Kürdistan dağlarında Gulnixwin zamanı!

05 Mayıs 2014 Pazartesi 23:55

Kürdistan’a özgü endemik bitki türü olan ters laleler (Gulnxwin), Zagros, Cilo, Mereto,Dersim, Xerzan ve Sipan dağlarını renkleriyle donattı.

Kürdistan dağlarında Gulnixwin zamanı!

Kürdistan’da 20 ayrı endemik çeşidin yetiştiği Xarzan, Dersim, Behdinan ve Serhat dağları ters lale (Gulnixwin) bahçesine dönüştü. Yüksek dağların zirvesinde karların erimesiyle yeşeren laleler, bitki kaçakçıların ağından kurtulamıyorlar. Konu ile ilgili bölgedeki çevreciler sanal ortamda ters lalelerin kaçakçılardan korunması için duyarlılık çağrıları yapıyor.

Dünyada nesli tehlike altında olan ters lale (Gulnixwin) Kürdistan’da "Ağlayan Gelin" adıyla biliniyor. Gen merkezi Batman olan ters lale Hakkari, Van, Bitlis, Erzurum'da özel­ikle 1.40- 2.500 rakımında ve belirli yerlerde yetişiyor. 167 türü bulunan bu çiçeğin en fazla görüldüğü yer Kürdistan olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre Kürdistan’da 43 türü bulunan Ters Lalelerin 20’si endemik olan ters laleler, kaçak yollarla Avrupa ülkelerine satılarak kozmetik veya ilaç sanayinde kullanılıyor. Dikkat çekici güzelliğe sahip lale çiçeğinin yanı sıra aromatik yağ içeren yaprakları da kullanıyor. Ters lalenin toplanma­sı, bir yerden başka bir yere nakli yasak ve Türkiye’de cezası 32 bin liradan başlıyor. Fakat birçok paha biçilmez kaçakçılık gibi endemik türler kaçakçılığı da organizeli bir şekilde yapıldığına dair birçok kez açığa çıkartılmıştı.

Ayrıca birçok aşk destanında ismi geçen ters lalenin “ağlayan gelin” olarak Kürtler arasında tabir ediliyor.

FERHAT ARSLAN /ANF

Yorum Gönder