Şeyh Mehmet Sıddık Fırat Vefat Etti

20 Şubat 2014 Perşembe 00:24

Şeyh Said'in torunlarından Mehmet Sıddık Fırat, dün akşam saatlerinde İzmir'de vefat etti.

Şeyh Mehmet Sıddık Fırat Vefat Etti
Hınıs Haber'in eski yazarlarından Avukat Abdurrahim Fırat'ın babası ve Şeyh Said'in torunlarından Mehmet Sıddık Fırat, dün akşam saatlerinde İzmir'de vefat etti. 

Şeyh Mehmet Sıddık Fırat, önceki gün uçakla Erzurum'dan İstanbul'a iki aşiret arasında yıllar önce meydana gelen husumeti sonuçlandırmak ve tarafların barış buluşmasına katılmak için gitmişti. İstanbul'dan Manisa'daki asker torununu görmek için uçakla İzmir'e geçti. İzmir'de akrabalarının evinde akşam saatlerinde kalp krizi geçirdi. 72 yaşındaki Mehmet Sıddık Fırat, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Mehmet Sıddık Fırat’ın cenazesi, bugün Erzurum’a getirilecek ve Cuma günü ikindi namazını müteakip Elazığ’ın Palu ilçesindeki aile mezarlığında toprağa verilecektir. 

Mehmed Sıddık Fırat, Trakya'da (sürgünde) dünyaya gelmişti. Yaz aylarında Tekman-Eğriçayır'da, Kış aylarında ise Erzurum Merkez'de ikamet ediyordu. Şeyh Selahaddin Fırat'ın ikinci oğlu olan Mehmet Sıddık Fırat, Şeyh Said Efendi'den devreden Nakşibendi / Palevi tarikatının son halifesiydi. 
Kaynak: (
Hınıs Haber)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 6

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

muhammet şirin çoban 5 yıl önce yorumlandı

bir alimin ölümü bir alemin ölümü demektir böyle alimler ölmez sade dünyasını değiştirirler gerçek olarak aramızda dolaşiyorlar şeyğ sayidin ailesini tanıyanlar bilirler.kimse gaflete kapılmasın büyük şeyğlerimiz giti bunlarin yerini dolduracak yine şeyğ larımız vardır dünyanın sonuna kadarda var olacaktır yınede hepimizin özelikle ailesinin başı sağolsun.allah hepsine gani gani rahmet eylesin inşaallah.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

muhammet yalçın 5 yıl önce yorumlandı

bir tek şeyhimiz vardı oda şehit oldu. allah rahmet u peyn allah va sabır bıd aileye.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

erhan çetinkaya 5 yıl önce yorumlandı

şeyh said ailesinin ve kürt halkının değerli büyüğü sıddık efendiye Allahtan rahmet dilerim. mekanı cennet'ül ala olsun inşallah. insanlık için çok büyük bir kayıp.hayatını insanlığa adamış, fakirlerin, garip gurebanın kısacası mazlumların şeyhiydi. yüce allah bütün ailesine sabru cemil ihsan eylesin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mahfus Satilmis 5 yıl önce yorumlandı

Büyük Alimlerimizi yavas yavas kayip ediyoruz Allah mekani Cenet Etsin Cenabi Haktan Rahmet, Ailesine de Sabir Selamet Dilerim. //KOLUMEKSUT KÖY de Haci Mehmet Selim Satilmis'in Torunu Mahfus Satilmis/ Almanya'dan...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yakup İLÇİ 5 yıl önce yorumlandı

İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi Raciûn . Kıymetli ve Saygı Değer Büyüğümüz Mehmet Sıddık FIRAT'ın Vefatı Hiç Şüphesiz Bizleride Derinden Üzmüştür.Saygıdeğer Büyüğümüze Cenab-ı ALLAH'tan Rahmet Başta Fırat Ailesi Olmak Üzere Tüm Yakınlarına ve de Hınıslı Hemşerilerime Sabırlar Diliyorum.Mekanın Cennet Olsun..!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abidin ÖZGÜL 5 yıl önce yorumlandı

Duyduğumda çok üzüldüm. Çok değerli, mütevazi bir şahsiyetti. Fırat ailesi için büyük bir kayıp. Allah rahmetiyle sevindirsin, mekanı Cennet olsun. Başta Av. Abdurahim bey ve Ali Sait bey olmak üzere tüm ailenin başı sağ olsun.

0 Kişi beğendi.