Erzurum Newroz Ateşiyle Isınıyor

19 Mart 2015 Perşembe 14:24

Soğuk havaya rağmen Erzurum'un Hınıs , Karayazı , Karaçoban , Tekman , Çat , Şenkaya ve Horasan ilçeleri başta olmak üzere birçok yerde Newroz alanlarını dolduran binler, yaktıkları ateş etrafında Newroz'u kutladı.

Erzurum Newroz Ateşiyle Isınıyor
 Erzurum da bu sene Newroz kutlamaları bir başka heyecan ile kutlanıyor. Yaklaşan seçimlerle birlikte Erzurum'da oluşan birlik rüzgarının etkisi kendisini Newroz alanlarında açıkça gösterdi. Halkın yoğun katılımı ve coşkusu ile zor hava şartlarına rağmen alanları dolduran binler yaktıkları Newroz ateşi etrafında şarkılar ve halaylar eşliğinde kutlamalarını gerçekleştirdi.

  Bu sene Şenkaya, Çat ve Horasan'da katılımın fazla olması ise dikkat çekiciydi. Tekman (Tatos) ilçesinde ise HDP binası önünde toplanan binler, Newroz ateşi etrafında halaylar çekti. Rengarenk süslenen alanda saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kutlamaya, HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, HDP, DBP yöneticileri ve belediye eş başkanları da katıldı. Kutlamada konuşan Halil Aksoy, Newroz'un "direniş ruhu"na değindi. Konuşmaların ardından kutlama çekilen halaylarla son buldu. Karaçoban ilçe merkezinde kutlanan Newroz'a binlerce yurttaş akın etti. Kutlama HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy'un konuşmasının ardından halaylar çekilmesi ile son buldu. Karayazı ilçesinde ise açılan dev Kürdistan bayrağı alanı boydan boya kapladı. Coşkulu geçen kutlamalarda, DBP HDP yöneticileri , eş başkanlar ve Nursel Aydoğan konuşma yaptı ve halaylar ve şarkılar ile coşku devam etti. Hınıs ilçesinde başlayan kutlamalar ise yine Eş başkanlar, Nursel Aydoğan ve sanatçıların katılımı ile Newroz ateşi etrafında toplanarak halaylar çekildi.

  Tüm kutlamalarda verilen barış , huzur ve özgürlük mesajları yanı sıra 
Newroz'u, Newroz yapan bütün değerler için saygı duruşu yapıldı. Eğer süreçten gerçek bir çözüm çıkacaksa, bu meydanlarda yansıyan coşkuyla çıkacaktır vurgusuda yapıldı. Alanlarda coşkulu halk kutlamalar ardından belediye çalışanlarına yardım ederek etrafın temizlenmesine yardımcı oldular.

  Bizde Hınıs Haber olarak Newrozu kutluyor ve her yeni umudun habercisi olan bu günlerin tüm halklar için barış getirmesini diliyoruz. Newroz Piroz be...HINIS
 HABER


Yorum Gönder