Kobanê ve Kürtlere hakaret edilince belediye meclisini terk ettiler

15 Ekim 2014 Çarşamba 13:08

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı'nda Kobanê direnişçilerine ve destek verenlere, AKP'li belediye başkanları ve meclis üyeleri ile Saadet Partili Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın'ın hakaret etmesi üzerine, DBP'li meclis üyeleri ve belediye eş başkanlar meclis toplantı salonunu terk etti.

Kobanê ve Kürtlere hakaret edilince belediye meclisini terk ettiler
 Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin ayda bir düzenlediği meclis toplantısında Kobanê gerginliği yaşandı. AKP'li belediye başkanları, belediye encümenleri ve Saadet Partili Horosan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın'ın, Kürtlere, Kobanê direnişçilerine ve destek verenlere hakaret etmesi üzerine, DBP'li Karayazı Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sait Karabakan, Tekman Belediyesi Eş Başkanı Ali Sait Fırat ve Karaçoban, Karayazı, Hınıs ve Tekman belediye meclis üyeleri, meclis toplantı salonunu terk etti.

Toplantıyı terk eden belediye eş başkanları ve belediye meclis üyeleri toplantının yapıldığı Valilik binasının bahçesinde basın açıklaması düzenledi. 

DBP Grup Sözcüsü Karayazı Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sait Karabakan, devletin ve iktidarın özellikle beslendiği Erzurum faşizanlığında, tek renkçi anlayış hakim olduğu sürece kardeşliğin ve demokrasinin vücut bulmayacağı söyleyerek, bu anlayışın hemen terk edilmesi gerektiğini belirtti. Karabakan,"Büyükşehir Belediyesi ile sık sık sorunlar yaşardık. Sorunların büyümemesi için büyük bir öz veriyle yaklaştık ama bugün meclis toplantısında AKP'liler ve Horosan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, bütün Kürtlere küfür edip hakaretler yağdırdılar. Bizler bu ırkçı söylemleri kınıyoruz" dedi. 

Belediye başkanların ve meclis üyelerinin yaklaşımının iktidar partisinin yansıması olduğunu dile getiren Karabakan, kendilerine yapılan bu saldırılarda iktidarın politikalarından destek alındığını belirterek, bu anlayışın terk edilmediği sürece kardeşlik adına hiçbir şeyin gelişmeyeceğini ifade etti.

Karabakan, "Barış süreci adı altında iki yıllık oyalama sürecinin geldiği noktada, AKP hükümetinde hiçbir değişim olmamıştır. Aksine iki yıldır gizlemiş oldukları faşizan renkleri, sıkıştıkları yerden tekrar gün yüzüne çıkarıyorlar" diye konuştu.

DİHA

Yorum Gönder