameliyat sonrasında yoğun bakımda klinik tablosu düzelen Erdoğan, iyileşmiş olarak servise nakledildi.

Başbakan'ın annesi Tenzile Erdoğan, bu sabah 07.30'da ani dolaşım yetmezliği tablosunun gelişmesinin yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 09.15’te vefat etti.

PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Başbakan Erdoğan, annesinin durumunun ağırlaşması üzerine sabah saatlerinde eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile hastaneye geldi. Erdoğan, acı haberi hastanede öğrendi.

Başbakan Erdoğan, annesinin ölümü üzerine hafta sonu olan tüm programını iptal etti.

ANNESİ İÇİN DUA İSTEMİŞTİ

Erdoğan, G. Afrika ziyaretine çıkmadan önce safra kesesi ameliyatı olan annesini ziyaret etmiş, "Annem iyi ama dua edin. Daha iyi olmasa yola çıkmazdım. Birkaç güne hastaneden çıkacak. Dua edin” demişti.

TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Tenzile Erdoğan'ın vefat haberi üzerine hastaneye Erdoğan ailesinin diğer fertleri ve yakınları geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, TDİ Genel Müdürü Burhan Külünk, futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, iş adamı Ali Ağaoğlu da hastaneye gelerek Başbakan Erdoğan'a taziyelerini sundu.

Öte yandan, hastane çevresinde polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı. Birçok televizyon kanalı da hastane önünden canlı yayın yaptı.

56 YILDIR İSTANBUL'DA YAŞIYORDU

Tenzile Erdoğan, 1933 yılında Rize’nin Güneysu ilçesinde dünyaya gelmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Erdoğan ve Vesile İlgen'in annesi olan Tenzile Erdoğan, 1955 yılından bu yana İstanbul'da yaşıyordu.

Tenzile Erdoğan'ın gemi kaptanı olan eşi Ahmet Erdoğan ise 8 Aralık 1988'de vefat etmişti.

Erdoğan 'hellalik' sırasında gözyaşlarını tutumadı-FOTOCENAZE TOPRAĞA VERİLDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tenzile Erdoğan'ın naaşını taşıyan ve içinde Başbakan Erdoğan ile kardeşi Mustafa Erdoğan'ın da bulunduğu cenaze aracı, Dr. Eyüp Aksoy Caddesi üzerindeki gasilhane girişinden Karacaahmet Mezarlığı'na girdi.

Başbakan Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan defnin gerçekleşeceği kabre inerek, Tenzile Erdoğan'ın cenazesini birlikte toprağa koydular. Tenzile Erdoğan'ın defin işleminin gerçekleşmesinin ardından, Başbakan Erdoğan ilk toprağı attı.

Tenzile Erdoğan'ın mezarına daha sonra Başbakan Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, ardından da Bilal Erdoğan, Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da yer aldığı çok sayıda kişi tarafından toprak atıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da defin sırasında mezarlıkta bulundu.

Cenazenin mezarlığa gelmesinden yaklaşık yarım saat önce başlayan, tüm mezarlığa hoparlörlerle yayını verilen Kur'an-ı Kerim okunması, defin sırasında ve sonrasında da devam etti.

Bu arada, defnin gerçekleştiği kabrin etrafında yoğun güvenlik önlemi alınırken, cenazeye katılanların bir bölümü ve vatandaşlar kendilerine ayrılan bölümlerden defni izledi.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da aralarında bulunduğu bakanlarla çok sayıda kişi, namazın kılındığı Fatih Camisi'nden otobüslerle Karacaahmet Mezarlığı'na geldi.

Defin sırasında sadece Anadolu Ajansının (AA) kısa bir süre görüntü almasına izin verildi.

Tenzile Erdoğan'ın cenazesinin defin işleminden sonra Kur'an-ı Kerim okundu ve dua yapıldı. Hoparlörlerle yayını yapılan duaya, mezarlık içinde ve çevresinde bulunan vatandaşlar da eşlik etti.

