Diyarbakır'da Kürt Dil Konferansı

03 Mart 2012 Cumartesi 20:29

Dünyanın birçok ülkesinden 200 Kürt dilbilimci Diyarbakır'daki konferansta ilk kez bir araya geldi ve 'ortak dil, ortak alfabe' için üç gün süren tartışmaların ardından sonuç bildirgesi yayınlandı.

Diyarbakır'da Kürt Dil Konferansı
Dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Kürt dilbilimci ve dil uzmanları Diyarbakır’da ‘Kürt Ulusal Dil Konferansı’nda bir araya geldi. Konferans Kürt ulusal marşı kabul edilen ‘Ey Reqip’in okunmasıyla başladı. Konferansta ortak bir dil ve ortak alfabede uzlaşma sağlanması için tartışmalar yapılacak. 
Demokratik Toplum Kongresi, Kürt Enstitüsü ve Kürdi-Der’in dört aylık çalışması sonucu, ilk kez Kürt Ulusal Dil Konferansı gerçekleştirildi. Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki konferansa Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, bazı BDP milletvekilleri ile Suriye, İran, Irak, Avrupa, Kafkasya ve Kanada’dan yaklaşık 200 Kürt dilbilimci ve uzman katıldı. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra ‘Ey Reqip’ marşı okundu. Kayıttan okunan marşa bazı katılımcılar eşlik ederken, bazılarının da sadece dinlediği görüldü. 
Konferansın açılış konuşmasını Kürtçe yapan Ahmet Türk, “Kürt dilinin eğitim ve siyaset dili olmasını ve resmi olmasını istiyoruz. Yaşamın her alanında dilimizi kullanmak istiyoruz. Zafer ittifak ile olur. Dil ve siyasette ittifak çok önemlidir. Bugün sadece dil değil, siyaset anlamında da Kürtler için çok önemli bir gündür” dedi. 
Türk’ün konuşmasından sonra dilbilimciler açılış konuşmaları yaptı. Suriye’den gelen İzzettin Abdullah, Ortadoğu’da yaşanan Arap Baharı ile birlikte kendilerinin de Suriye’de Kürt dili okulları açtıklarını ve 6 yaşından 60 yaşına kadar insanların daha önce yasaklanan Kürtçede eğitim gördüğünü belirterek, bunu bir müjde olarak konuklara iletti. 

SONUÇ BİLDİRGESİ:
Diyarbakır’da üç gün süren konferansta, Kürt dili ile ilgili sorunlar ele alınarak, ortak bir dil ve ortak bir alfabede uzlaşma sağlanması kararı alındı.

1- Kürtçe'nin lehçeleri zenginliktir, bu lehçelerin korunması ve geliştirilmesi ulusal bir görevdir.

2- Ulusal Kürt Kongresinin gündemde olduğu bu günlerde Kürtlerinde ulusal bir program ve dil siyaseti olmalıdır.

3- Bu Konferans, her lehçenin standardizasyonunu gerekli görür ve sözlü edebiyatın derlemesinde yerel ağızların korunmasını esas alır.

4- Kürtlerin birbirini anlaması ve ulusal bir bilincin oluşması için tek bir alfabeye ihtiyaç vardır. Bu amaca varıncaya kadar, Güney Kürdistan'daki mevcut durum nedeniyle her iki alfabe de eğitim ve yaşamın her alanında kullanılmalıdır.

5- Bu konferans, Kürt dili ile eğitimi ulusal ve insani bir hak olarak görür ve bunun için ana okulundan üniversiteye Kürtçe'yi eğitim dili olarak talep eder. Bu da siyasal bir statü ile mümkündür.

6- Konferansımız, insanın gelişimi ve mutluluğu için demokratik ve çoğulcu bir eğitim sistemini önerir.

7- Ulusal bir dil programının oluşması için Kürdistani bir dil ve eğitim hareketinin oluşturulmasına ihtiyaç vardır ki bu oluşum Kürtçe'nin ihtiyaç ve çalışmalarını karşılayabilsin.

8- Konferansımız, bütün Kürtlerin Kürtçe'nin yaşamın her alanında kullanılması için çağrıda bulunur.

9- Konferansımız, Güneybatı Kürdistan'daki halkımızın Kürtçe ve dil alanındaki mücadelesini selamlıyor ve desteğini belirtiyor.

10- Konferansımız, siyasi Kürt tutsakların Kürtçe savunma taleplerini destekliyor.

11- Konferansımız, AKP politikası ve yetkililerinin Kürt dili ve kültürü hakkındaki tutumlarını kınıyor ve bunu asimilasyon ve inkar politikalarının devamı olarak görüyor. Aynı şekilde diğer rejimlerinde Kürtler üzerindeki benzer tutumlarını kınıyoruz.

12- Konferansımız, Kürtler üzerinde sürdürülen siyasi ve askeri operasyonları kınıyor, çözüm için diyalog ve müzakereyi öneriyor.

13- Kürtçe'nin geliştirilmesi için çocuklar çok önemlidir, bunun içinde ulusal dil politika ve programında çocuklara özel bir yer ayrılmalıdır.

 (Radikal)/ ANF NEWS AGENCY

Yorum Gönder