Hınıs'ta Cenazeye Engel ve Saldırı

24 Nisan 2015 Cuma 00:26

Serêkaniyê'de yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden YPG'li İlham Güzeler'in (Şoreş Xınıs) cenazesi, getirildiği Hınıs ilçe girişinde, polisler tarafından durduruldu. "Seçim propagandası yapılacak" gerekçesi ile cenazenin geçişine izin vermeyen polis yürüyüşe geçen kitleye saldırdı.

Hınıs'ta Cenazeye Engel ve Saldırı
 Serêkaniyê'de 17 Nisan'da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden YPG'li İlham Güzeler'in (Şoreş Xınıs) Kızıltepe'deki Şenyurt Sınır Kapısı'dan Hınıs Belediye Eşbaşkanları, Meya-der yetkilileri ve aileleri tarafından alınan cenazesi, memleketi Hınıs'a getirildi. Yüzlerce araçlık konvoy ile Varto çıkışında karşılanan cenaze, Hınıs girişinde çok sayıda zırhlı araçla yolu kapatan polis ve askerlerce durduruldu. Erzurum Valiliği'nin "seçim propagandası yapılacak" ve ''esnafa saldıracak'' gerekçesi ile cenazenin ilçeye girişine izin vermediğini savunan emniyet yetkilileri, cenazenin farklı bir yoldan toprağa verileceği Pınarköy köyüne götürülmesini istedi. 

Cenaze namazını, kepenklerin açılmadığı ilçe merkezindeki camide kılmak isteyen yurttaşlar ile polis arasında kısa süreli gerginlik çıktı. Hınıs Belediyesi eşbaşkanları, DBP ve HDP yöneticileri İlçe Kaymakamı ile görüşmek üzere Hükümet Konağı'na giderken, kitlenin yağmur altındaki bekleyişini sürdürdü. 

Kaymakamlıkla yapılan görüşmeden de sonuç çıkmaması üzerine kitle ilçe merkezine doğru hareketlendi. Bu esnada polis, kitleye tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombaları ile müdahale etti. Müdahaleye Halkın tepkisi sloganlar ile oldu. Yaşanan bu olaylardan sonra Halk zorlada olsa Merkez Cami'sinde cenaze namazını kılarak defn edilmek üzere Pınarköy'e geçti...
Yorum Gönder