BDP Güroymak'ta AKP'ye fark attı

01 Haziran 2014 Pazar 21:58

Açıklanan sonuçlara göre Güroaymak'ta seçimleri kazanan BDP'li Belediye Eş Başkanı Nazime Arvas, "Şu saat itibari ile BDP değil, AKP tabela partisidir. Bizlerin bu direnişi başta 'BDP Güroymak'ta tabela partisidir' diyen Bülent Arınç'a, AKP'nin tüm kurmaylarına ve çalışanlarınadır" dedi.

BDP Güroymak'ta AKP'ye  fark attı
 Oy sayım işlemlerinin tamamlandığı Güroymak'ta BDP'nin seçimleri açık ara farkla kazandığı kesinleşti. Seçimleri kazanan BDP, en yakın rakibi AKP'ye bin 178 oy fark attı.

Seçimlerin tekrar edildiği Bitlis'in Güroymak ilçesinde, İlçe Seçim Kurulu oy sayma işleminin tamamlanması sonrası resmi sonuçları açıkladı. İlçe Seçim Kurulu'nun açıkladığı sonuçlara göre partilerin aldığı oy sayıları şöyle: 

BDP 5 bin 464
AKP 4 bin 286
Saadet Partisi 39
Büyük Birlik Partisi 48
Bağımsız Türkiye Partisi 55
Cumhuriyet Halk Partisi 15
Milliyetçi Hareket Partisi 16 

Bu sonuçlara göre BDP'nin en yakın rakibi AKP'ye bin 178 fark attığı seçimlerde 413 oy ise geçersiz sayıldı.

Bitlis'in Güroymak ilçesinde, 30 Mart'ta yapılan seçimleri BDP'nin 32 fark ile kazanmasına rağmen AKP'nin itirazları üzerine yeniden gidilen seçimlerde, Güroymak halkı ders gibi bir sonuç verdi. Oy verme işlemlerinin ardından açıklanan resmi sonuçlara göre, BDP 4 bin 522 oy alarak en yakın rakibi AKP'ye bin 180 oy fark attı ve bir kez daha Güroymak Belediyesi'ni kazandı. İlçe merkezinde kutlamalar had safhaya ulaşırken, seçim sonuçlarını değerlendiren BDP'li Belediye Eş Başkanı Nazime Arvas'ın yanı sıra Güroymak halkı özellikle, hafta içinde AKP'nin ilçe merkezinde düzenlediği mitingde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın BDP'nin "tabela partisi" olduğunu iddia etmesine tepki göstererek, halkın iradesinin kimin "tabela partisi" olduğunu gösterdiğini dile getirdi. 

Güroymak halkının direnişi karşısında ne söylense eksik kalacağını dile getiren Güroymak Belediye Eş Bakanı Eş Başkan Nazime Arvas, "2 kez örgütlü mücadelemizin kazanımıyla başarıya ulaştık" dedi. 

30 Mart'ta da kazandıklarını hatırlatan Arvas, "AKP hükümeti yalan, dolan ve zorla elimizden aldığı kazanımızı tekrardan aldık. Şu saat itibari ile BDP değil, AKP tabela partisidir. Bizlerin bu direnişi, başta 'BDP Güroymak'da tabela partisidir' diyen Bülent Arınç'a, AKP'nin tüm kurmaylarına ve çalışanlarınadır" dedi. Güroymak'da CHP, MHP gibi AKP'nin de "tabela partisi" olduğuna vurgu yapan Arvas, "Bizler artık bu saatten sonra AKP'yi Norşên'de bitirdik" diye konuştu. 

'PKK'nin direnişini selamladı'

Güroymak'ta çalışmalarına kaldıkları yerden devam edeceklerini ifade eden Arvas, "1 Haziran, PKK için önemli bir gündür. Bizler de yaptığımız çıkışla PKK'nin direnişini yaptığımız direnişle selamladık" diye konuştu. Arvas, "Bizler kardeşliği savaştan yana olana, AKP hükümetine ve yandaşlarına pratiğimizle göstereceğiz. Kürt halkının kazanımı Türkiye'nin kazanımıdır. Halkları BDP ve HDP çatısı altında çalışma yürütmeye çağırıyorum" çağrısı yaptı.


Yorum Gönder