Diyarbakır'da Kutlu Doğum Coşkusu

23 Nisan 2012 Pazartesi 02:10

Diyarbakır’da çeşitli sivil toplum örgütlerinin biraraya gelerek oluşturduğu “Peygamber Sevdalıları Platformu” tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine 500 bin kişi katıldı.

Diyarbakır'da Kutlu Doğum Coşkusu
Wiladeta Pexemberê...
Diyarbakır’da çeşitli sivil toplum örgütlerinin biraraya gelerek oluşturduğu “Peygamber Sevdalıları Platformu” tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine 500 bin kişi katıldı. Kürtçe ve Türkçe ilahilerin okunduğu anma etkinliğinde İslam’da eşitlik vurgusu yapıldı.

Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen etkinlik dün saat 13.00’da başladı. Etkinliklerde Türkçe ve Kürtçe ilahiler okundu. Türkçe, Zazaca ve Kurmanci konuşmaların yapıldığı etkinliğe katılım oldukça fuazlaydı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mustazaf-Der Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz, etkinliğe, her kavim, ırk ve renkten insanın geldiğini hatırlatarak, İslam dininin tüm ırkları kapsadığına işaret etti. Yılmaz, “Dünyanın her yerinden bu coşkuyu paylaşmak için buraya geldiler. İran, Irak, Amerika, Ürdün gibi ülkelerden misafirler buradadır” dedi. Molla Celal Bozdaş, Zazaca yaptığı konuşmada, “Hz Muhammed köleleri, kölelikten kurtardı, onlardan komutanlar yaptı. Kadınları kölelikten kurtardı, ona izzeti verdi” diyerek, İslam’da sınıf ve ırk farkının olmadığına dikkat çekti.

Molla Abdulbari Çelik ise, Kürtçe konuşmasında, “100 yıl önce Hz. Muhammed’in davasını gütmek için, ümmeti kurtarmak için İslam âlimleri yola koyuldular. İslam dersleri gizli veriliyordu. Ahırlarda, samanlıklarda dersler veriyorlardı. Allah’a hamd olsun ki bizleri ilimsiz bırakmadılar. ‘Şeyh Said’ ve ‘Üstad’ bunlarından sadece birkaçıdır. Bugün de Mustazaflar Cemaati, Mustazaf Müslümanlar bu alimlerin yolunu sürdürmektedirler” diye konuştu.

Taraf

Yorum Gönder