Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşları adına yapılan anıta dava açıldı

03 Aralık 2014 Çarşamba 13:04

Hınıs Belediyesi tarafından, 1925 yılında idam edilen Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları için yaptırılmak istenilen anıta kaymakamlığın engelinden sonra şimdi de savcılık harekete geçerek, Hınıs Belediyesi Eş Başkanı ve aynı zamanda Şeyh Said Efendi'nin torunu Hasan Basri Fırat hakkında, "Suçu ve suçluyu övmek"ten dava açtı.

Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşları adına yapılan anıta dava açıldı
 Hınıs Belediyesi tarafından, 1925 yılında asılan Şeyh Said ve dava arkadaşları için yaptırılmak istenilen anıta kaymakamlığın engelinden sonra şimdi de savcılık harekete geçerek, Hınıs Belediyesi Eş Başkanı ve aynı zamanda Şeyh Said'in torunu Hasan Basri Fırat hakkında, "Suçu ve suçluyu övmek"ten dava açtı. Ne pahasına olursa olsun anıtı dikeceklerini vurgulayan Fırat, "Gerekirse anıtı evimizin bahçesine yaparız" ifadelerini kullandı. 

1925 yılında Diyarbakır Dağ Kapı Meydanı'nda 47 dava arkadaşıyla birlikte devlet tarafından idam edilen Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları için Erzurum'un Hınıs ilçesinde belediye tarafından temelleri atılan, ancak Kaymakamlık tarafından hakkında iki defa engelleme çıkarılan anıt için bu kez de savcılık dava açtı. Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle ile projelendirilen ve ilçe merkezinde yapımına başlanan anıt için, Hınıs Cumhuriyet Savcılığı, "Suçu ve suçluyu övmek" iddiasıyla Hınıs Belediyesi Eş Başkanı ve aynı zamanda Şeyh Said Efendi'nin torunu Hasan Basri Fırat'a dava açtı. 

'Zihniyetleri değişmedi' 

Türk devletinde kuruluşundan günümüze kadar zihniyet anlamında bir değişimin yaşanmadığını ifade eden Fırat, Şeyh Said'in halen devlet nezdinde "terörist" ve suçlu olduğunu söyleyerek, artık zihniyetin değişmesi gerektiğini dile getirdi. Fırat, demokratik çözüm süreciyle de bir şeyin değişmediğine işaret ederek, devletin Şeyh Said, Said-i Kurdi ve Seyid Rıza gibi değerlerin mezarlarını artık iade etmesi gerektiğini söyledi. 

'Gerekirse anıtı evimizin bahçesine yaparız'

Her defasında keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını belirten Fırat, kaymakamın keyfi uygulamalarının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Fırat, "Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları için yapımı durdurulan anıt kaymakam her defasında keyfi uygulamalarla durduruluyor, bu kabul edilmez bir şeydir. Eğer o kadar ısrar edip yapmayı sürekli engellerlerse gerekirse evimizin bahçesinde yapacağız bu anıtı. Her ne pahasına olursa olsun bu anıtı yapacağız. Mücadelemizde sonuna kadar vereceğiz" diye konuştu.

'Kürdistan'ın değerlerine sahip çıkmak gerekiyor'

Şeyh Said, Said-i Kurdi ve Seyid Rıza'nın Kürt halkının milli değerleri olduğunu ifade eden Fırat, değerlerine sahip çıkıp yaşatacaklarını söyledi. Fırat, "Ben Şeyh Said'in torunu olarak değil, bir Kürt olarak bu mücadeleyi vereceğim. Çünkü Şeyh Said, Said-i Kurdi ve Seyid Rıza tüm Kürdistan'ın değeridir. Sahiplenmek, korumak ve yaşatmak gerek anılarını. Onlar mazlum Kürt halkı için mücadele etmişlerdir. Şeyh Said Efendi de Kürt özgürlük mücadelesinde şehit düşmüştür" ifadelerini kullandı.

DİHA


Yorum Gönder