Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

13 Temmuz 2015 Pazartesi 12:49

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, " sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Ramazan ayının en önemli günlerinden olan Kadir Gecesi bu yıl 13 Temmuz'da idrak edilecek.

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

 İslam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla İslam peygamberi Hz. Muhammed ( SAV ) 'e gönderilmeye başlandığı gecedir. 18 Haziran'da başlayan Ramazan ayının en önemli günlerinden Kadir Gecesi bu yıl 13 Temmuz'a denk geliyor.

Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci suresi olan beş ayetlik Kadr Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, 'azamet' ve 'şeref' demektir. Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

KADİR GECESİNİN ZAMANI

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Hz. Muhammed (SAV ) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.

SÛREYÊ EL-QEDR

Sûreyê Qedr, pênc (5) ayet e. Li Mekkê daketiye û navê sûre ji ayeta 1’em, 2’yem û 3’yem hatiye ku di wan de peyva El-Qedr derbas bûye û behsa şeva qedra pîroz dike ku qedr jî bi maneya “diyarkirin û binavkirin” e.

1- Bi rastî me Quran di Şeva Qedrê de (şeva birêz û rûmet de) aniye xwarê.

2- Ma tu çi dizanî ka Şeva Qedrê çi ye?

3- Şeva Qedrê ji hezar heyvî bixêrtir e, (îbadetên di vê şevê de ji îbadetên hezar heyvê ku ev şev tê de tune be, bixêrtir e).

4- Di wê şevê de, melayîket û Ruh (Cibrîl) bi destûra Xwedayê xwe, der barê her kar û barî de têne ser erdê.

5- Ew şev selametî û aramî ye. Heyanî spêdeyê berdewame.


Werger: Mele Huseyn Êsî, Mele Se’id Girdarî, Mele Muhemmed Bêrkevanî;


Şeva weya Leyletül Qedr bımbarek be.

İslam aleminin Kadir gecesi mübarek olsun.


HINIS HABER

Yorum Gönder