Karayazı Din Alimleri Derneği açıldı

27 Mayıs 2014 Salı 02:59

Erzurum'un Karayazı ilçesinde Din Alimleri Derneği açıldı.

Karayazı Din Alimleri Derneği açıldı
Erzurum'un Karayazı ilçesinde Karayazı Din Alimleri Derneği'nin açılışı gerçekleştirildi. Derneğin açılışına din alimleri, Karayazı Belediyesi eş başkanları Mehmet Sait Karabakan ve Zeynep Han Bingöl ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açılışta konuşan Dernek Sözcüsü Abdurrahman Çağıl, "Öyle bir zamanki Kürtleri artık kimsenin kandırmaya gücü yok. Eğer meleler ve din alimleri olarak halkımıza öncülük edersek, kendi anadilimiz olan Kürtçenin yozlaşmasının da önüne geçeriz. İbadetimizi de kendi dilimizde yaparız" dedi.

Kendi ana dilleri olan Kürtçeyle ibadetlerini yapmak istediklerini dile getiren Çağıl, "Bir bölgenin tamamı Kürt ise oraya farklı bir dil dayatmak yanlış olur. Karayazı'nın 32 bin nüfusu var. Hepsi Kürt, ama camilerimizde Türkçe vaazlar veriliyor. Neden anadilimiz olan Kürtçe ile ibadetimizi yapamıyoruz. Cenabı Allah bizi Kürt olarak yarattı, ama Kürtçe olan dilimiz ile ibadetlerimizi yerine getiremiyoruz. Mevlit olsun, Kuran olsun kendi dilimiz ile okuyamıyoruz. Umarım bu dernek sayesinde kendi ana dilimiz olan Kürtçe ile ibadetlerimizi yapacağız" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından derneğin açılışı gerçekleştirildi. 

DİHA

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bedirhan 4 yıl önce yorumlandı

İnsanlar ana dillerinde ibadette edebilmeli eğitimde almalı bu en tabii hakkı. Bu hakkı isteyen zihniyet gençleri çocukları kandırıp dağa sürüklememeli.. Bölgenin kalkınması için çocuklarımızın eğitim seviyesinde çıtayı yüksek tutmalı. Çocuklarımızı dağa gönderip ellerine silah yerine kitap verebilmeli. Bunu yapabilirsek kendimizi bulmuş oluruz.

0 Kişi beğendi.