Diyarbakır'daki Kazılarda Kafatası 38

14 Şubat 2012 Salı 12:58

Diyarbakır İçkale'deki JİTEM karargâhının bahçesinde yapılan kazılarda 5 kafatası daha bulundu. Son bilgilere göre kafatası sayısı 38'e yükseldi.

Diyarbakır'daki Kazılarda Kafatası 38
1990'lı yıllarda JİTEM karargâhı olarak kullanılan İçkale'de yapılan kazı çalışmalarına devam ediliyor. Şimdiye kadar 29 kafatasının bulunduğu kazılarda 5 kafatası daha bulundu. Böylece bulunan kafatası sayısı 38'e yükseldi.

Kazılar, Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı vekili Ahmet Karaca'nın gözetiminde yürütülüyor. Bölge SİT alanı olduğu için kazılarda iş makineleri kullanılmıyordu. Ancak özel yetkili savcının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna yazdığı yazı sonucunda kazıda küçük iş makineleri de kullanılmaya başlanmıştı.

Bu arda ortaya çıkan kafatası numaralandırılarak, DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti. Orada yapılacak işlemin ardından, yakınlarının kayıp olduğunu iddia eden vatandaşlardan alınacak kan örnekleriyle, kemiklerden elde edilen DNA'lar karşılaştırılıp, kimlik tespitleri buna göre yapılacak.

Tarihi İç Kale bölgesinde Adliye binasının yanı sıra Jandarma Merkez Komutanlığı, Merkez Kapalı Cezaevi bulunurken, JİTEM, 1999 yılına kadar bölgeyi sorgu ve infaz merkezi olarak kullandı. İç Kale'nin 1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi ardından Adliye, Cezaevi ve Jandarma Komutanlığı ile JİTEM binaları boşaltılmıştı.
(Haber Diyarbakır)

Yorum Gönder