Kobanê eylemlerine katılanlara ceza yağdı

19 Haziran 2015 Cuma 02:04

Hınıs'ta DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 12'si tutuklu 14 kişinin yargılandığı davada mahkeme ceza yağdırdı. Kararını açıklayan mahkeme, 14 kişiye toplam 160 yıl ceza verdi.

Kobanê eylemlerine katılanlara ceza yağdı
 Erzurum'un Hınıs ilçesinde DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle aralarında DİHA muhabiri Mensur Küçükkarga'nın da bulunduğu 12'si tutuklu 14 kişinin "Örgüt üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılandığı davanın 4'üncü duruşması görüldü. Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıkların Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nden telekonferansla katıldığı duruşmada, müdafi avukatlar ve aileler hazır bulundu.

DBP ve HDP'li yöneticilerin yanı sıra çok sayıda yurttaşta adliyenin önünde duruşma sona erene kadar destek amaçlı bekledi. Duruşma sanıkların kimlik ve adres tespitlerinden sonra başlarken, 12'si tutuklu 14 yurttaş telekonferans sistemiyle Kürtçe savunma yaptı. Yurttaşlar haklarında iddia edilen suçlamaları kabul etmezken, sanık avukatları ise müvekkillerinin tahliyelerini talep etti. 


Mahkeme ceza yağdırdı

Duruşmaya kısa bir ara verildikten sonra mahkeme heyeti, kararını açıklayarak sanıklara ceza yağdırdı. Mahkeme heyeti tutukluluk hallerinin devamına karar verdiği Adem Bozdağ, Tanju Sarı ve Melik Güzelbaba'ya 20'şer yıl, tahliye kararı verdiği 9 kişiye ise toplam 70 yıl ceza verdi. Tutuksuz yargılanan DİHA muhabiri Mensur Küçükkarga'ya ise, 6 ay hapis cezası verdi. 

DİHA


Yorum Gönder