Hınıs'ta 'Kar Faresi' Meyve Fidanlarına Zarar Verdi

23 Nisan 2012 Pazartesi 11:28

Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçe çiftçilerine meyveciliği geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla dağıtılan fidanları kar fareleri tarafından tahrip edildiği belirtildi.

Hınıs'ta 'Kar Faresi'  Meyve Fidanlarına Zarar Verdi
Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçe çiftçilerine meyveciliği geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla dağıtılan fidanları kar fareleri tarafından tahrip edildi. 

Karların erimesi üzerine bahçelerine giden çiftçiler meyve fidanlarının dipten itibaren kemirilmiş olduğunu görerek büyük bir şok yaşadı. Çiftçilerden Ahmet Alaaddinoğlu bahçeye gidince fidanlarının tamamının kemirilmiş olduğunu görünce büyük bir üzüntü duyduğunu, bahçesine giren kar faresinden 2 tanesini ise öldürdüğünü belirtti.

Çiftçilerin İlçe Müdürlüğüne gelerek olayı ihbarı üzerine olay yerine giden İlçe Müdürlüğü elemanları fidanların çiftçilerin belirttiği gibi dipten itibaren 70-80 santimetreye kadar kemirilmiş olduğunu gördü.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Hayta, karın uzun süre kalkmaması ve yiyecek bulamaması nedeniyle aç kalan kar faresinin fidanları kemirdiğini belirtti. İlçe Müdürü Hayta, Zirai mücadelede daima kültürel/mekanik tedbirleri çiftçilere öncelikli olarak tavsiye ettiklerini, böyle üzücü bir durumla karşılaşmamak için fidanların dipten itibaren 1 metreye kadar sert plastik pvc boruyla kaplanması gerektiğini, doğayı koruma adına ekolojik sistemde yeri olan canlıların öldürülmesini ise asla tasvip etmediklerini dile getirerek, fidanların kuruması halinde ise çiftçilerin fidanlarını karşılamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.Yorum Gönder