Dağlardan toplanan şifa tezgahlarda

22 Mayıs 2014 Perşembe 11:51

Erzurum Karayazı'da, dağlardan topladıkları ribês, tirşo, çiğşur ve kenger gibi bitkileri toplayan yurttşlar, bahar ayları boyunca da olsa geçimlerini bunları satarak karşılıyor. Doğal şifa olarak da görülen bu bitkiler tüketilmek için metropollere bile gönderiliyor.

Dağlardan toplanan şifa tezgahlarda
Erzurum'un Karayazı ilçesinde, 7 aydır kışı yaşayan yurttaşlar, baharın gelmesiyle birlikte, dağlardan topladıkları ribês, tirşo, çiğşur ve kenger gibi bitkileri toplamaya başladı. 2 bin 450 metre rakıma sahip ilçede, ulaşılması güç dağlardan topladıkları bitkileri; yükledikleri at, eşek ve ulaşabilinen yerlerde ise traktörlerle ilçeye taşıyan yurttaşlar, bunları ilçe merkezinde satmanın yanı sıra büyük bir kısmını ise yine tüketilmek üzere İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere gönderiyor. 

İlçenin en yüksek dağlarından olan Guça Reç dağında kardeşi ve amca çocukları ile topladığı ribêsleri (Işgın veya yayla muzu) Karayazı-Muş yolunda satan Adem Tanrıverdi (11), bu şekilde hem harçlığını çıkardığını hem de ailesine katkıda bulunduğunu söylüyor. 

'Kimi zaman sıkı bir pazarlık gerekiyor'

Bazen saatlerce yolun kenarında ellerinde ribêsler ile bekleyen küçük Adem, yolu kullanan şoförlerle kimi zaman sıkı pazarlıklar ettiğini anlatıyor. Küçük çocuk, "Okul'un olmadığı zamanlarda kardeşim ve amcamın oğluyla birlikte ribês toplamaya geliriz. Topladıklarımızı yolda araba ile gelen yolculara satıyoruz. Hem ailemize destek çıkıyoruz hem de defter kalemlerimizi kendimiz alıyoruz" diyor. 

Satamayıp, ellerinde kalan ribêsleri ise akşam yeniden eşeğe yükleyerek, eve götürdüklerini dile getiren Adem, yaptıkları işin zor yanlarına rağmen zevkli olduğunu söyledi. 

Bitkiler doğal ilaç olarak görülüyor

Kopal Köyü'nden Kömür Kom'a (Goma Komir) gelerek topladıkları tirşo, çiğşur ve belkas bitkilerini hem ilçede sattığını hem de metropol kentlere gönderdiğini dile getiren yurttaşlardan Sait Akdağ ise bitkilerin şifalı özellikleri üzerinde durdu.

Topladıkları tirşonun; mide, bağırsak, karın sancısına iyi geldiğini söyleyen Akdağ, "Tüm köylüler ilkbaharın gelmesiyle birlikte dağlara çıkıp bu bitkileri toplarız ve ilaç olarak kullanırız. Evlerimizde yemeklik diye yaparız hem de İstanbul, İzmir, Ankara gibi yerlere satmaya göndeririz" şeklinde konuşuyor.

DİHA

Yorum Gönder