Deprem bilançosu giderek ağırlaşıyor

24 Ekim 2011 Pazartesi 16:55

En son bilgilere göre Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 432 kişi hayatını kaybetti, bin 300 kişi yaralandı.

Deprem bilançosu giderek ağırlaşıyor

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 7.2 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Van ve ilçelerinde hayatını kaybedenlerin sayısının 239, yaralı sayısının ise 1300 civarında olduğunu açıkladı. Atalay'ın açıklama yaptığı saatlerde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de ölü ve yaralı sayısı ile son bilgileri paylaştı. Bakan Şahin ölü sayısının 265 olduğunu belirtti.

Atalay, Van İl Afet, Acil Durum Müdürlüğü'nde, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile basın toplantısı düzenledi.

239 ÖLÜ, 1300 YARALI

Atalay açıklamasında şunları söyledi:

Depremde, Van, köyler ve Erciş'te toplam 239 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1300 civarında yaralımız vardır. Ulaşılmadık bir yer kalmamıştır. Van, köyler ve Erciş...

BAKAN ŞAHİN: ÖLÜ SAYISI 265

Beşir Atalay'ın açıklama yaptığı sırada İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de ölü ve yaralı sayısı ile ilgili son bilgileri paylaştı. Şahin, ''Erciş'te 169, Van merkezde de 96 olmak üzere toplam 272 can kaybı var. Yaralı sayısı 1100" dedi.

DİYANET: 10 ÖĞRENCİ KUR'AN KURSU ENKAZINDA VEFAT ETTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, 30-40 kişi kapasiteli Arvasi Kur'an Kursu'nun bulunduğu yerin tamamen çöktüğünü, 10 erkek öğrencinin vefat ettiğini ve muhtemelen 4 veya 5 öğrencinin enkaz altında olduğu bilgisinin alındığını bildirdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ACI BLANÇOYU AÇIKLADI:

Milli Eğitim Bakanlığı, kesin olmayan bilgilere göre, Van merkez köylerinde 8 öğrencinin hayatını kaybettiğini, 6 öğrencinin yaralandığını bildirdi.

Bakanlık, yine kesin olmayan bilgilere dayanarak, Van merkezinde 3, Erciş'te 19 olmak üzere 22 öğretmenin hayatını kaybettiğini belirtti.

Van Merkez 8 derslikli Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu'nun tamamen yıkıldığı, bunun dışında tamamen yıkılan okul bulunmadığı duyuruldu.

Bakanlığın açıklamasında, depremin ardından yapılan ilk inceleme sonucunda elde edilen bilgiler aktarıldı. Açıklamada yer alan bilgiler şöyle:

''Köy muhtarları ve öğretmenlerinden alınan ve kesin olmayan bilgilere göre, Van Merkez köylerinde 8 öğrencimizin hayatını kaybettiği, 6 öğrencimizin yaralandığı bilgisine ulaşılmıştır.

Yine kesin olmayan bilgilere göre, Van Merkezinde 3 öğretmen ve Erciş'te 19 öğretmen olmak üzere 22 öğretmenimizin hayatını kaybettiği bilgisi alınmıştır.

Van Merkez 8 derslikli Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu tamamen yıkılmıştır. Bunun haricinde tamamen yıkılan okulumuz bulunmamaktadır.''

BÖLGE OKULLARINDA DURUM

Açıklamada, Van Merkez, Erciş ve Muradiye ilçelerinde ağır ve hafif olmak üzere hasarlı okullar bulunduğu belirtilerek, sözkonusu ilçelerde 8 komisyonun yürüttüğü incelemeden çıkan ilk tespitler şöyle sıralandı:

- Van İl Milli Eğitim ve Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binaları hafif hasarlı.

- Van Merkezde 229 okuldan 15'i ağır, 62'si hafif hasarlı.

- Erciş İlçesinde 150 okulun önemli bölümünde hafif hasar bulunuyor.

- Muradiye İlçesinde 67 okuldan 1'i ağır, 6'sı hafif hasarlı.

Açıklamada, Bakanlık merkez teşkilatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce oluşturulan, Müşteşar Yardımcısı Birol Ekici'nin başkanlığındaki ekiplerin öğrenci, öğretmen ve okulların bir an önce eğitime hazır hale getirilebilmesi için çalışmalarına devam ettiği belirtildi. Bu kapsamda bakanlığın İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığına bağlı 37 mühendisin de deprem bölgesinde incelemede bulunmaları için görevlendirildiği bildirildi.

24.10.2011/Ajanslar


25.10.2011/ Son durum:
Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 432 kişi hayatını kaybetti, bin 300 kişi yaralandı.
Van'da 7,2 büyüklüğündeki depremde her geçen dakika hayatını kaybedenlerin sayısında artış yaşanıyor. En büyük hasarın yaşandığı Erciş'te 307 kişi yaşamını yetirdi. Van merkez ve köylerinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 125 ye ulaştı. Depremde yıkılan ve ağır hasar gören bina sayısı 2 bin 256 olarak açıklandı. Ekipler depremin üzerinden geçen süreye rağmen Van ve Erciş'te enkaz çalışmalarını titizlikle sürdürülüyorlar.

Erciş'te bin 109 kişiden oluşan 53 ekip çalışıyor. Van merkez ve köylerinde 232 uzman personel arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Yaralıların tedavileri Van ve Erciş'teki sağlık kurumlarında ve çadır hastanelerde sürdürülüyor. Durumu ağır olanlar çevre illere sevk ediliyor.

Van'daki kriz merkezinde toplantı yapan 100 kişilik hasar tespit ekibi, Erciş ilçesine geçerek hasar tespit çalışmalarını başlattı.

İLKHA

Yorum Gönder