Geleneksel Hınıslılar Gecesi Sönük Geçti

11 Aralık 2011 Pazar 21:16

İstanbul’da yaşayan Hınıslılar, gelenekselleşen gecelerinden birisini daha gerçekleştirdi. Sitemizden Erol Sevindir'in de katıldığı Kadıköy Aden Oteli’nde yapılan gecede katılım ve coşku düşüktü.

Geleneksel Hınıslılar Gecesi Sönük Geçti
İstanbul’da yaşayan Hınıslılar, gelenekselleşen gecelerinden birisini daha gerçekleştirdi.
Hınıslıların buluşmasıyla özdeşleşen Kadıköy Aden Oteli’nde yapılan gecede katılım ve coşku düşüktü.

Program öncesinde Hınıs Belediye Başkanı Enver Taçyıldız, Yazarımız Erol SEVİNDİR, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çakır ve Galip SEVİNDİR aynı masa etrafında hararetli ve uzun sohbetlerle Hınıs'ın meselelerini ve çözüm yollarını konuştular. 

Gece 11/12/2011 Cumartesi günü akşamı gerçekleşti. Gece programına takribi 20.30 sularında geçildi. Yemeklerin yenmesinin ardından geceyi organize Eden Hınıs ve Civar Köyleri Derneği Başkanı Avukat Ömer Faruk Fırat açılış konuşması yaptı. Birlik ve beraberlik temalarına vurgu yapan Başkan Fırat, İstanbul’daki Hınıslıların birlik ve beraberliğinin önündeki etkenlerden ve olumsuzluklardan bahsetti.
 
Salonda bulunan ve Hınıs’a temayüz etmiş kişiliklerin salona takdiminden sonra program plaket töreniyle devam etti. Salonda bulunan ve protokol masasını paylaşan Hınıs Belediye Başkanı Enver TAÇYILDIZ, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ÇAKIR, Edebiyatçı-Yazar Erol SEVİNDİR, İktisatçı-Yazar Galip SEVİNDİR tarafından adına plaket düzenlenmiş olanlara plaketler verildi. Mini konuşmalar yapıldı.
 
Gecenin finalini her zaman olduğu gibi yine Hınıslı Halk Müziği Sanatçısı Harun Atmaca yaptı. Özellikle ilk iki türküsünü hem çalıp hem söylediği programda repertuarındaki Erzurum türküleriyle geceye renk kattı.

Mutadı Kırmak Lazım
 
Derneğin Onursal Başkanı Sn. Necat Atalay’ın katkı ve himayelerinde hemen hemen her yıl gerçekleştirilen gecenin hep aynı semtte (Kadıköy) hep aynı mekanda (Aden Oteli) hep aynı formatta (Çok zaman alan plaket töreni) ve sahne alan aynı sesle ( Harun Atmaca) yaşanması katılımcılarda heyecanı ve coşkuyu eksiltmektedir.
 
İki dernek arasında çekişme ve kırgınlığın her an hissediliyor ve mikrofonla dile getiriliyor olması da katılımcılarda bir usanç meydana getirmektedir.
 
 Oysa belki de gelecek yıllarda yukarıda zikredilen birkaç değişiklik ve akıştaki farklılık heyecanı arttıracaktır.
 
Yaklaşık 30.000 Hınıslının yaşadığı İstanbul’da geceye katılımın neredeyse 50 ila 70 kişi arasında kalması üzerinde düşünülmeli ve durum irdelenmelidir.

Haber: Erol Sevindir

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rengi 7 yıl önce yorumlandı

hınıs biraz düşüneceksiniz aslında.kareye baktım.hımmm hiç iç açıcı değil.yani.şöyle diyeyim başkan ve diğer başkan yardımcısı.bence kendilerini çok begenmişler hallerinden beli.bi gurup faşo değmez gitmeye orya..nese bb

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

derdê dîlan 7 yıl önce yorumlandı

Yani böyle geceler çok sıkıcı ve anlamsız... Gerçi hınısa dair ne kadar hayal, his ve dert taşıdığımız da ayrı bir mevzu da!... Klasik bir kaç plaket töreni, sanki çok büyük iş başarmışlıkları var da... Halbuki İnsanlar, daha değişik aktiviteler, söyleşiler, geleneksel oyun ve eğlencler olabilirse ilgi duyar. Hınısın neyi meşhurdu, geçmişinde neler vardı, bütün bunlar beyinlerimizden ve yaşantımızdan silinip gidince ortada böyle manasız ve mutadı aşmayan rituellerden örülü bir kaç göstermelik şey kalıyor. Bir de bazı tiplerin kendini beğenmişliği var ki o da başlıbaşına dert zaten... Boşuna Hınıs bitti demiyoruz yani...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

numag 7 yıl önce yorumlandı

cep telefonuna ve e-mail adresine artık devlet kurumlarınca çekilen mesajlar resmi bilgilendirme ve tebligat sayılıyor, facebook sayfalarında bir araya gelenler devrim yapıyor, her türlü sivil itaatsizlik eylemi düzenliyor, artık ev ev dolaşıp nikah şekeri dağıtmanın çağıi geçti, böyle bir çağda yaşıyoruz, kaldı ki adrese davetiye de gönderilmemiştir. Hınıs'a ait 4 haber sitesinde gece düzenleneceğine ilişkin bir haber, bildiri görmedim, bu haber sitelerinin facebook sayfalarında binlerce kayıtlı arkadaş ve beğeneni var, bence sorunun tamamı geceyi düzenleyen kişilerde, Hınıs ve Hınıslılar artık kendilerini aşmalı, çağı çok geriden takip etmemeli.

0 Kişi beğendi.