İki arkadaş iki can

07 Eylül 2015 Pazartesi 14:38

Siirt'te yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden Er Recep Beycur ile Dersim'de polis karakoluna yönelik saldırıda yaşamını yitiren HPG'li Rıdvan İpek (Rezan Erzurum) aynı köyden, akraba ve çocukluk arkadaşı çıktı. İpek, arkadaşı Beycur'un yanına defnedilecek.

İki arkadaş iki can
 Siirt'in Şirvan ilçesinde 19 Ağustos'ta meydana gelen patlama sonucu yaşamını yitiren 8 askerden Recep Beycur ile önceki gün Dersim kent merkezinde polis karakoluna düzenlenen saldırı sonucunda yaşamını yitiren HPG'li Rıdvan İpek (Rezan Erzurum) aynı köyden ve çocukluk arkadaşı çıktı. Aynı zamanda akraba olan ve Erzurum'un Karaçoban ilçesine bağlı Kırımkaya Mahallesi nüfusuna kayıtlı Er Beycur ile HPG'li İpek'in cenazeleri ise aynı mezarlıkta yan yana defnedilecek. Beycur ve İpek'in çocukluğunun beraber geçtiği ve gittikleri İstanbul'da ise uzun bir süre aynı konfeksiyonlarda birlikte çalıştıkları belirtildi. 

Er Beycur'un cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdiği için önce havuz medyası tarafından "terörist" denilerek hedef gösterilen ve ardından "Devlet büyüklerine hakaret", "Suç ve suçluyu övme", "Askerlikten soğutma" ve '"tehdit" iddiası ile hakkında soruşturma açılan Er Beycur'un kuzeni Ömer Bulur'un ise HPG'li İpek'in dayısının oğlu olduğu öğrenildi. 

'İki can gitti iki fidan gitti'

HPG'li İpek'in dayısının oğlu, Er Beycur'un ise amcasının oğlu olan Bulur, Beycur ve İpek'in akrabalıktan öte iki kardeş gibi büyüdüğünü anlattı. Bulur, "İkisi aynı mahallede büyüdü aynı okula gittiler ve gurbette aynı konfeksiyonlarda uzun süre çalıştılar. Yedikleri ayrı gitmezdi. Akrabalıktan öte iki kardeş gibi büyüdüler. İkisi de benim canım Rıdvan benim dayımın oğlu Recep ise benim amcamın oğlu. İki can gitti, iki fidan gitti" dedi. 

Aynı mezarlığa defnedilecekler

Er Beycur'un defin edildiği mahalle mezarlığında şimdi ise HPG'li İpek'in defnedileceğini dile getiren Bulur, "Şimdi iki arkadaşı, iki kardeşi, iki akrabayı yan yana doğup büyüdükleri mahallede genç yaşta toprağa vereceğiz yazık değil mi? Şimdide fidanlar yan yana toprağa verilecek. Allah aşkına. Bizim yüreğimiz yanmasında kimin yüreği yanacak. Nasıl kıyılır bu fidanlara daha gençliklerinin baharında bu yiğitlere" ifadesinde bulundu.

'Artık kardeşkanı dökülmesin'

"Kardeş kavgası son bulsun" değdi için havuz medyası tarafından "terörist" ilan edildiğini hatırlatan Bulur, kardeşkanın dökülmemsi için kamuoyuna çağrısında bulunarak, şöyle devam etti: "Biri amcamın oğlu biri dayımın oğlu. Allah rızası için bu kardeş kavgasına son versinler. Herkes çıkıp başka evlere ateş düşmemesi için bu savaşa siper olsun, siper olsun bu savaşa. Yoksa daha çok canlar yanacak. Kardeş kardeşi vuruyor. Bizim canımız yandı artık başka canlar yanmasın. Bu kirli savaşa bir an önce son verilsin başka kardeşleri toprağa vermeden." 

SELMAN KELEŞ - DİHA


Yorum Gönder