Kadınlar günü bir çok yerde kutlandı

07 Mart 2015 Cumartesi 22:37

'8 Mart Dünya Kadınlar Günü' yurt çapında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Kadınlar günü bir çok yerde kutlandı
 DİYARBAKIR 


Diyarbakır Barosu üyesi kadın avukatlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Baro Adli Yardım Binası'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklama yapan Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Avukat Serap Yiğit Erkuş, günde ortalama 5 kadının öldürüldüğü Türkiye'de, sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre, sadece 2014 yılında 294 kadının katledildiğini, 458 kadının yaralandığını, 142 kadının ise taciz ve tecavüze uğradığının tespit edildiğine dikkat çekti.

TCK'da değişiklik şart!

2015 yılının ilk iki ayında ise 52 kadının katledildiğini belirten Erkuş, kadına yönelik şiddet ve kıyımların önüne geçilebilmesi için bir an önce Türk Ceza Kanunu'nda bulunan "Haksız tahrik", "Takdiri indirim sebepleri", "Af kapsamı" gibi hükümlerde düzenlemeler yapılarak kadına yönelik şiddetin cezalandırılmasında etkili bir ceza sistematiği oluşturulması gerektiğini vurguladı. 

Kadına yönelik her türlü şiddete karşı 8 Mart'ta alanlarda olacaklarını da söyleyen Erkuş, "Eşitsizliğiniz fıtratınızdan diyenlere, sokaklarda yürümemizi ve kahkaha atmamızı iffetsizlik addedenlere ve her gün buna benzer akıl sınırlarını zorlayan açıklamalarla kadın katliamlarını, nefret cinayetlerini, tacizi, tecavüzü ve kadına yönelik her türlü şiddetin sürmesini sağlayanlara karşı her gün büyüyen isyanımızla mücadele edeceğiz" dedi.

i-1-312.jpg

SİLVAN 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, KJA öncülüğünde bir haftadır çeşitli etkinliklerle devam eden 8 Mart kutlamaları düzenlenen mitingle sona erdi. Mescit Mahallesi Azizoğlu Meydanı'nda yapılan mitinge, Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçi, DBP ve HDP Diyarbakır ve Silvan ilçe örgütleri eş başkan ve yöneticileri yanı sıra yöresel kıyafetlerini giyen yüzlerce kadın katıldı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve KJA bayrakları ile donatılan alana yine PKK, HPG ve YPJ'lilerin fotoğrafları asıldı. Miting öncesi alana çıkan bütün yollar kapatılırken, miting alanına 3 koldan giriş sağlandı. Yine polisler tarafından alanda köpeklerle arama da yapıldı. Alana girmek isteyen kadınların ellerindeki sarı, kırmızı ve yeşil renkteki flamaları toplamayan kalkan polisler kadınların tepkisi ile karşılaştı. Gösterilen tepkiler üzerine flamaların toplanması uygulamasından vazgeçildi.

Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan mitingde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadınlar için gönderdiği mesaj okundu. Ardından kısa bir açıklama yapan Miting Tertip Komitesi'nden Hamdiye Bilgiç, "Kadınlar günü öncelikle Arinlere, Zilanlara, Beritanla, Sakinelere, Leylalara, Delilara kutlu olsun diyoruz. Bugün bu alanlardaysak onlara minnettarız. Onların önünde saygı ile eğiliyoruz" dedi. 

Açılış konuşmasının ardından Silvan Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Bodakçi, DBP Silvan İlçe Örgütü Eş Başkanı Aynur Sümer ve HDP Silvan İlçe Örgütü Esra Tokmak yaptıkları konuşmalarda yaklaşan seçimlere dikkat çekip, birlik ve beraberliğin önemi üzerinde durdu.

