Karayazı'da 50 hanelik köy 20 gündür kar esareti altında

20 Ocak 2016 Çarşamba 16:01

Serhat'ın birçok ilinde etkili kar yağışı nedeniyle yüzlerce köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı. Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı Kürt yurttaşların yaşadığı 50 hanelik Aşağı Söylemez Mahallesi sakinleri, AKP'li belediyenin hiçbir çalışma yürütmemesi nedeniyle 20 gündür kar esareti altında.

Karayazı'da 50 hanelik köy 20 gündür kar esareti altında
 Kar yağışının etkisi altında olan Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı 50 hanelik Aşağı Söylemez Mahallesi'nde yaşayan yurttaşlar, kar esareti altında. Ulaşıma kapanan yolları 20 gündür AKP'li Büyükşehir belediyesi tarafından açılmayan mahalle sakinleri, durumun kasıtlı olduğu görüşünde. Mahallede yaşayan Kürt yurttaşlara göre, AKP'li belediye yollarını ulaşıma açmayarak kendilerini cezalandırıyor. 

Tüm çabalarına rağmen belediyenin kapanan yollarının açmaması üzerine mahalle sakinlerinin kendileri sabah saatlerinden itibaren kükrelerle yollarını açma çabası içerisinde girdi.

Kars'ta da son bir haftadır aralıklarla yağan kar ve etkili olan soğuk hava dalgası, kentteki yaşamı olumsuz etkiledi. Yağan karın soğuk havanın etkisi ile buzlanması nedeniyle kent adeta buz pistine döndü. Her tarafın buzla kaplandığı kentte sürücüler trafikte ilerlemekte, yayalar ise yolda yürümekte zorluk çekiyor.

Kar yağışıyla ve buzlanmanın yol açtığı olumsuzlukların etkisini iyiden iyiye hissetmesine rağmen MHP'li belediyenin hiçbir çalışma yürütmemesi yurttaşın tepkisine yol açtı. 

Çalışma yürütülmeyince kolları sıvayan kent sakinleri, ev ve iş yerlerinin önünde kar ve buzu kendileri temizledi.

AKP'li Erzurum Büyükşehir Belediye Kürt seçmeni cezalandırıyor


Bitlis'te okullara kar tatili

Bitlis genelinde de 3 gündür aralıksız yağan kardan dolayı yurttaşların günlük yaşamı olumsuz etkileniyor. Kar yağışının devam ettiği ve yer yer fırtına ve tipinin etkinliği olduğu kent genelinde çoğu köy yolu ulaşıma kapandı. 

Bitlis merkez ile Mutki ilçesine bağlı köylerdeki okullarda ise eğitime bir gün süreli ara verildi.

Kenttin ana alter ve diğer yollarındaki karların temizlemesi ve buzlanmanın önlenebilmesi için Bitlis Belediyesi'ne ait araçlar 24 saat kesintisiz çalışma yürütüyor.

Öte yandan Bitlis-Tatvan ve Bitlis-Norşên (Güroymak) karayolundaki yoğun tipiden dolayı ulaşım güçlükle sağlanıyor

DİHA


Yorum Gönder