İHD’den BDP’li belediyelere ziyaret

22 Nisan 2014 Salı 12:18

İnsan Hakları Derneği (İHD) Erzurum şube yöneticileri Karayazı, Karaçoban, Hınıs ve Tekman belediyelerini ziyaret ederek, BDP’li yeni belediye başkanlarının seçim zaferlerini kutladı.

İHD'den BDP'li belediyelere ziyaret

İnsan Hakları Derneği (İHD) Erzurum şube yöneticileri Karayazı, Karaçoban, Hınıs ve Tekman belediyelerini ziyaret ederek, BDP’li yeni belediye başkanlarının seçim zaferlerini kutladı.

İHD Şube Başkanı Medeni Aygül ve beraberindekiler ilk olarak Karayazı ilçesine gitti. İlçe girişinde Karayazı Belediyesi Eş Başkanı Zeynep Han Bingöl tarafından karşılanan heyet daha sonra belediye binasına geçti. Ziyarette konuşan Zeynep Han Bingöl, “Karayazı halkına hizmet için buradayız. Halkımızla birlikte hareket edip, sorunlarımızı çözeceğiz” dedi. Belediyecilik anlayışlarının Melih Gökçek’inkine benzemediğini söyleyen Bingöl, “En önemli sorunumuz yeşil alan ve çevre. Biz doğaya, çevreye zarar vererek, ağaçları keserek değil; doğayı koruyarak çalışacağız” dedi. Karayazı belediyesini enkaz olarak devraldıklarınsöyleyen Bingöl, “Belediyeyi 7 milyon lira borçla devraldık. İşçilerin maaşları verilmemiş, kanalizasyon sorunu var, sık sık elektrik ve su kesintileri yaşanıyor. Biz tüm bu sorunların üstesinden, halkımızla birlikte geleceğiz” dedi.

‘100 YILLIK HASRET SONA ERDİRDİ’

Karayazı’daki görüşmelerinin ardından Karaçoban’a hareket eden heyet burada da Belediye Eş Başkanı İrfan Sarı tarafından karşılandı. Bu ziyarette söz alan Sarı ise “Kürt halkı Erzurum’da 100 yıllık hasreti sona erdirdi. Karaçoban celladına en iyi cevabı sandıkta verdi” dedi.

Karaçoban’ın ardından Hınıs’a geçen heyet burada da Belediye Eş Başkanı Gülay Peker tarafından karşılandı. Heyete projelerine ilişkin bilgi veren Peker, “Hınıs 1925’ten beri ilçe. Ancak hâlâ alt yapısı yok. 1925’ten beri hizmet adına yapılan bir şey yok. Öncelikli çalışmalarımız su ve elektrik kesintilerine ilişkin olacak” dedi. Peker, Hınıs Belediyesi’ni AKP’den 8 milyon lira borçla devraldıklarını belirtti.

AKP’NİN BIRAKTIĞI TEK ESER ÇÖP VE BORÇ

Son olarak Tekman’ı belediyesini ziyaret eden İHD heyetini, burada Eş Başkanlar Ali Sait Fırat ile Tevrat Okyay karşıladı. Şeyh Said’in torunu olan Fırat, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Erzurum’da 4 belediyeyi almamızla Şey Said’in devrimci ruhu canlandı” dedi. Önceki belediye başkanlarının Tekman için bir hizmet üretmediklerini söyleyen Fırat, “Bıraktıkları tek eser çöp ve borç” dedi.

Eş Başkan Tevrat Okyay ise “Tekman adeta kapalı bir kadın cezaevidir. Kadına yönelik hiçbir şey yok burada. Kadınlar eve hapsedilmiş durumda. Yeni projelerimizde kadına pozitif ayrımcılık yapacağız” dedi.

Azad ÖZKAHRAMAN 
Yücel Yekta YÖYLER
Erzurum

Yorum Gönder