Konuşmalar sonrası miting, sahne alan Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçılarından Nûjiyan ve Janya'nın seslendirdikleri parçalar eşliğinde eğlenip, halay çekilmesi ile sona erdi.

i-2-166.jpg

KURTALAN

Siirt'in Kurtalan ilçesinde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında şölen düzenlendi. Siirt Kadın Platformu tarafından düzenlenen şölen, çok sayıda kadının katılımıyla Kurtalan Newroz alanında yapıldı. Alana 3 arama noktası kurulurken, çok sayıda polisin alanın etrafında bulunması dikkat çekti. Miting havasında kutlanan şölenin yapıldığı alanda bir araya gelen kadınlar, 8 Mart'ı büyük bir coşkuyla kutladı. 

Kadınların yöresel kıyafetleri ve yeşil sarı kırmızı şallarıyla renklendirdiği alanda, KJA bayrakları dalgalandı. 
Sahne önünde ve arkasında ise Gülnaz Karataş'ın (Beritan) fotoğrafı, Kürtçe ve Türkçe "Kadın kırımı toplum kırımıdır, kadın kırımına hayır", Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın fotoğraflarının olduğu pankart ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı ile kendisine ait olan "Her şey barış ve demokratik bir gelecek için" sözlerinin olduğu pankart asıldı. 

'Biz kadınların savaşı tektir'

Saygı duruşu ile başlayan etkinlik, Siirt MKM'den Koma Denge Botan'ın şarkıları ile devam etti. Koma Denge Botan'ın ardından konuşan HDP Siirt İl Eş Başkanı Dilber Sevim, "Biz kadınların savaşı, direnişi, umudu tektir" dedi. Dilber, "Biz hep beraberiz. Mücadelemize, günümüze, topraklarımıza sahip çıkalım. Buradan Kurtalan kadınları olarak İmralı'ya da selamlarımızı gönderiyoruz" şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından kadınlar şöleni çalınan şarkılar ve çekilen zılgıtlar eşliğinde durdukları halay ile sonlandırdı. 

Kentte yarın yapılması planlanan 8 Mart mitingi ise Kobanê'de yaşamını yitiren YPJ'li Zehra Sezgin (Jin Peyman) naşının defnedilecek olması nedeniyle iptal edildi.

i-3-081.jpg

ANKARA 

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Gürkan, kadınların eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşamak istediklerini belirterek, "AKP hükümetinin 13 yıldır adım adım yürütmeye başladığı 'yeni Türkiye' projesiyle kadınlara dayatılmak istenen yaşama, kadınların sokulmaya çalışıldığı cendereye, bırakıldığı ateş hattına itirazımız var!" ifadesinde bulundu. Gürkan açıklamasında, 8 Mart'ta, dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma gününde, eşitlikten, barıştan, özgürlükten, demokrasiden yana tüm kadınların eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde bir yaşamı savunarak sözünü kuracağını belirterek, "Taleplerini alanlarda, sokaklarda, dayanışma etkinliklerinde ve eylemlerinde haykıracak" ifadesini kullandı. 

KARLIOVA

Bingöl'üm Karlıova ilçesinde de 8 Mart, DBP öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş ile kutlandı. Parti binası önünde toplanan kadınlar, buradan "Jin jiyan azadî", "Kadına uzanan eller kırılsın" sloganları atarak Dörtyol Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün son bulmasının ardından erkekler tarafından katledilen kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından yaptığı konuşmada kadınlar olarak yüzyıllardır erkek egemenliğe karşı mücadele ettiklerini ifade eden HDP İlçe Örgütü Eş Başkanı Güler Öz, mücadelelerinin bugün geldiği yerin haklarını alana kadar alanlarda olma kararlılığı olduğunu kaydetti.Öz, 153 yıl önce New York'lu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın mirasını bugün evlerin de işyerlerinde büyüterek sürdüreceklerini söyledi. Öz'ün konuşması sonrası parti binasına geri dönen kadınlar, burada şölen düzenledi. 

KONYA 

Eğitim Sen Kulu Temsilciliği, 8 Mat Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle, belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Eğitim Senli eğitimcilerin yanı sıra HDP Kulu İlçe Örgütü yöneticileri, DBP Kulu Belediyesi meclis üyeleri ile partililer katıldı. Kadın özgürlüğünü simgeleyen pankartlarının açıldığı eylemde sık sık, "Jin jiyan azadî" ve "Kadın yaşam özgürlük" sloganları atıldı.

