Erzurum Emniyeti'nde kan donduran işkence

30 Kasım 2015 Pazartesi 13:49

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde sınava girmek üzereyken sınıfında gözaltına alınan Z.İ. isimli kadın öğrenci, emniyette iç çamaşırlarına kadar soyulduktan sonra işkenceye uğradı. İşkencenin etkisi ile erken adet kanama geçiren Z.İ.'den çıplak haldeyken içeride dolaşması ve hızlı bir şekilde oturup kalkması istendi. Psikolojisi alt üst olan Z.İ., ne okula gidebiliyor ne de uyuyabiliyor

Erzurum Emniyeti'nde kan donduran işkence
Erzurum'da skandal bir olay yaşandı. Sınava girmek üzere 27 Kasım günü gittiği Atatürk Üniversitesi'ndeki sınıfında arkadaşlarının yanında gözaltına alınan Z.İ. isimli kadın öğrenci, polislerce gözaltına alınıp İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi'ne götürüldü. Sorgu odasında iç çamaşırına kadar çırılçıplak soyulan Z.İ.'nin kullandığı pede kadar onur kırıcı bir şekilde bakılarak hakaret edildiği iddia edildi. Ardından kadın polislerce çıplak halde oturtulup zorla ayağa kaldırılan Z.İ., cinsel tacize maruz kaldı. Bununla da sınırlı kalmayan ağır işkence sonucu Z.İ. erken kanama geçirdi.

Z.İ. çırılçıplak soyulduğu anda ise erkek polislerce kapı aralığından izlenilip ardından fiziksel ve sözlü cinsel işkenceye maruz kaldı.

Teşhir amaçlı sınıfta gözaltına alındı

Sivil polislerin kendisini teşhir etmek amaçlı sınıfta gözaltına aldığına dikkat çeken Z.İ. polisin ardından ise ırkçı gruplara kendisinin parmakla işaret edildiğini belirtti. Z.İ. gözaltı sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı: "Beni ikamet ettiğim yerden de alabilirlerdi. Ama sadece teşhir etmek amaçlı beni okulumdan ve sınıfımın içerisinden aldılar. İlk başta 'Sınavım var. Sınavdan sonra gözaltına alın' dedim. Baktım bir polis 'Hocan sınav yapmayacak gel sen' dedi. Zaten herhangi bir gözaltı kararı olduğuna dair bir belge de göstermediler. Kolumdan tutup onca öğrencinin içersinde götürdüler. Dışarıda bir polis beni fakültemde bulunan faşist öğrencilere gösteriyordu. Ama sesi gelmiyordu ne dediğini duyamadım."

'Çırılçıplak soyuldum'


Emniyette maruz kaldığı baskı ve işkencenin şokunu halen üzerinden atlatamayan Z.İ., gözaltı sürecinde çırılçıplak soyularak işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Z.İ., gözaltında yaşadıklarını şöyle aktardı: "Bana sürekli 'terörist' diyerek hakaret ediyorlardı. 'Senin teröristlerle ne işin var, bak güzelsin de. Onlar seni kullanıyor. Daha sonra seni yalnız bırakacaklar.' diyerek, beni çırılçıplak soydular. Kullandığım pede kadar her şeye baktılar. Onur kırıcıydı. Rencide etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Daha sonra bağırarak, çıplak halde hareket etmemi ve hızlıca oturup kalkmamı söylediler. Kabul etmeyince bağırıp çağırıp zorla yaptırdılar."

 Kadın polislerin sürekli olarak kendisini taciz edip hakaret ettiğini ifade eden Z.İ., "Beni yarım saat kadar çıplak beklettiler. Çok zoruma gitti ve onur kırıcıydı. Çok ağladım. Bir anda çıplak haldeyken kanamam oldu. Onlar ise hiç aldırış etmeden dalga geçiyorlardı. Ağrılarım başladı. Daha sonra hastaneye gittim ve halen ağrılarım devam ediyor. Sürekli kullandığım şallara bakıyorlardı. 'Neden bunları kullanıyorsun teröristsin' diye hakaret edip, sürekli bağırıyorlardı. Nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Bunları bir insan bir insana yapamaz" dedi.

'Çıplak arama esnasında erkek polisler beni izliyordu'

Yapılan baskı ve işkencenin bunlarla da sınırlı kalmadığını anlatan Z.İ., çıplak aramanın ardından polislerce sözlü ve fiziksel tacize maruz kaldığını söyledi ve şöyle devam etti: "Çıplak aramanın ardından elbiselerimi giyerken kapı aralığında erkek polislerin kapı aralığında bana baktığını fark ettim. Sorgu odasından çıktığımda ise polisler, 'Canımın içi', 'Bebeğim' ve 'Canım' gibi sözlerle taciz ettikten sonra, fiziksel tacizde bulunup sürekli üzerime bağırdılar."

'Psikolojim bozuldu'


Olayın halen etkisi altında oluğunu anlatan Z.İ., psikolojisinin bozulduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "İnsanlık dışıydı tam anlamıyla. 2 gündür ağlıyorum ve okuluma gidemiyorum. Sürekli takip ediliyorum. Sürekli bir baskı altında bu daha çok psikolojimi bozuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum artık. Sınavlarıma da giremedim."

Selman Keleş - DİHA


Yorum Gönder