Azadi İnisiyatifi ilk ziyaretini Roboski'ye yaptı

22 Haziran 2012 Cuma 00:13

‘Hak, Adalet ve Hürriyet için Kürdistan İslami İnisiyatifi’ Azadi adına beş kişilik bir heyet ilk resmi ziyaretini Roboski’ye yaptı.

Azadi İnisiyatifi ilk ziyaretini Roboski'ye yaptı
Azadi İnisiyatifi, Yürütme kurulu üyeleri Yakup Aslan, Adem Özcaner, yürütme kurulu yedek üyesi Sabiha Ünlü, kurucu üye Cesim İlhan ve Muhammet Aslan’dan oluşan bir heyetle 13.06 2012 tarihinde Roboski’yi ziyaret etti.


Heyet, Roboski katliamında yakınlarını kaybeden şehid 
ailelerine başsağlığı dilemek, destek olmak, katliama karşı duyarlılıklarını dile getirmek ve katliam mahallini yerinde görmek için ilk resmi ziyaretini Roboski Katliamı mağdurlarını ziyaret ederek gerçekleştirdi. Bu ziyaretle Kürtlere karşı gerçekleştirilen katliamlara ve zulümlere sessiz ve tepkisiz kalmayacağını da göstermiş oldu.

Ziyaret esnasında heyet adına kısa bir konuşma yapan yürütme kurulu üyesi Adem Özcaner, şehidlerin yakınlarına başsağlığı diledikten sonra katliamla ilgili İnisiyatif adına görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Özcaner, “Roboski katliamı bizim için 
Kürdistan’da gerçekleştirilen Halepçe, Enfal, Dersim, Zîlan, 33 kurşun katliamları niteliğindedir. Bu katliamlar arasında hiçbir fark yok. Hepsi de Kürdistan'da ve Kürtlere karşı yapılmıştır. Acınız bizim acımızdır” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Roboski’de gerçekleşen katliam devlet eliyle işlenmiş bir katliamdır! Ne hükümetin sessizliği ne de Genelkurmay’ın yapay açıklaması bu gerçeği gizleyemez. Hükümet derhal katliama sebep olan failleri bulmalı ve devlet adına Kürt milletinden özür dilemeli” dedi.

Azadî İnisiyatifi heyeti, şehidlerin mezarlarını ziyaret ederek, ruhlarına dualar okuduktan sonra olayın gerçekleştiği yere en yakın olan noktaya giderek incelemelerde bulundu. Heyet katliamda yakınlarını kaybeden 
ailelerle vedalaşarak Roboski’den ayrıldı.
 

inisiyatifazadi.com (haber diyarbakır aracılığıyla)


Yorum Gönder