Hınıs'ta kadınlar için Dinleme Evi

15 Aralık 2014 Pazartesi 14:40

Hınıs'ta DBP'li belediye tarafından Kadın Dinlenme Evi (Mala Bêhndaniya Jinan) açıldı.

Hınıs'ta kadınlar için Dinleme Evi
 Erzurum'un Hınıs ilçesinde kadınlar için Kadın Dinlenme Evi (Mala Bêhndaniya Jinan) açıldı. Kadın dinlenme evi, kış aylarında 100'un üzerinde köyü ve mezrası olan Hınıs'ta kadınlar ihtiyaçlarını karşılamak için geldikleri ilçe merkezinde olumsuz hava şartlarından etkilenmemek için ve aynı zamanda kadınlar arasında dayanışma ruhu ve diyalogu geliştirmeyi de hedefliyor.

Açılışta konuşan Hınıs Belediye Eş Başkanı Gülay Peker, kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında köylerden ilçe merkezine gelen kadınların mağdur olmamalarının yanı sıra, kadınlar arasında diyalogu da geliştirmek için Kadın Dinlenme Evi'ni açtıklarını söyledi.

Köylerden ilçe merkezine ihtiyaçlarını karşılamak için gelen kadınların kahvehane köşelerinde ve dükkanlarda oturduğuna işaret eden Peker, kadınların bu sıkıntıların önüne geçmek için dinlenme evini açtıklarını ve bu dinleme evi ile birlikte kadınların artık daha rahat edebileceği ve aynı zamanda diyaloglarını daha da arttırabileceği bir mekan haline geleceğini belirtti. Hınıs'ta ayrıca Kaymaklık tarafından açılan bir başka dinlenme evi daha bulunuyor ancak merkezden uzak ve daha resmi bir hava yaratılmasından dolayı, kaymakamlığın yaptırdığı ev fazla rağbet görmüyor. Bu yeni yapılan Dinlenme evi ile birlikte HINIS'ta Kadın Dinlenme Evi sayısı ikiye çıkmış oldu.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

suphi durukan 4 yıl önce yorumlandı

Gerçekıen cidi bir sorundu ben liseyi hınısta bitirdim. Köylerde kasabaya gelen kadınların oturacak yerleri yoktu.akrabası olanlar akraba evlerine gidiyorlardı olmiyanlar ağır kış aylarında ortalıkta perişan bir halde ya bir esnafın dükanında kalabilirlerdi ancak işleri bitip köylerine dönene kadar çok zorluklar çekerdiler.Bu aslında yıların sorunuydu ancak geç kalmasına rağmen yapanlara teşekür eder buna benzer ihtiyac olan kültürel faliyetlerin yapılması hep gerektiren işlerdir.

0 Kişi beğendi.