Grup adına açıklama yapan Eğitim Sen Kulu Temsilciliği Eş Başkanı Senem Koca, kadına yönelik şiddet son bulana kadar alanlarda olacaklarını ifade ederek, her gün beş kadının öldürülmesine, onlarcasının tacize-tecavüze uğramasına tahammüllerinin olmadığını kaydetti. 

BİTLİS

Bitlis'te KJA öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, cezaevlerindeki kadın tutsaklara kart postal gönderdi. 8 Mart etkinlikleri kapsamında bir araya gelen ve aralarında Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, HDP, DBP il eş başkanlarının da bulunduğu kadınlar, adına konuşan Nevin Daşdemir Dağkıran, "Maalesef Bitlis'te devlet eliyle ayrı bir muamele yapılmaktadır. 8 Mart sebebiyle astığımız billboardlar yasal bir gerekçeye dayandırılmadan toplatıldı. Biz Bitlisli kadınlar olarak bu olayı kınıyoruz. Bitlisli kadınlar olarak demokratik eylemlerimize ve demokratik taleplerimize devam edeceğiz" dedi

Konuşma sonrası PTT binasına geçen kadınlar, tutuklu kadınlara kart gönderdi. 

Kadınlar buradan da kentteki resmi ve özel kurumlar ile tekstilde çalışan kadınları ziyaret etti. Çalışanlarla sohbet eden kadınlar, emekçi kadınlara karanfil vererek 8 Mart'ı kutladı. Karanfil dağıtımı kent merkezinde de devam etti.

KARAÇOBAN 

Erzurum'un Karaçoban ilçesinde ise DBP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen kadınlar, 8 Mart'ı kutladı. "Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunan kadınlara seslenen Belediye Eş Başkanı Serhat Eskikurt, "Bu gün ölümsüz kadınları bir kez daha anmak için toplandık. Bu 8 Mart insanlık için bir dönüm noktası olacak. Kadın bilincinin en yükseğe çıktığı yıl olarak yaşanacaktır. Özgürlüğün, demokrasinin, sosyalizmin sömürüsüz ve baskısız dünyanın şifresi kadın özgürlüğüdür. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın dediği gibi kadının özgürlüğüyle toplum, toplumun özgürlüğüyle birey özgürleşir. Bu gün Kobanê'de destansı bir mücadele veriliyor. Saralar, Arinler, Beritanlar, Viyanlarla çizgisi netleşen kadın özgürlük mücadelesi binlerce fedai kadın şehidiyle bugünlere gelmiştir" dedi. 

Kutlama, halay çekilmesi ile son buldu. 

BULANIK

Muş'un Bulanık ilçesinde de kadınlar 8 Mart kutlaması için DBP binasında bir araya geldi. DBP ve HDP ilçe eş başkanları, yöneticileri ile Bulanık Belediyesi Eş Başkanı Figen Yaşar ve çok sayıda kadının katıldığı kutlamada, salona PKK Lideri Abdullah Öcalan ve farklı tarihlerde yaşamını yitiren HPG ve YPG'lilerin fotoğrafları asıldı. Kobanê'de yaşamını yitiren ve 3 gün önce ilçede defnedilen YPJ'li Şeyma Selvi (Bêrîtan Axîn) için buruk geçen kutlama Rojava'da yaşamını yitiren YPJ'lilere atfedildi. Saygı duruşunun ardından konuşan DBP İlçe Eş başkanı Zeynep Topcu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün başta Rojava'da devrim yaratan kadınlar ve tüm dünya kadınlarına özgür bir geleceğe vesile olmasını diledi. 

