Erzurum’da DBP’li belediye hazımsızlığı!

27 Ocak 2015 Salı 12:40

AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, DBP’li Hınıs Belediyesi’nin bütçesinden yüzde 45 oranında kesinti yapmasına rağmen, ilçenin ana cadde, köy yollarları, alt yapı ve su sorunlarını gidermek için herhangi bir çalışma yürütmediği öğrenildi.

Erzurum'da DBP'li belediye hazımsızlığı!
 Hınıs Belediyesi Eş Başkanı Hasan Basri Fırat, “DBP’li belediyeleri hazmedemiyorlar. Belediyeleri karalamak ve halkla karşı karşıya getirmek için her türlü yolu deniyorlar” diye tepki gösterdi.AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, her ay DBP’li Hınıs Belediyesi’nin bütçesinden yüzde 45’e yakın kesinti yapmasına rağmen ilçeyi hizmetten yoksun bıraktığı belirtildi. Büyükşehir Yasası’yla birlikte ilçe belediyelerinin ana cadde, köy yolları, su ve altyapı gibi hizmetleri büyükşehir belediyesinin çalışma alanına girmesine rağmen hiçbir çalışma yürütülmüyor.

Erzurum’un DBP’nin elinde bulunan Tekman, Karayazı ve Karaçoban’ın da aynı durumun yaşandığı belirtildi. Hınıs Belediyesi Eş Başkan Hasan Basri Fırat, belediye bütçelerinden yüzde 45 kesinti yapılmasına rağmen kendilerine hizmet verilmediğini kaydetti. Fırat, “Yerel yönetimler mevzuatı değişimiyle Büyükşehir Belediyesi’ne mahkum olduğumuz için çok zorluk çekiyoruz. Bu yerel yönetimler kanunuyla bizim bütçemizin yüzde 45’e varan bir kısmı onların kasalarına geçiyor bize varmadan. Bu yüzden su, kanalizasyon, ana cadde, köy yolları bütün hizmetler onların hizmet alnına girmesine rağmen bu hizmetleri yapmıyorlar. Asılsız gerekçelerle bizleri sürekli oyalıyorlar. Hınıs dört tarafı sularla dolu olduğu halde su sıkıntısı çekiyor” dedi.


‘DBP’li dört belediyeyi hazmedemiyorlar!’

Yerel seçimlerin ardından Karaçoban, Karayazı, Tekman ve Hınıs belediyelerini AKP’den devraldıkları için Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li belediyeleri hazmedemediğini vurgulayan Fırat, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li belediyeleri karalamak ve halkla karşı karşıya getirmek için her türlü yolu denediğini söyledi. Fırat, “Bizi kötülemek için hizmet yapmıyorlar, çamur içerisinde bırakıyorlar. Biz de kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Bizimle diyalog içerisine bile girmiyorlar. Karaçoban, Karayazı ve Tekman’da da aynı sorun var” diye konuştu.

‘Büyükşehirin işini de biz yapıyoruz’

Mezarlıklar, köy yolları, ana cadde ve mezbahanenin Büyükşehir’in çalışma alanına girmesine rağmen çalışma yapmadıkları için kendilerinin çalışma yürüttüğünü kaydeden Fırat, “Burası halk belediyesidir. Halkımızla dayanışma içersinde çalışmalarımıza devam edecek. Mezarlıklar bunların çalışma alanlarına girmesine rağmen parayı kendileri alıyorlar, hizmetine biz bakıyoruz. 85 köyün tüm cenaze hizmetlerini kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Mezbahana de aynı şekilde veterinerin ücretini de biz ödüyoruz. Bizim hizmet alanı içerisinde değildir. Kendi kafalarına göre meclis kararı alıp bize devir etmişlermiş, öyle ise bize bütçesini verin yine yaparız. Söylediğimizde ise ‘Onu sonra düşünürüz’ diyorlar. Şuanda kendi imkanlarımızla temizlik işlerini yapıyoruz. Halkla diyalog içerisindeyiz, herkesi katmaya çalışıyoruz çalışmalarımıza. Burası halk belediyesidir. Halkımızla dayanışma içersinde çalışmalarımıza devam edecek” ifadelerini kullandı.

DİHA

Yorum Gönder