İstanbul’dan Yelda Abbasi geçti…

11 Mayıs 2016 Çarşamba 13:01

Horasan Kürtlerinden Yelda Abbasi, dün akşam Türkiyeli hayranlarına müzik ziyafeti yaşattı.

İstanbul'dan Yelda Abbasi geçti…
 Kürt müziğinin genç ve önemli isimlerinden Yelda Abbasi, Mezopotamya Kültür ve Sanat Merkezi (MKM) tarafından bu yıl İstanbul'da 2'ncisi düzenlenen Kürt Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yüzlerce kişinin izlediği konserde en güzel şarkılarını dillendirdi.

 

Abbasi’ye ilgi yoğundu. Konser salonunu hınca hınç dolduran dinleyicilerden bazıları konseri ayakta dinlemek zorunda kaldı. Konseri yöneten ve şarkıların hikâyesini ise Yelda Abbasi’nin annesi anlattı.

 

Ezidi sanatçı Tehsin Xıdır ile sahneye çıkması planlanan Abbasi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Xıdır’a zorluk çıkarması nedeniyle konseri tek başına gerçekleştirdi.

 

'Kadın sanata ruh veriyor'5 yaşında müziğe başlayan Abbasi, konser öncesinde verdiği bir söyleşide, "Kadınlar çocuklarını büyütünce ninni söylüyor. Her işinde bir ağıt, bir şarkı seslendiriyor ve onu birebir yaşıyor. Bu yüzden sanata ruh veren kadındır diyebiliriz. Çünkü birebir kadınlar yaşanmışlıklarını seslendiriyor ya da sanatında var ediyor" dedi.

 

Yelda Abbasi kimdir? 

 

İran'ın Kuzey Horasan Eyaleti'nde yaşayan Kürt sanatçı. Annesinin desteğiyle 12 yaşında müziğe başlayan Abbasi, sesi ve eserlerinde işlediği AbbasiKürtler'inin çektiği acıları müziklerinde işleyip Kürt müziğine yeni bir soluk getirmiştir. Zira Abbasi, gerek müzikal altyapısındaki Kurdi ustalık ve otantik enstrümanlar sesiyle bir armoni halinde yol alması sayesinde Kürt müziğindeki derin duyguyu dinleyiciye taşıyor. Bazı çevreler tarafından ''Kürt Müziği'nin prensesi'' olarak da tanımlanmaktadır.


Yorum Gönder