Belediye Eş Başkanı Yaşar da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, ezilen toplumların özgürlüğünde en büyük bedeli yine kadınların verdiğini ifade etti. Yaşar, "Yaşadığımız toprakların her karışında evlatlarının kemiklerine rastlayan annelerimiz, yine de her gün alanlarda barışı haykırmaktadırlar. Kobanê'de YPJ saflarında yer alan kadınlar en ön mevzilerde Kürt halkı ve özgürlüğü için kendini mermilere siper etti. Büyük bir direnişle verdikleri bedel ve emekle adım adım özgürlüğe yürüdüler. Bizler de yaşamını yitiren YPJ'li arkadaşlarımız için 8 Mart'ı buruk kutluyor, onların yolunda olacağımızı bir kez daha yeniliyoruz" diye belirtti.

Etkinlik kapsamında sinevizyon gösterisi yapıldıktan sonra, farklı tarihlerde yaşamını yitiren HPG, YPG ve YPJ'li ailelere çocuklarının fotoğrafları hediye edildi. Etkinlik yapılan ikramlarla sona erdi.

MUŞ

Muş’ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Kongreya Jinên Azad’ın çağrısıyla Kadın Doğum Hastanesi önünde bir araya gelen binlerce kadın, Belediye Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirerek, burada miting düzenledi. Mitinge, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, HDP ve DBP il, ilçe eş başkanları ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, yöresel kıyafetleri ile katıldı. Erkeklerin de destek verdiği miting alanı “Bijî berxwedana jinan”, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Bijî Serok Apo” sloganları ile yankılandı. Miting alanı, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posteri, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in posterleri, “Emeğimiz, bedenimiz, toprağımız bizimdir”, “Kobanê’de direnen kadınlarla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” pankartları ile süslendi. 

‘Ceylan Önkol yaşasaydı…’ 

Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren KJA aktivisti Derya Yolcu, AKP hükümetinin kadına yaklaşımını eleştirerek, erkek egemen zihniyetin kadınları katletmekten ve yok saymaktan başka bir işe yaramadığını ifade etti. Yolcu, “Keşke bugün kadın mücadelesinde şehit düşmüş kadınlar, Sakine Cansızlar, Arinler, Kaderler, Özgecanlar, Ceylan Önkollar burada aramızda olsaydı. Ceylan Önkol yaşasaydı aramızda bir genç kadın daha olmuş olacaktı” diyerek, konuşmasını sonlandırdı. 

Sonrasında söz alan HDP İl Eş Başkanı Elif Çetinbaş ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart vesilesiyle gönderdiği mesajı okudu. 

Kadın mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş da bütün dünyanın artık Kürt kadınlarının Kobanê’de yarattığı mücadeleyi tanıdığını söyledi. Milyonlarca kişi ile yürüyüşlerini devam ettirdiklerini ifade eden Beştaş, “Biz özgürlüğümüzü kazanıncaya kadar bu yürüyüşümüz devam edecek. 8 Mart sadece kutlamaların yapıldığı bir günü değil, mücadeleyi ve direnişi temsil ediyor” diye konuştu.

Miting, folklor gösterimi ve yerel sanatçıların sahne almasıyla son buldu.

ÇUKURCA

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, Kongreya Jinen Azad (KJA) tarafından belediye binası önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla şölen düzenlendi. KJA flamaları ve sarı, kırmızı, yeşil renklerle süslenen alanda, üzerinde Kürtçe ve Türkçe "Kobanê'de direnen kadınla örgütlenelim yaşamı özgürleştirelim" yazısının bulunduğu dev pankart ile Kobanê'de feadi eylem sonucu yaşamını yitiren YPJ'li Arîn Mirkan ile Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarının bulunduğu pankartlar asıldı. Şölenin başlamasına saatler kala alana gelen yüzlerce kadın, giydikleri renkli ulusal kıyafetler, sarı, kırmızı ve yeşil fularlar ile alanı renk cümbüşüne çevirdi. Şölene yüzlerce kadının yanı sıra, DBP ve HDP yöneticileri, Çukurca Belediyesi Eş Başkanı Hilal Duman ile sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Şölene kiras ve fistanları ile renk cümbüşüne çeviren kadınlar sık sık "Bijî Serok Apo" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları atarken, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri ve KJA flamaları taşıdı. 

