HAK-PAR ilk belediyesini kazandı

06 Nisan 2014 Pazar 13:23

Türkiye’nin Kürt eksenli siyaset yapan partilerinden HAK-PAR ilk belediye başkanlığını Muş’un Konukbekler beldesinde kazandı. Başkan Subaşı, Kürt partilerinden ve Federal Kürdistan hükümetinden destek bekliyor.

HAK-PAR ilk belediyesini kazandı
Muş’un merkeze bağlı Konukbekler beldesindeki 1472 seçmenden 876’sını oyunu alan Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) adayı Mahmut Subaşı, beldenin yeni belediye başkanı oldu. Mazbatasını alarak görevine başlayan Subaşı, partisinin 22 yıllık tarihindeki ilk belediye başkanı.

HAK-PARlı ilk belediye

Başkan Subaşı, mazbatasını aldıktan sonra tebrikleri kabul etti. [Foto:Konukbekler Belediyesi]


Al Jazeera
’nin sorularını yanıtlayan Subaşı, ilk önce belediyesinin Türkçe olan tabelasını Kürtçe’ye çevireceğini söyledi. Gençlere Kürtçe ile ilgili kurslar açacağını anlatan Subaşı, belediye imkânları ölçüsünde alt yapı hizmetlerine ağırlık vereceğini de belirtti.

Irak Kürtlerinden destek talebi

Subaşı'nın destek talepleri var. Yeni başkan sadece Türkiye’den değil, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi'nden de destek bekliyor.

Subaşı, “Ankarada’dan da yardım beklentim var ama Güney Kürdistan’dan da beklentim var. Hem Barzani, hem Talabani, hem de hükümetten beklentim var. Onlardan destek bekliyorum. Hem siyasi, hem ekonomik destek bekliyorum” diye konuştu. Mahmut Subaşı, Bölgesel Kürt Yönetimi ile henüz temas kurmadığını ancak bunu düşündüğünü söyledi.

Genel Başkanlığını Kemal Burkay'ın yaptığı HAK-PAR, BDP ve PKK çizgisine muhalefetiyle biliniyor. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Endam 4 yıl önce yorumlandı

Hak-Par'ın kuruluş tarihi 2002'dir. Partimizin 22 yıllık değil, 12 yıllık bir geçmişi vardır. Haberi yazan kaynak karıştırmıştır. Düzeltilmesini rica ederiz.

0 Kişi beğendi.