Abdülmelik Fırat, Ölümünün 2.yılında Anıldı

04 Ekim 2011 Salı 23:59

HAK-PAR, kurucu genel başkanı ve Kürt siyasetçi Abdülmelil Fırat’ı ölümünün 2. yılında Diyarbakır’da andı. Bozyel, Fırat’ın hem siyasi hem de ilmi açıdan önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Abdülmelik Fırat, Ölümünün 2.yılında Anıldı

HAK-PAR, kurucu genel başkanı ve Kürt siyasetçi Abdülmelil Fırat’ı ölümünün 2.yılında Diyarbakır’da andı.

Ayı zamanda Şeyh Said’in torunu olan Fırat için Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda anma etkinliği düzenlendi. Dua ve mevlit okunarak başlayan etkinliğe, HAK-PAR, BDP ve STK'lardan isimler katıldı.

KAHİM CESARETE SAHİPTİ

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, Abdülmelik Fırat’ın hayatını Kürt halkının haklarını aramaya ve ilime adayan bilge bir şahsiyet olduğunu söyledi. Son zamanlarda yaşanan olaylarda Fırat’ın eksikliğini fazlasıyla hissettiklerine dikkat çeken Bozyel,"Fırat, yol, yordam bilen bilinçli, uzman ve büyük bir alimdi. Makul ve ihtiyatlı büyük bir maneviyata sahipti. Her şeyden önce hak ve özgürlük mücadelesinin bir neferiydi. Büyük ve kahim bir cesarete sahipti. Hem bizimle arkadaşlık yapar hem de bize hocalık yapıyordu. Ondan çok şey öğrendik ve onun bize örettikleriyle yolumuza daha bilinçli devam ediyoruz. Yeri cennet olsun, Allah’ın rahmeti üstünden eksilmesin." dedi.

KÜRT HALKINA ÖNCÜYDÜ

Bozyel, Fırat’ın alimliğin yanı sıra farklı kürt gruplarını ilk kez bir çatı altında toplama başarısını gösterdiğine de dikkat çekti. Bozyel,"Kanaatimce Şeyh Abdulmelik Fırat’ın hayatını ailesinin geleneğinden ve Kürt halkının yaşam tarzından ayrı tutmamız mümkün değildir. Diğer bir deyişle; Şeyh Abdulmelik Fırat’ın ailesinin öyküsünde Kürt halkının yaşamı ve yaşam mücadelesi resmedilmiştir. Bildiğiniz gibi zor ve zahmetli bir süreçten sonra 11 Şubat 2002 yılında Şeh Abdulmelik Fırat öncülüğünde Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR’ı) kurduk. İlk defa farklı fikirlere sahip Kürt grupları birlikte bir çatı altında toplandılar. Kuşkusuz HAK-PAR’ın kuruluşunda Şeyh Abdulmelik Fırat öncü bir rol oynadı." şeklinde konuştu.

Diyarbakırsöz

Yorum Gönder