Xinûs'ta Kürtçe, Zazaca ve Türkçe Tabelalar Asıldı.

25 Temmuz 2014 Cuma 22:28

Hınıs Belediyesi, hizmet binasına iki dilde, kentin giriş ve çıkış noktalarına ise Türkçe, Kürtçe ve Zazaca tabelalar astı.

Xinûs'ta Kürtçe, Zazaca ve Türkçe Tabelalar Asıldı.
 Belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda, Hınıs Belediyesi'ne Kürtçe, "Şaredariya Xınus'e", Türkçe olarak da "Hınıs Belediyesi" yazılı tabela yerleştirildi.
Hizmet binasının içerisindeki tüm birimlerin isimleri de Türkçe ve Kürtçe yazıldı. Kentin giriş ve çıkış noktalarına ise Türkçe, Kürtçe ve Zazaca olarak "Hınıs'a Hoşgeldiniz", "Güle Güle" tabelaları asıldı.

Sokak ve köy isimlerinin de iki dilde olması için çalışma yapacaklarını belirten Belediye yetkilileri, "Park, sokak ve köy isimlerinin değiştirilebilmesi için meclis kararı aldık ancak kaymakamlık ve valiliğin onayı gerekiyor. Konuyu onlarla da paylaşıp, bir çalışma yapacağız" ifadelerini kullandı.


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

muhsin karaca 4 yıl önce yorumlandı

kardeş ben zazayım ve kesinlikle kürt değilim. zazanın aslına gidersen oğuz boyudur. sen ne dediğini bilmiyorsun o kadar söylerim.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şoreşgeré agıri(ağrı) 4 yıl önce yorumlandı

ne olursunuz? şu konuyu açıklığa kavuşturalım. zazaca ,kurmanci gibi kürtçenin bir lehçesi mi? yoksa kendi başına bağımsız bir dil mi?.bu tür provakatif yazılar ve haberler ulusal birliğimizi bozmaktadır. ben kendim kurmancım ama zazacayı da kendi lisanımın bir parçası sayıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.ayrıca benim çok samimi dımılki(zazaki) konuşan arkadaşlarım var.onlar kendilerini kürt kabul ediyorlar .lütfen şu yazıyı düzeltin!!!!!!!!!

0 Kişi beğendi.