İçişleri Bakanlığı'nın Şêx Said anıtı kararı: Kamu zararına sebep!

16 Mart 2015 Pazartesi 13:41

Hınıs Belediyesi tarafından Şêx Said ve beraberinde asılan 46 dava arkadaşı için yapımına başlanan, ancak kaymakamlık tarafından keyfi gerekçelerle iki kez durdurulan anıt için bu kez de İçişleri Bakanlığı'ndan gelen müfettişler incelemelerde bulundu. İnceleme sonucu hazırlanan raporda, anıtın, "Kamu zararına sebep olduğu" iddia edilerek, belediye eş başkanlarına para cezası kesilmesine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı'nın Şêx Said anıtı kararı: Kamu zararına sebep!
       Erzurum'un Hınıs ilçesinde DBP'li belediye tarafından Şêx Said ve beraberinde 1925 yılında Diyarbakır'da asılan dava arkadaşları için yapım aşamasında olan anıtın iki kez kaymakamlık tarafından keyfi gerekçelerle durdurulmasının ardından, şimdi de kaymakamlığın şikâyeti üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen 2 Mülkiye müfettişinin raporunda anıtın durdurulması istendi.

      Tazmin raporu sonucu, belediye eş başkanları Şêx Said'in torunu Hasan Basri Fırat ve Gülay Peker ile Fen İşleri Memuru Abdulhekim Fırat'a, "Kamu zararına sebep" oldukları gerekçesiyle şimdiye kadar harcanan 57 bin 333 TL paranın tahsil edilmesi için karar kılındı. Hınıs Cumhuriyet Savcılığı tarafından "Suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla belediye eş başkanları hakkında açılan dava ise halen devam etmekte. Fırat ve Peker, verilen kararın tamamen siyasi olduğunu ve itiraz edeceklerini söyledi.

'Verilen karar tamamen siyasidir'

Kararın devletin Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtlere karşı imha ve inkâr politikalarını bir kez daha gösterdiğini belirten Fırat, "İçişleri Bakanlığı'ndan gelen müfettişler keyfi bir şekilde sadece Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtlere karşı inkâr ve imha politikalarının zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu zihniyetin devamı doğrultusunda bir çizgi izlemeleri nedeniyle verilen karar bu yönde kesinlikle siyasi bir karardır. Şêx Said bir Kürdistan değeri olduğu için bir kabullenememe var. Bu şartlar altında devletin Kürtlere bakış açısındaki samimiyet bir kez daha gözler önüne serilmektedir" dedi.

'Gerekirse evimizin bahçesinde anıtı yaparız'

Her ne pahasına olursa olsun anıtın yapılacağını kaydeden Fırat, gerekirse anıtı evlerinin bahçelerinde yapacaklarını söyledi. Fırat, "Her ne pahasına olursa olsun Şêx Said Efendi ve birlikte asılan 46 dava arkadaşının hatırası için anıt yapılacaktır. Anıtı yapmamız için bizlere bu kadar sıkıntı çıkartmaları bizleri engelleyemeyecektir. Gerekirse evlerimizin bahçesinde yapacağız anıtı" diye konuştu.

'Şêx Said Efendi Kürdistan'ın bir değeridir, yaşatılacak'

Şêx Said'in Kürdistan için önemli bir değeri olduğunu ifade eden Eş Başkan Peker ise bu değerlerin yaşatılması gerektiğinin altını çizdi. Peker, bölgede Şêx Said'e büyük bir saygı duyulduğunu ve talebin de halktan geldiğini belirterek, şunları söyledi: "Şêx Said Efendi, Kürdistan için çok önemli bir değerdir. Kesinlikle hatıratlarıyla yaşatılması gerekir. Bu tür engellemeler bizleri engelleyemez çünkü bölgede Şêx Said Efendi'ye büyük bir saygı duyulur ve bu talep de halktan geldi. Onun için vazgeçmeyeceğiz halkın talebinden."

Selman Keleş - DİHA

Yorum Gönder