Hakkari'de Büyük Çatışma: 24 Asker

19 Ekim 2011 Çarşamba 10:31

Ajanslar, Hakkari'nin Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde PKK'nın eş zamanlı saldırılarında 24 askerin hayatını kaybettiği,18 askerin de yaralandığını duyuruldu.

Hakkari'de Büyük Çatışma: 24 Asker

Yüksekova ve Çukurca'daki eş zamanlı saldırılarda çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Gece 1'de başlayan çatışmalar iki ayrı bölgede, Yüksekova ve Çukurca'da yoğunlaştı. Çatışmalar sabah 5'e kadar sürdü. Çukurca bölgesinde aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendiği ifade ediliyor. Çatışmaların yer yer sürdüğü belirtiliyor. Bölgeye sabah saatlerinde hava destekli bir operasyon başlatıldı.

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Saldırının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları bölgeye hareket etti.

Türk askeri Kuzey Irak'ta!

Bitlis'in Güroymak İlçesi'nde dün 5 polisin, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 26 askerin hayatını kaybetmesinin ardından karadan ve havadan sınır ötesi operasyon başlatıldı.

Reuters haber ajansı da Türk askerlerinin sıcak takiple Kuzey Irak'a 4 kilometre girdiğini duyurdu.

Ankara'da güvenlik zirvesi

Saldırı sonrası Ankara'da da hareketli saatler yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan şu sıralarda Başbakanlık'ta bir araya gelerek saldırıyı değerlendirdi. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı saat 13.00 sıralarında sona erdi. Başbakan Erdoğan konuyla ilgili bir basın toplantısı yapacağı açıklandı.


Saldırı sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dış gezilerini iptal etti.

Ajanslar

Yorum Gönder