Erzurum'daki Faşist Saldırılarda 13 Kişi Yaralandı

05 Haziran 2015 Cuma 01:34

Erzurum’da HDP’nin mitingi öncesinde ve miting ardından dağılan halka yapılan saldırılarda 13 kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralıların arasında aracında mahsur bırakılıp yakılarak ağır yaralanan Aydın Taşkesen ve Şeyh Said 'in torunu Bedri FIRAT'ta vardı...

Erzurum'daki Faşist Saldırılarda 13 Kişi Yaralandı
 Erzurum'da HDP'nin mitinginin ardından dağılan halka polis gözetiminde yapılan ırkçı saldırı ile başlayan olaylarda 13 kişi yaralandı.Erzurum'da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşmasının ardından İstasyon Meydanı'ndan ayrılan yurttaşlar, HDP'lilerin oluşturduğu koridorla Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Mahallebaşı semtine doğru yürüyüşe geçti. Yapılan ırkçı saldırı ile başlayan olaylar sona erereken, bir çok kadın ve çocuk gaz bombalarına ve saldırılara maruz kaldı.. 

Kentte olaylar sabah saatlerinde on binlerin mitinge akışı ile başladı. Günlerdir sosyal medya üzerinden mitingin yapılmamasına yönelik çağrı yapan AKP Gençlik Kolları ve Ülkü Ocakları'na mensup üyeler, alana girişlerin olduğu yerlerde toplanarak halka saldırdı. Ülkücülerin saldırılarına karşı polis ilk olarak gaz bombası kullandı; ancak kısa sürede sayıları 2 bine ulaşan kitleyi dağıtmayarak saldırılara seyirci kaldı. Irkçı gurupları, alana girmek isteyenlere bıçak ve taşlarla saldırması sonucu 6 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Irkçı grubun provokasyonu miting boyunca sürerken, özellikle Selahattin Demirtaş'ın sahneye çıkması ile saldırılar yoğunlaştı. Demirtaş'ın konuşması esnasında alana bakan bir binadan ırkçı grup tarafından dev bir Türk bayrağı asılırken taşlı saldırıları da sürdü. Polis, ırkçı gruba sessiz kalırken her iki tarafa gaz bombası atmakla yetindi. Polislerin attığı gaz bombaları, rüzgarın ters esmesinden kaynaklı en çok mitinge katılanları etkiledi. Gazdan etkilenen bir kadın kalp krizi geçirdi.

Polis, mitinge katılanlara saldırdı

Demirtaş'ın konuşmasının ardından İstasyon Meydanı'ndan ayrılan yurttaşlar, HDP'lilerin oluşturduğu kordonun altında Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Mahallebaşı semtine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ırkçı grubun saldırıları sürerken, poliste mitinge katılan yurttaşların Mahallebaşı Mahallesi'ne girişine izin vermeyerek, olası facianın önünü açmak istedi. Mahalle girişine polisin gaz bombalı ve tazyikli suyla saldırısından dolayı yurttaşlar uzun bir süre mahalleye giremedi. Mahalleye giremeyen kitle polisin saldırısı ile Türklerin yaşadığı Dağ Mahallesi'ne ilerlemek zorunda kaldı. Yurttaşların mahalle girmesiyle birlikte üç noktadan ırkçı saldırılarına maruz kaldı. AKP bayrağı asılı bir evin önünde kitleye bir kişi silahla saldırdı. Yurttaşların taşlarla karşılık vermesi sonucu ırkçı grup geri çekilmek zorunda kaldı. 

Şeyh Said'in Torununa Saldırı

Miting alanına giden araçlara atılan yumurta ve taşlardan dolayı, araç geçişine izin verilmeyip halkı yürüyerek alana gitmeye zorlayan güvenlik güçleri aralarında Şeyh Said'in torunu Bedri FIRAT'ında olduğu grubu belirli bir güzargaha yönlendirdi. Bu sırada sivil bir polisin hedef göstererek darb ettiği Bedri FIRAT'a arkadan saldıran faşistler muşta ile baş bölgesine birden çok darb ettiği öğrenildi. Hastaneye kaldırılan FIRAT, burnunda kırık ve yüz bölgesinde morluklar olduğu belirtildi.

Öte yandan, ırkçı gruba hiçbir müdahalede bulunmayan polisler, ellerinde Türk bayrakları olan kitleyi korudukları görüntülere yansıdı. Olayların sıçradığı Gölbaşı Mahallesi'nde ise HDP seçim aracı, ırkçı grup tarafından yakıldı. Araçta mahsur kalan şoför Aydın Taşkesen 2. derecede yanık ile ağır yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldı. Kitlenin, Mahallebaşı Mahallesi'ne girmesi ile olaylar sona ererken yaşananlar sonucu basın açıklaması yapıldı ve yaşananlar lanetlendi. Irkçı saldırılarında şu ana kadar aralarında DTK Erzurum Temsilci Bedri Fırat'ın da bulunduğu 13 kişi yaralandı. Yaralıların hastanedeki tedavisi sürerken, HDP il binasında kriz masası oluşturdu.
 

Mahallebaşı semtine zırhlı araçlarla giren çok sayıda çevik kuvvet polisi, hiç bir uyarı yapmadan gaz bombaları ile halka müdahale etti. Atılan gazlardan çok sayıda yurttaş etkilenirken, polisler HDP il binasını da gaz bombası yağmuruna tuttu.

Yurttaşlar provokasyona tepkili 

Yaşanan provokasyona karşı sağduyusunu yitirmeyen yurttaşlar, AKP'nin kendisi dışında bir iradeyi kabul etmediğini, Kürtlerin Erzurum meydanında yaptıkları mitingi hazmedemediğini söyledi. HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, günlerdir mitinge yönelik provokasyonun yapılacağı belli iken polisin önlem almadığını, yurttaşların dönüş güzergahı bilinmesine rağmen polis burada önlem almayarak yaşananlara davetiye çıkardığını söyledi.

İl binası önünde yapılan basın açıklaması ardından halk dağıldı ve Mahallebaşı semti savaş sonrası bir semte dönüştü...
Yorum Gönder