Hınıs'ta Şeyh Said'i Kürtçe anmak yasak!

30 Haziran 2012 Cumartesi 00:16

Şeyh Said'in anısına Hınıs Yeni Camii'de okutulan mevlid-i şerif'in kürtçe okunmasına izin verilmemesi krize yol açtı.

Hınıs'ta Şeyh Said'i Kürtçe anmak yasak!
Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edilişlerinin 87. yıldönümü münasebetiyle değişik vilayetlerde anma etkinlikleri düzenleniyor. 

Bu vesileyle doğum yeri olan Hınıs'ta da ailesinin isteği üzerine Yeni Cami'de Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i şerif okundu. 

Edinilen bilgiye göre Hınıs Yeni Cami'de okunan mevlidi Hınıs Müftülüğüne bağlı imamlar Türkçe okudu.
Şeyh Said'in Diyanetten emekli torunu Said Fırat'ın isteği üzerine medrese kökenli imam Mele Zeki'nin kürtçe mevlid okuması kabul edilmedi. Fırat, daha sonra Mele Zeki'nin bir kaç cümleyle İslam kardeşliğini esas alan (bütün kavimler ve diller Allah'ın ayetlerindendir) Kuran-ı Kerim ayetlerinin mealini kürtçe okumasını ve anmayı noktalamasını istedi.  

Edinilen bilgiye göre Mele Zeki, ilgili ayetleri mealen kürtçe okumaya başlar başlamaz Müftülük yetkilileri ve imamlar, 'burası resmi bir mekandır ve sizler propaganda yapıyorsunuz' diyerek mikrofonu Mele Zeki'nin elinden aldılar.

Bunun üzerine mevlid-i dinlemeye gelen cemaat fatiha okumadan dağıldı. 


Hınıs Haber

Haberin videosu için alttaki linki tıklayınız: 
http://www.facebook.com/video/video.php?v=436100013096196


http://www.facebook.com/photo.php?v=436100013096196

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 51

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

MEVLÜT ALKANLAR 6 yıl önce yorumlandı

ÇOK MÜHTEREM ŞIĞ SAİD EFENDİ ÇOK DEĞERLI BİR KÜRD LİDERİ VE BÜYÜK BİR ALİMDİR HİÇ KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR SAYGISIZLIK YAPAMAZLAR. YAPANLARI NEFRETLE KINIYORUM... SAYGIYLA RAHMET DİLİYORUM.. RABBİM RAHMET EYLESİN...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yazık 6 yıl önce yorumlandı

Gerçekten üzüldüm İmamamın elinden o şekil mikrofonu almak çok alçakça ve de çok büyük terbiyesizliktir..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

A. Vahab Cetiner 6 yıl önce yorumlandı

ne kadar girdimiki? Sayet diyanet teskilati bu imama haddini bildirmez ise muslumanlar nezdinde ve uzerinde hic bir hak ve te'siri kalmamistir. Gitsinler kanarya sevenler dernegine yada Turkculer kulubune ne halleri varsa orada gorsunler. Dussunler muslumanlarin yakalarindan. Bu yapilan musluman mahalesinde salyangoz satma tesebbusudur. Ey mikrofonu mellenin eliden alan hoca bozuntusu, bu yaptigindan sonra sen nasil ve hangi yuzle camiye ve cemaatine butun muslumanlar kardestir ayetini okuyacaksin. Allah dileseydi butun insanligi tek millet,tek irk ve tek dil yaratirdi.Allah'in melle'ye verdigi hak ve hukuku sen nasil utanmadan gasb etmeye kalkarsin. Imamligindan utanmadan. Sen bu kafa ile imamligi birak git pavyon fadaisi ol. O is senin bu halin ve bu kafa yapina daha cok yakisir. Keske Hinis'ta olsaydimda gelip senin yuzune agiz dolusu tukurseydim. Bu olaydan sonra hala Hinis'lilar senin arkandan namaz kiliyor ve seni tukuruk yagmuruna tutmuyorlarsa, onlarada binler mertebesinde yuh.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