UYARILARA RAĞMEN YÜZLERCE ÇELENK GELDİ

Başbakanlıktan yapılan Çelenk uyarısına rağmen cenaze töreninin gerçekleştirildıği Fatih Camii'ne, yüzlerce çelenk gönderildi. Gönderilen çelenkler, alınan önlemler kapsamında Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından camiye yakın bir noktada bir araya toplandı. Gerekli kontrollerden geçirilen yüzlerce çelengin bir kısmı, daha sonra görevliler tarafından camiye alındı.

Başbakanlıktan önceki yapılan açıklamada, çelenk yerine belirtilen vakıflara bağış yapılması istenmişti

CENAZEYE KATILIM YOĞUN

Cenaze törenine siyaset, iş ve spor dünyasının tanınmış isimleri de katılıyor. Cenaze töreni için camiye gelenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kabinedeki tüm bakanlar, milletvekilleri, KKTC eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski bakan Kürşat Tüzmen, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski Meclis Başkanı Köksal Toptan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, tiyatrocu Behzat Uygur, Sezen Cumhur Önal, İşadamları Ferit Şahenk, İnan Kıraç, Cavit Çağlar, Mehmet Ali Yalçındağ, sanatçı Orhan Gencebay, spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, kaleci Rüştü Reçber, eski basketbolcu İbrahim Kutluay, Galatasaray eski başkanı Adnan Polat, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, eski teknik direktörlerden Mustafa Denizli, Fenerbahçeli yönetici Ali Koç, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve açığa alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak da bulunuyor. AK Partili Abdülkadir Aksu'nun mini elektrikli araçla cami girişine kadar geldiği gözlendi.

FATİH ERBAKAN DA GELDİ

Cenaze için camiye merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan da geldi. Fatih Erbakan Mart ayında bu camiden babasını son yolculuğuna uğurlamıştı. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz ile Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller cenaze törenine katılıyor. Özer Çiller camiinin girişine kadar mini elektrikli araç ile geldi.

TSK'DAN DA BİR HEYET KATILDI

Cenazeye TSK'dan da bir heyet katılıyor. TSK adına Kara Kuvvetleri Komutanı Orgnereral İsmail Kıvrıkoğlu geldi.

KILIÇDAROĞLU TÖRENDE YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Abant'taki toplantısında olduğu için cenazeye katılamayacağını bildirmişti.

CHP adına cenaze törenine Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'ın başkanlığındaki bir heyet katılıyor.

Tören için MHP'den Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ile bir heyet de camideki yerini aldı.

FEVZİ PAŞA CADDESİ TRAFİĞE KAPALI

Tören için cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, cami içinde de bomba kontrolü yapıldı. Keşkin nişancıların da cami çevresindeki binalarda konuşlandığı görüldü. Cami çevresindeki cadde ve sokaklara vatandaşların töreni izleyebilmesi için dev ekranlar ve ses sistemleri kuruldu. Tören dolayısıyla Fevzi Paşa Caddesi ve bu caddeye çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı.

BDP ve BARZANİ DÜN TELEFON'LA TAZİYE BİLDİRDİLER

Öte yandan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın da dün Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini bildirdikleri bildirildi.

Ajanslar

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

dewran 7 yıl önce yorumlandı

masamda kaktüs! ekim yağmurlarının buğuladığı ; kireç duvarlı odamın plastik çerçeveli penceresi! plastik yürekler de ağlarlar anneleri öldüğü zaman! ... parçalanmış cesedlere,ve oğlunun kemiğine sarılıp ağlayan annelere bombalar atıp,yerlerde sürüklemek de niye! kendimize gelelim! kendimize! padişah da olsak,zulme de uğramış olsak bile! merhametin en Rahmani aynalardaki adaletle ışıldayan gölgesine! masamda kaktüs! tabiata dokunmak isterken ellerime batan bu diken niye? Ey Adalet istemekle , dudakları çatlamış belleri bükülmüş insanların Rabbi! öfkelerimizin iplerini sıkı tutmamız için bize güç ver ki gözüyaşlı Firavun lara bile merhamet edebilelim! Umulur ki her ölüm gong-unda öteki ölümlere ulanır hüzünlerimiz! Başınız sağolsun sayın Başbakan.

0 Kişi beğendi.