Özgecan Aslan ile Kobanê sınırında askerler tarafından katledilen Kader Ortakaya'nın da unutulmadığı şölen saygı duruşu ile başladı. Kutlamada konuşan HDP İlçe Eş Başkanı Halime Şimşek, 8 Mart'ın önemine dair kısa bir konuşma yaptı. Öcalan'ın 8 Mart için yazdığı mesaj ise Belediye Eş Başkanı Hilal Duman tarafından okundu. Dikkatli bir şekilde kadınlar tarafından dinlenen mesajın okunmasının ardından kadınlar, "Bijî Serok Apo" sloganı attı. 

Kadınlara hitaben konuşan HDP İl Eş Başkanı Zeynep Besi Dara ise kadınların PKK öncülüğünde ayağa kalktığını dile getirdi. Toplumun özgürlüğü için kadınların çok büyük bir mücadele verdiğini söyleyen Dara, "Kürdistan topraklarının özgürlüğü için de kadınlar her zaman alanlarda mücadele edecek" ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından kadınlara beyaz karanfiller dağıtılırken, kadınlar uzun bir halay oluşturarak, Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Merkezi'ne bağlı kadın sanatçıların ezgileri eşliğinde saatlerce eğlendi. 

KARS 

Kars'ta da KJA öncülüğünde, Cumhuriyet Meydanı'nda kutlama düzenlendi. Çok sayıda kadının yanı sıra HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, HDP, DBP, KA-YÖDER ve sendika yöneticilerinin katıldığı kutlamada, saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Kutlamada konuşan Mülkiye Birtane, gelecek 8 Martlarda daha özgür kimliklerle, daha özgür yaşamlarla görüşeceklerini dile getirdi. Birtane, ''Biz biliyoruz ki egemen zihniyet her zaman kadına yönelik şiddeti tırmandırmaya çalışıyor. Kobanê direnişi egemen zihniyetlere bir darbe niteliğinde olmuştur'' dedi. 

Daha sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu. Mesajın okunmasının ardından Kafkas Üniversitesi Yurtsever Öğrenci Derneği adına konuşan Dicle Özbey, şunları aktardı: ''Toplumsal barışın öncüsü olan kadınlar Türkiye ve dünyada zalim erkekliğin her türlü imha, inkar ve katliamcı duruşuna karşı Önder Apo şahsında öz savunmasını güçlendirmekte ve yaşamsallaştırmaktadır. Erk zihniyetin Mersin'de Özgecan Aslan'ı hunharca ve canice katlederek kadın kırımını bir kez daha gözler önüne sermiştir.'' 

Özbey, dün KYK yurdunda kalp krizi sonucu yaşamını yitiren arkadaşları Berfin Öğretmen'i andı ve olayda ihmalleri bulunanların derhal ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, konuşmasına son verdi.

Soğuk havaya rağmen alandan ayrılmayan kitle, dengbejler ve yerel sanatçıların şarkılarıyla halay çekti. Şölen, Sanatçı Zelal Gökçe'nin sahne alması ile son buldu. 

HATAY 

İskenderun Kadın Platformu üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. İskenderun Pac Meydanı'nda "Yasta değil isyandayız yaşasın 8 Mart" pankartı açan kadınlar, Ulucami Caddesi üzerinde bulunan çay bahçesine doğru yürüyüşe geçti. Alkış, zılgıt ve sloganlarla yürüyen kadınlar, "Yaşasın Rojava kadın devrimi", "Jin jiyan azadi", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Hepimiz özgeyiz öldürmekle bitmeyiz" ve "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganları attı.Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan HDP İskenderun İlçe Eş Başkanı Filiz Karlıdağ, kadına yönelik şiddet son bulana kadar alanlarda olacaklarını belirtti.

Yapılan açıklamanın ardından gurup alkış ve sloganlar eşliğinde eyleme son verdi.

i-4-020.jpg
DİHA

Yorum Gönder