A. Vahab Cetiner 6 yıl önce yorumlandı

Size Amerika'dan yaziyorum, vallahi billahi dondum kaldim, mikrofonu utanmadan melle'nin elinde alan Turkcu (kalibimi koyarim o kesin devletin imam kiligina sokularak camiye yerlestirdigi bir casusdur) sozde imamda hic utanma yokmu? Hangi akil ve mantikla sen camiyi "kamusal alan" ilan edersin? Senin bu deyimi uydurarak basta sayin Receb Tayyib Erdogan ve sayin Abdullah Gul'e ve onlarin sahsinda butun muslumanlara hakaret eden (butun Turkiye'nin yuz karasi)Ahmet Necdet Sezer'den ne farkin var godos imam bozuntusu. Kaldiki; Turkce'yi dogru durust anlamayan Kurt cemaate Turk'ceyi dayatmak zulum ve propagandadir. Burada Amerika'da Turk ve Kurd imamlarin bulunduklari camilerde hutbeler Turk'ceye ilaveten Arapca, Ingilizce dillerinde okunuyor, hatta taleb ve cemaat olursa Ispanyolca bile okunacak. Ne diyeyim, gordugum tablodan utandim, yuzum kizardi. Bu tabloyu Cumhurbaskani, basbakan ve Diyanet isleri baskani gormezlermi? Acaba gormezdenmi geliyorlar. Bu crkinlik, bu utanmazlik caminin ici

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ferheng 6 yıl önce yorumlandı

İrfan Hoca biz Mevlidde oradaydık. Sen neredeydin kurban? Tatilde miydin yoksa? Bengi YILDIZ la Ege sahillerinde miydin yoksa? Mescitten içeri girmeyenlerin, mescide hayatını verenleri kalkan eylemesi ne büyük bir tezattır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza yılmaz 6 yıl önce yorumlandı

süleyman hoca gerçekten çok büyük bir hata yapmıştır umarım yaptıklarından pişmandır camii ALLAHın evidir elbete propaganda olmaz ama kürtlerin memleketinde camide türkçe konuşuluyorsa asıl propaganda o zaman olur ve oluyorda hocanın zihniyeti çok körelmiş nasıl olurda babanın dedenin konuştuğu dille bu dil propaganda aracıdır diye biliyorsun propaganda ancak içerikte olur ayrıca hocaya göre camide kavga etmek konuşmaktan daha iyiymiş camide kavga edilir ama kürtçe konuşulmazmış şimdi sıleman xoca devletin iyi çoçuğu vatan severde olmuştur ha arkasında onu yaptıklarından dolayı takdir edenlerde çoktur ama inşallah mele xıyas takdir etmemiştir hata kulağınıda çekmiştir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

dejavu 6 yıl önce yorumlandı

Hınıs, halkının ezilip hor görüldüğü insanları cahil bırakılıp bir takım kimselerin elinde oyuncak olarak kalmış halk zulüm ve işkencelere alıştırılmış yaşatılagelen sisteme biat etmesi dayatılmıştır. Fakirlik ve korkudan sesini çıkaramayan halkımız yaşadıklarına içten içe isyan edip ya göç etmiş ya da biat etmek zorunda bırakılmıştır. sonyıllarda bu döngü yavaş yavaş kırılmaya başladı.bir direniş başladı halkımız artık insan gibi yaşamak istiyor. kendi dilini konuşup kendi istekleri doğrultusunda hareket etmek istiyor. Zincirler kırılıyor özgürlük isteyen ve bu isteğini elde etmek için mücadele eden bedel ödeniyor. tabi bunu yanında statükoyu koruyan ona sahip çıkan menfaatçi korkaklarda mücadele ediyor elindekileri yitirmemek adına. yaşanılan bu olay bunun bir göstergesi değilmidir? Allah ıslah etsin. Allahın buyruklarını değiştirenlerin yeri esfele cehennemidir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

baweri 6 yıl önce yorumlandı

http://www.haberler.com/sozcu-gazetesi/ Şéx Said Efendi için kürtçe mevlüd yasak ama görün bakın karete ve tekvando camide...

0 Kişi beğendi.