Hınıs'ta Miting Gibi Şölen

24 Mayıs 2015 Pazar 22:38

DBP'nin Hınıs ve Karaçoban belediyeleri, binlerce kişinin katılımıyla Hınıs'ta gençlik şöleni düzenledi. Miting gibi geçen şölende konuşan HDP Erzurum Milletvekili Adayı Kamil Aydın, halkın HDP'yi tek kurtuluş yolu olarak gördüğünü belirterek, "AKP ilk defa Erzurum'daki Kürtlerden oy alma hesaplarıyla Kürt aday gösterdi. AKP'nin oy hesapları tutmayacak. Halk artık AKP'ye güvenmiyor" dedi.

Hınıs'ta Miting Gibi Şölen
 DBP'nin Erzurum'a bağlı Hınıs ve Karaçoban belediyeleri, Hınıs'ta binlerce kişinin katılımıyla gençler şölen düzenledi. Kolhisar Mahallesi'nde yapılan şölende, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin posterleri açıldı. HDP bayraklarının açıldığı şölende ilk konuşmayı 2011 yılında camide Şeyh Said için verilen mevlitte Kürtçe konuştuğu için mikrofonu elinden alınan ve konuşmasına izin verilmeyen Mele Zeki Küçükkarga yaptı.

Küçükkarga, "Bunlar daha Allah'ın dillini yok sayıyorlar, bir de İslam'dan söz ediyorlar. Bir halkın dillini yasaklayan zihniyet bugün ellinde Kur-an ile İslamiyet'i anlatıyor. 'Bunlar Diyanet'i kaldırmaya çalışıyorlar' diyorlar. Biz de diyoruz ki, Diyanet Kur'an'ın esasları doğrultusunda hareket etmesi gerekir. İnsanların emrinde olmaması gerekir. Vakıf ve Diyanet kendi yerleştirdiği insanlarla hareket ediyor. Müftü ve imamlar başkalarının etkisi altında hareket ediyorlar, İslam'da böyle bir şey yoktur. Biz hiçbir zaman zalimlerin yanında yer almadık. İşte AKP, Kur'an'ı bu kirli siyasetine alet ediyor. Bu zalimleri desteklemeyin" diye konuştu. 


Tek kurtuluş yolu HDP 


HDP Erzurum Milletvekili Adayı Kamil Aydın da yaptığı konuşmada, halkın HDP'yi tek kurtuluş yolu olarak gördüğünü vurguladı. Aydın, "Sistem partilerinin bugüne kadar dayattığı rant anlayışı, kirli para ilişkileri, müteahhit partisi imajı gerçekten Erzurum'un canına tak etmiş. Gezdiğimiz köylerde, miting meydanlarında karşılaştığımız zaman, halklarımızda bunu görüyoruz. Evet, bir ekonomik zorluk dayatması var. Bu nedenle Halkların Demokratik Partisi'ne çok büyük bir teveccüh var ve Erzurum halkları bizim yanımızda. Halka sistem partilerinde tek kurtuluş yolu olarak HDP'yi görüyor" dedi. AKP'nin ilk defa Erzurum'daki Kürtlerden oy alma hesaplarıyla Kürt aday gösterdiğini belirten Aydın, AKP'nin oy hesaplarının tutmayacağını ve halkın artık AKP'ye güvenmediğini söyledi. Kendi halkına sırtını dönenlerin AKP'nin kirli oyunlarına alet olduklarını ifade eden Aydın, "AKP listelerini Tekman'dan ve Hınıs'tan adaylar göstererek Kürt halkını bölmeye çalıştı. Ama onların seçim çalışmalarından gelen haberler şunu gösteriyor ki bizim güney ilçelerimizde AKP listelerinin adaylarını zerre kadar itibarı yok. Çünkü onlar bu halka sırtlarını döndüler" dedi.

'Rojava halkların umudu oldu'

Daha sonra konuşan HDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise, çok önemli bir süreçten geçildiğini belirterek, bu süreci önemli kılan parametrelerden birinin 40 yıllık destansı Kürt özgürlük hareketinin engellenemez, ötelenemez, bastırılamaz ve yenilmez bir duruma gelmesi olduğunu söyledi. Çelik, "Kobanê destanını yazanlara, Rojava destanını yazanlara, yazdırana selam olsun. Bu hareket bütün halkların umudu olmuştur" dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından kitle, yerel sanatçıların müzikleri eşliğinde halaylar çekti.


Yorum Gönder