Esad Mardin'de 5 Dilde Kınandı

22 Şubat 2012 Çarşamba 23:45

Suriye'ye sıfır noktada komşu il olan 7 bin yıllık tarihi Mardin kentinden bu kez de 5 farklı dilde Suriye'yi telin mitingi yapıldı. Kentteki 44 Sivil Toplum Kuruluşları (STK) katıldığı mitingde, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce Suriye'deki Baas rejiminin başındaki diktatör Beşer Esat'ın katliamları kınandı.

Esad Mardin'de 5 Dilde Kınandı
Suriye'ye sıfır noktada komşu il olan 7 bin yıllık tarihi Mardin kentinden bu kez de 5 farklı dilde Suriye'yi telin mitingi yapıldı. Kentteki 44 Sivil Toplum Kuruluşları (STK) katıldığı mitingde, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce Suriye'deki Baas rejiminin başındaki diktatör Beşer Esat'ın katliamları kınandı.

MARDİN - Suriye'de ölümün adeta kol gezdiği ve katliamların hedef tanımadığı katliamların biran önce durdurulmasını amaçlayan Mardin'deki Suriye'yi telin mitingine STK'lıların temsilcileri ile yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Mardin Valiliği karşısında gerçekleşen 5 dilde pankart, afiş ve sloganların atıldığı telin mitinginde, basın açıklamasını Mardin STK Platformu Sözcüsü Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Aydın okudu.

Yenişehir semtinde yapılan açıklamaya yoldan geçen Suriyeli vatandaşlar da destek verdi. Suriye rejiminden çekindikleri için açıklama yapmak istemediklerini belirten Suriyeliler, mitingi izlemekle yetindi.

Açıklamayı okuyan Aydın, İslam Dünyası'nın yüzyıldır işgal, sömürü, işbirlikçi krallıklar ve dikta rejimleri altında kıvrandığını belirterek, "İkinci dünya savaşı sonrası Müslüman topraklarda işbaşına getirilen oligarşik, monarşik ve tek partili dikta rejimleri halkına kan, gözyaşı, sefalet ve acıdan başka bir şey getirmemiştir. Tunus, Libya ve Mısır'dan sonra Suriye halkı da, zalim rejimlerine karşı onur ve özgürlük mücadelesi için direnişe başlamıştır. Geçen yıl Mart ayında başlayan ve giderek bütün Suriye'ye yayılan Hak ve Özgürlük mücadelesi büyük fedakarlıklar ve bedellerle devam etmektedir. Suriye yönetimi halkın talep ve iradesine saygı gösterip gereğini yapmak yerine tank, top, kurşun ve zindanla karşılık vermiştir. Beşşar Esed, tam da babası Hafız Esed'in 30 yıl önce Hama'da sivil halkın meşru taleplerine karşı 30 bin insanı katlettiği gibi o da, şiddete ve cinayete başvurmuştur." dedi.

5 DİLDE KATLİAMA DUR DENİLDİ

Açıklamasında Suriye halkının, özgürlük istediğini, tek parti diktatörlüğünden ve çağdışı Baas rejiminden kurtulmak istediğini vurgulayan Aydın açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Suriye halkı sabrı zorluyor ve Arap diliyle "ve lissebri hudud" diyor. Suriye halkı her türlü sefalete, zulme ve cinayete karşı Kürt diliyle "edi bese" diyor. Suriye halkı özgürlük ve barış içinde yaşamak için Süryani diliyle "tihé ahuso, tihé hiruso" diyor. Zulme seyirci kalan tüm dünyaya haykırarak İngiliz diliyle "stop the killing" diyor.

Bizler de buradan kendilerine, bütün Suriyeli kardeşlerimize "min kalbi selamın lı Hama, min kalbi selamın lı Humus, min kalbi selamın lı Der'a, min kalbi selamın li İdlib, ve min kalbi selamün lişşa'b Suriye" diyor ve direnişlerini selamlıyoruz." 

SURİYE HALKI KÜRESEL GÜÇLERİN SATRANÇ OYUNUNA KURBAN EDİLMEMELİ

Aydın, mazlum ve onurlu Suriyelilerin direnişinin bölgesel dengeler, ulusal çıkarlar ve küresel güçlerin satranç oyununa kurban edilemeyeceğini ifade ederek, "Hiç kimse, hayatları pahasına zulme direnen Sur iye'li kardeşlerimizi, 'emperyalistlerin oyununa gelmek' ile itham edemez. Bunu söylemek kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Kuşatma altındaki şehirlerde; özellikle Humus, Hama, İdlib ve Der'a da siviller ve yerleşim yerleri top ateşine tutulmakta, elektrik ve su kesintisiyle beraber tam bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Çocuklar, hastalar ve yaralılar ilaç bulamamakta, hastaneler çalışamamakta ve gıda sıkıntısı yaşanmaktadır.

Bugün Suriye şehirlerinde yaşananların, dün Gazze ve Bosna'da yaşananlardan farkı yoktur. Beşşar Esed ve avenesi hem düzenli ordularla, hem dün silahlandırılan Şebbiha denen kirli çetelerle ülkeyi kan gölüne çevirip halka ölüm kusuyor. Canlı yayınla katliamın gerçekleştiği İletişim çağında bütün dünya maalesef seyirci kalıyor. Mazlumun ahı buna seyirci kalanları kuşatacaktır."ifadelerini kullandı. 

Miting daha sonra polislerin gözetiminde olaysız bir şekilde sona erdi.

(Haber Diyarbakır)

Yorum Gönder