Hınıs'ta Selahattin Demirtaş'a Destek Mitingi

06 Ağustos 2014 Çarşamba 18:47

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş'ın seçim çalışmaları kapsamında Erzurum'un Hınıs ilçesinde düzenlenen mitinge katıldı.

Hınıs'ta Selahattin Demirtaş'a Destek Mitingi
 Hınıs'ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, HDP'nin halklarla buluşmasının iktidarını telaşlandırdığına dikkat çekti, "Ama artık biz yola çıktık. Bu yoldan geri dönüş yok. Bu ülke, bu memleket eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi temelinde ya değişecek ya değişecek" dedi.


Mitingde konuşan Yüksekdağ, halkın AKP iktidarına mecbur olmadığının altını çizdi, AKP hükümetini seslendi, "Bizi, ezilenleri, halkları, parayla satın alamazsınız. Zulüm ve zorbalıkla teslim alamazsınız" dedi.

"Bütün siyasi tezgahları bozacak yeni bir yürüyüş yaşanıyor" diyen Yüksekdağ, "Yeni yaşam arayışına düşen Sayın Selahattin Demirtaş'ı kendi yürüyüşü, kendi davası olarak gören halklarımızın yürüyüşüdür bu" diye konuştu.

HDP'nin halklarla buluşmasının iktidarını telaşlandırdığına dikkat çeken Yüksekdağ, şöyle konuştu: "Ama artık biz yola çıktık. Bu yoldan geri dönüş yok. Bu ülke, bu memleket eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi temelinde ya değişecek ya değişecek. Değişmemekte direnenleri, değişimin öncüsü olan halklarımız değiştirecek. Ortadoğu'da, Mezopotamya'da halklarımızın devrimci değişim rüzgarı ne kadar da güçlü ve ne kadar da büyük bir enerji ile esiyor."

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Rojava'da yaşanan gelişmeleri hatırlattı, "Rojava'da başlayan devrimci değişim, bütün Ortadoğu'yu, Mezopatamya'yı, Türkiye halklarını nasıl da kendi rüzgarıyla yönlendiriyor. Rojava'da devrimci demokratik halk iktidarını kuran kardeşlerimize, yoldaşlarımıza, Rojava halklarına bin selam olsun."

Şengal'deki gelişmeleri de hatırlatan Yüksekdağ, Şengal halkını IŞİD katliamından kurtarmak için harekete geçen YPG ve HPG savaşçılarını da selamladı.

Halk, Yüksekdağ'ın selamına, "Biji YPG", "Biji HPG" sloganlarıyla katıldı.

Yüksekdağ, "Biliyoruz, o barbarlar çetesi, halklarımızın savunma güçleri tarafından sökülüp atılacak" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan ve AKP hükümetinin IŞİD çetelerine verdiği desteğe dikkat çeken Yüksekdağ, "Danışıklı bir dövüş halindeler. Kendi görevlilerini, konsolosluk çalışanlarını bile hala onların elinden almıyor" dedi.

Yüksekdağ, "Bizi ve bütün bölge halklarını, özgürleştirecek olan kendi kollarımızdır, kendi irademizdir, kendi özgücümüzdür. Biz bugün bütün Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının, Türkiye halklarının kendi geleceğini ve kaderini tayin edeceği bir yola girdik. İnanıyoruz ki, sizler de bu yolda kararlı yürüyüşünü büyüteceksiniz."

Konuşmanın ardından Yüksekdağ ve beraberindekiler Muş'un Varto ilçesine doğru yola çıktı. 

Yorum Gönder