Hınıs'ta Lice olaylarını protesto eden Halk'a sert müdahele

28 Ağustos 2014 Perşembe 13:07

Lice'deki mezarlığa yapılan saldırıyı protesto etmek amacıyla Hınıs'ta gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe polisin müdahalesi sonucu olaylar çıktı.

Hınıs'ta Lice olaylarını protesto eden Halk'a sert müdahele
 Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki mezarlıkta Mahsum Korkmaz'ın heykelinin indirilmesi ve Mehdin Taşkın isimli gencin askerlerce katledilmesini protesto etmek amacıyla DBP İlçe Örgütü öncülüğünde gerçekleştirilmek istenen yürüyüşün, polisler tarafından engellenmek istenmesi üzerine olaylar çıktı. Fırın, eczane ve bir kaç esnaf dışında tüm işyerlerinin kepenk indirdiği ilçenin dört bir yanına zırhlı araçlarını yığınak yapan polisler, kitlenin içinde yüzü kapalı kişiler bulunduğunu gerekçe göstererek kitlenin yürüyüşüne engel olmak istedi ve sert müdahalede bulundu.

Halk'ın yürüyüşte ısrar etmesi üzerine polis herhangi bir uyarıda bulunmadan gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale gerçekleştirdi. Kitle polisin müdahalesine molotofkokteyli, taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Bu sırada Muş yolunda bulunan bir işyerindeki kişilerin eylemcilere küfür ve hakaret etmesi sonucu gerginlik çıktı. Bir grup genç işyerine yöneldiği esnada, işyerindeki 7-8 kişi pompalı tüfek ve tabancalarla kitleye ateş açtı. Açılan ateşte şans eseri yaralanan olmazken, dükkanın etrafında toplanan halk, silahların kendilerine teslim edilmesini istiyor. İlçe merkezinde başlayan olaylar DBP ilçe örgütünün basın açıklaması yapması ile son buldu.
Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 15

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nusrettin kocak 4 yıl önce yorumlandı

ben herseyden once yorum yapipta tek taraflikonusanlari kiniyorum cunku orada kim ve kimler tarafindan huzursuzluk veriyorsa onlara cevap vermeliler belediyede bizim baskanda bizim polisde bizim licedeki olaylari bidaha yasanmamasini istemeyip yasal yollardan mitink duzenleyen halkda bizim onun icin huzursuzlugu yapanlari kinamak ve onlari barindirmamak gerekir.celebiler bir hata yapmis ola bilir hemen kirip vurmak gerekmez onlarda insandir hata yapmissa eyer anliyacaktir cunku bir hak talebi varsa o ilcenin kurum ve kuruluslari var onlarla pazarlik yapilsin.sanki ogun bayram tatili veya dunkancinin duyunu var .boyle dusunerek kapatsa ne olur hic bir sey olmaz yerel belediyeye saygisi oldugunu gosterir herkes kardesce yasasin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

umut 4 yıl önce yorumlandı

Hınısta bdp demekki kargaşa ve anarşi çıkarmak için seçilmiş. yaptıkları ilk icraat insanları birbirine düşürmek ve kavga çıkarmak oldu. bdp yıkmak için gelmiş gibi duruyor. yazıklar olsun yazıklar olsun gerçekten yazıklar olsun. nerede hizmet hani barış demokrasi iyilikler güzellikler nerede.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mizgin 4 yıl önce yorumlandı

yazıklar olsun faşistlere... yazıklar olsun zalimlere... yazıklar olsun şiddetten beslenenlere... yazıklar olsun demokrasi düşmanlarına... yazıklar olsun özgürlük düşmanlarına... yazıklar olsun kendi halkına zulmeden, zorla eylem yaptırmak isteyenlere... yazıklar olsun zalimin yanında yer alanlara... yazıklar olsun memleketin huzurunu bozan, kardeşliğimize halel getirenlere!!!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

omer dursun 4 yıl önce yorumlandı

Hınıs aklı selim bir ilçedir orada 12 sene görev yaptım. İyi intibalarla ayrıldım Çelebi ailesini de iyi tanırım hiç kimseye kötülükleri olmamış bir ailedir. Bu ülke hepimizin vatanıdır. Licedeki olayı hınısa taşımak tabiri caizse ateşe odun taşımaktır başka izahı yoktur. Seçimi Bdp nin kazanması aslında onların gerçek niyetlerinin ne olduğunu gösterecektir. Acaba bu parti Hınısta hizmet mi yapacaktır yoksa başka bir amacımı vardır belli olacaktır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ayhan kocak 4 yıl önce yorumlandı

Ya benimsin, yada kara topragin .tabiri sadece vr sadece biz kurtlerde mevcut .eylem ve protesto gonulluge dayalidir ister katilirim ister katilmam bu benim ozgurlugum kapsamindadir . Eger beni tehdit ve tahkir edersen ozgurluk nutuklarin hava civa olur .

