Erzurum'daki Üniversite'de Öğrenci Olayları

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Ülkücüler ile Kürt öğrenciler arasında çıkan sözlü tartışma kavgaya dönüştü. Olaylardan sonra gözaltına alınan 20 kişi adliyeye sevk edildi.

Erzurum'daki Üniversite'de Öğrenci Olayları
Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Ülkücü düşüncedeki öğrenciler ile Kürt öğrenciler arasında çıkan sözlü tartışma kavgaya dönüştü. Saldırıda, polis ve güvenlik görevlilerinin de saldırgan gruba müdahale etmediği ve destek verdiği iddia ediliyor.

Olayla ilgili Haber Diyarbakır'a konuşan bir Kürt öğrenci, olayı şöyle özetledi; Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı öğrenci yurdunda ülkücü düşünceye mensup öğrenciler tarafından kimlikler sorgulanıyordu. Buna itiraz eden Kürt öğrencilerle grup arasında yurtta başlayan tartışma daha sonra fakültelere yansıdı. Erzurum Atatürk Üniversitesi'ndeki fakültelerde büyüyen olaylarda 1'i polis 3 kişi yaralanırken, 22 Kürt öğrenci gözaltına alındı.

Kampüsün önünde gergin bekleyiş devam ederken, polis ve özel harekat polisleri zırhlı araçlarla Edebiyat Fakültesi etrafında güvenlik önlemlerini arttırdı. Edebiyat Fakültesi'nde ise dersler iptal edildi. 

Olaylara 6 tutuklama

Pazartesi günü meydana gelen kavganın ardından gözaltına alınan 20 öğrenci, emniyetteki işlemlerinin ardından Palandöken Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye getirildi. 

Adliye önünde toplanan ve polis ekiplerince uzaklaştırılan yaklaşık 50 kişi, arkadaşlarının gözaltına alınmasını alkışla protesto etti. 

Nöbetçi mahkeme öğrencilerden birisini tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken 6 öğrenci, 'görevli memura mukavemet ve bıçak kanununa muhalefet suçlarından' tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kantini ve yerleşkede, karşıt görüşlü öğrencilerin kavgasında 3 polis memuruyla 2 öğrenci yaralanmıştı. (ajanslar)


Yorum Gönder