Erzurum'daki Lice protestosuna sert müdahale!

09 Haziran 2014 Pazartesi 22:55

Erzurum'da Lice olaylarını protesto eden gruba polis TOMA ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Polisin sert müdahelesi ise bazı vatandaşların yaralanmasına sebeb oldu.

Erzurum'daki Lice protestosuna sert müdahale!
 Erzurum'da, Lice'deki infazları protesto etmek amacıyla Mahallebaşı semtinde biraraya gelen kitleye polisin sert müdahalesi sonucu bir genç başına isabet eden gaz bombası ile yaralandı. Müdahalede bazı yurttaşlarda darp edilerek gözaltına alındı.

Erzurum'un Mahallebaşı semtinde biraraya gelen çok sayıda yurttaş, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde iki yurttaşın katledilmesini protesto etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Polisin kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etmesi üzerine olaylar başlarken, polisin kullandığı gaz bombası kapsülünün başına isabet ettiği ismi öğrenilemeyen bir genç yaralandı. 

Kulağı parçalanan gence ilk müdahale, olay yerinin yakının da bulunan götürüldüğü BDP İl Örgütü binasında yapılıyor. 

Müdahalede birçok esnafın işyerinin camları kırılırken, PTT şubesi ve Ziraat Bankası şubelerine molotofkokteyli atılması sonucu yangın çıktı. Olaylar yayılırken, ırkçı bir grup ise ellerinde satır ve taşlarla olayların çıktığı Mahallebaşı semtine doğru yürüyüşe geçti.

Öte yandan polis mahallede eline geçirdiği herkesi darp ederek gözaltına alıyor. Şu ana kadar en az 3 kişi gözaltına alınırken, gözaltıları çekmeye çalışan DİHA Muhabiri Gencay Mihyaz'a saldıran polis kamerasına da tekme attı. 

Semtte olaylar devam ediyor.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

barış 3 yıl önce yorumlandı

Genelde Kürt sorunu, özelde de Kürt coğrafyasını tarihi perspektifle analiz edenler bilirler ki, son Lice ve bazı yerlerdeki olaylar Kürt petrolünün Türkiye'ye akmaya başlamasıyla star aldı. Bu provokasyonlar Kürt siyasal mücadelesine zerre kadar katkı sağlamaz. Emperyalistlerin taşeronluğuna soyunan bilinçsiz kesimlerin kullanılma çabalarıdır. Kürt halkı mazlum bir halktır ve kendi ayakları üzerinde durmalarını istemeyen emperyalistleri ne yazık ki iyi tanıyamıyor. Yıllarca ezildiler, hor görüldüler. Türkiye'de iktidar eleştirisini yaparken güçleri birleştirenler neye hizmet ettiklerini anladıklarında bu kirli ittifakın altından çok çirkin yüzleri göreceklerdir. Zerre kadar Kürtleri sevmeyen kesimler alttan alta bölgeyi karıştırmaya çalışmaktadırlar. Kuzey Kürdistan petrolünün Türkiye'ye sevkinin başlaması birilerinin uykusunu kaçırıyor. Birileri derken, tek yapı anlaşılmasın. Çok büyük bir emperyalist ağ var gelsin akla.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Berat 3 yıl önce yorumlandı

Erzurumda yaşananlar taamamen Kürd hakına zarar vermiştir. Deevletin Bankasını Deevletin PTT sini yakacaksın yıkacaksın vataandaaşın malınaa zarar vereceksin adına presetsto diyecesksin. Bu gibi adiler bizim temsilccimiz olamazlaar bizim adımıza mücadele verddiklerini söyleyemezler. Bizler Şeyh Sait gibi mücadele verenlerin yolundayız.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

fatih yılmaz 3 yıl önce yorumlandı

hınıs haber bile abdullah öcalan'nın açıklamasını koymamış ....

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali 3 yıl önce yorumlandı

Lice'de yaşananlar, çözümün ikinci aşamasıyla doğrudan ilgilidir. Burada yaşanan provokasyonları bir 'direniş' gibi gösteren anlayış, kürt mücadelesine büyük zarar vermektedir. İmralı'dan yapılan açıklamalar da bu bakışı net bir şekilde yansıtmaktadır. İktidar karşıtlığına yeminli kesimler Kürtleri zerre kadar önemsememelerine rağmen, buradan kendilerine 'ekmek' çıkarma derdindeler. Gazetelerine yansıyan manşetlere bakın yeter.

0 Kişi beğendi.