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mizgin 4 yıl önce yorumlandı

Licede yapılan heykeli ben de tasvip etmiyorum. Ama diyelim ki devlet o heykeli kaldırırken haksız. Hınısta size ve o heykele inanmayan insanlara zorla kepenk kapattırmayı hangi dine, hangi ideolojiye sığdırıyorsunuz? Sizin demokrasi ve insan hakkı anlayışınız bu mudur? Baskı, zulüm ve şiddetle hiç bir yere varılamayacağını, araç yakarak, insana ve memlekete hizmete engel olarak devrimci olunamayacağını, kardeşce ve hep bir arada yaşamanın en doğru şey olduğunu hala anlatamadınız mı? Insanlardan zorla haraç toplayarak nasıl da nefret toplandığını anlayamıyor musunuz? Insanları şehirli, köylü, muhacir diye ayırmanın ne denli olduğunu ne zaman idrak edeceksiniz? Eskiden Türk ırkçılarının ve devletin baskı ve zulümlerinden ne farkınız kaldı ki? Kardeşlik adımlarının, çözüm sürecinin sekteye uğramasının, Hınıs'ın huzurunun bozulmasının kime ne faydası var? Çözüm sürecinin devamı için devletin ve halkın tahammüllerini zorlayan 3-5 sahte kahraman kendini süpermen sanmaya başladı.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

melek sahin 4 yıl önce yorumlandı

Hınısda uzun yıllardır yasıyorum ve siyasi olarakta bir duruşum bir karakterim var.ama bu hınıs merkezinde yasayan bazı devlet olusumlu aileler ve kürt düsmanı olusumlar yüzünden neredeyse terk edecektim ki BDP kazandı ve gercek anlamda bir kırılma oldu.Bugun özellikle hınıs merkezde yuvalandırılmıs farklı illerden toplama devletin özellikle yerlestirdigi aileler hınısı resmen tekellestirip köylü halkı merkezden uzak tuttular.böylece yozlasma süreci basladı ve günümüze kadar kör topal geldi.yerel secimlerde köylülerin baskın oylarıyla kazanılan secim bugun merkezde yuvalanan yobazları terbiyeye davet ediyor.Rahatsızolanlara bakın hepsinin menfaatine zarar oldugu icindir.Kepenk kapatmaya tepki adı altında yapılan silahlı müdahale resmen hınısta ki kürtleri hedef göstererek yapılmıstır.eskiden Jitemin yaptıgı silahlı saldırıları şimdide Jitemin yerleştirdiği aileler üstlenmeye çalışıyor.Çözüm süreci olmassa belkide askerler ve malum aileler bir olup silah dogrultacaktı bizlere. Gölgesinden korkan tipler arkalarına devlet gücünü alıp bize meydan okuyorlar edi bese. Biz iyi kötü 5 yıl daha mücadelemizi sürdürecegiz ve merkezin yobazlarınada papuç bırakmayacagız.Onurlu bir halkın mücadelesine kimse saygısızlık yapamaz, yapanda karşısında bizi bulur.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Vatandaş 4 yıl önce yorumlandı

Sayın Eliyé Hınusé bir yerde yapılan haksızlığaa haksızlık yapılarakmı cevap verilir islamda böyle bir şeymi var? Licede haaksızlık yapıldığını varsayalım peki bu haksızlığın Çelebi ailesi ile ilişkisi ne? Sizin Çelebilere yaptığınız hakksızlık değilmi? Bir insan dükkanını kapatmadı diye camı çerçevesi indirilirmi? Sonra Licede yapılan haksızlığa herkes tepki göstermek için dükkanını kapatmak zorunda değildir. Zorla kapattırmak ise sizin hiç ama hiç haddiniz değildir. Memlekete yazık etmeyin kaardeeşçe yaşayan Hınıslıların arasına nifak tohumları ekmeyin. Yapabiliyormusunuz Şeyh Said efendi gibi mücadele yapın. Onun davası gibi davaya sahip çıkın. İslami bir yönetimle yönetilecek kürddisstan nerde şimdiki çapulcuların istediği kürdistan nerde. Sosyalist dinsiz imansız bir devleti kusura bakmayın ama kimse istemez. Bu kaadar yapık yıkmak yerine birde kardeşçe yaşamayı deneseniz acaba?

0 Kişi beğendi.