Kobani eylemlerine polis saldırısı: Varto'da 1 kişi öldürüldü

07 Ekim 2014 Salı 15:27

Varto’da IŞİD’in Kobani saldırılarına protesto eden kitleye polis saldırısında Hakan Buksur (25) isimli genç yaşamını yitirdi. Kadıköy’deki polis saldırısında ise bir kişi başından yaralandı.

Kobani eylemlerine polis saldırısı: Varto'da 1 kişi öldürüldü
 Muş’un Varto İlçesi’nde devam eden Kobanê eylemlerinde bir kişi hayatını kaybetti. İddiaya göre polis gerçek mermilerle halka ateş açtı.

Kobanê’de devam eden savaşa yönelik tepkilerini dile getirmek üzere Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın bir çok yerinde devam eden eylemlerde yer yer sert çatışmalar yaşanıyor. Varto’da devam eden eylemler sırasında Hakan Buksur isimli genç, başından aldığı mermi nedeniyle hayatını kaybetti.

Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan eczanelerin bulunduğu noktada kitlenin üzerine polis tarafından ateş açıldığı iddia edilirken, 25 yaşındaki bir kişinin kafasına isabet eden mermi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Hayatını kaybeden çocuğun cenazesi vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırılırken, eylemler şiddelenerek devam ediyor.

İstanbul

İstanbul Kadıköy’de Kobani ile dayanışmak ve IŞİD saldırılarını protesto etmek için AK Parti binasına yürümek isteyen kitleye polis gaz bombalarıyla saldırdı.

AK Parti binasına yürümek isteyen eylemciler polis engeliyle karşılaştı. Polisin güvenlik gerekçesiyle izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan kitleye, polis gaz bombalarıyla saldırdı.

Polisin gaz ve tazyikli su kullandığı saldırı sırasında, KCK basın davasına bakan avukatlardan Tamer Doğan, başına isabet eden bir gaz kapsülü ile yaralandı. Başından yaralanan Doğan hastaneye kaldırıldı.

Batman

Batman’daki protestolarda belediye önünde toplanan göstericilere polisin saldırısı sonrası çatışmalar yaşandı.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde DBP ilçe binası önünde toplanan göstericiler Belediye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçince polis tazyikli su, gaz ve ses bombalarıyla saldırdı. Göstericiler taş ve molotof ile karşılık verdi. Polis saldırısında zırhlı araç ve TOMA’ları da kullandı. Beş kişi gözaltına alındı.

Van

Van Başkale’de ise, Kobani’deki savaşta yaşamını yitiren YPG’li Sevik Atak’ın (Nujiyan Newal) cenazesi mezarlığa götürülürken caddeyi trafiğe kapatan kitleye polis saldırdı, çatışmalar başladı.

Erciş’te de DBP ilçe binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis yürüyüşe izin vermeyince çatışma çıktı.

Polis gaz bombası ve tazyikli su, göstericiler de taş, havai fişek, ses bombası ve molotof kokteyli kullandı. Birçok kişi plastik mermi ile yaralandı.

Van merkezde de birçok yerde esnaf kepenk kapatarak protestolara katıldı. Kentte sabaha kadar süren protestolarda dört kişi gözaltına alındı, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Muş

Muş’un Varto ilçesinde, sabah saatlerinden itibaren mahallelerden gelen binlerce kişi, ilçe merkezinin tüm cadde ve sokaklarında barikat kurdu. Polisle protestocular arasında çatışma çıkarken AKP ilçe binası binası ateşe verildi. Bina tamamen yandı.

Muş’un Bulanık ilçesinde de ilçe merkezine inen yüzlerce kişi oturma eylemine başladı. İlerleyen saatlerde yapılacak yürüyüş için toplanmaya devam edilen ilçede, esnaf kepenk kapattı.

Muğla

Muğla’da, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Datça İlçe Örgütü’nün düzenlediği protestoda Datça-Marmaris karayolu üzerindeki Reşadiye Kavşağı’nda oturma eylemi yapıldı.

Eylem sırasında yolun trafiğe kapatılmasının ardından polisle gerginlik yaşandı ancak çatışma olmadan oturma eylemi sona erdi.

Siirt

Siirt’te yüzlerce kişi, İŞİD saldırılarını protesto etmek, çetelerin sınır geçişlerini önlemek ve Kobani’ye destek vermek amacıyla sınır hattına hareket etti.

Mersin

Binlerce kişi, Tarsus ilçesine bağlı Tozkoparan Zahit, Barbaros, Fahrettin Paşa, Fevzi Çakmak ve diğer Kürt halkının yoğun yaşadığı mahallelerden Tarsus Yarenlik Alanı’na doğru harekete geçti.

Akdeniz ilçesinde de DBP ilçe binası önünde binlerce kişi toplandı ve çarşı merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Artvin 

Artvin’in Hopa ilçesinden Hopa Meydanı’nda toplanan onlarca kişinin, Kobani’ye destek olmak için oturma eylemi başlattı.

Balıkkesir

Balıkesir Demokrasi Platformu üyeleri, Burhaniye ilçesi Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelerek AK Parti ilçe binasına bir yürüyüş gerçekleştirdi. AK Parti ilçe binası önüne gelen kitle adına HDP İl Eş Başkanı Hanefi Şahin kısa bir konuşma yaptı. Şahin, katliama dünyanın sessiz kaldığını söyledi. AK Parti binası önünde yapılan eylemin ardından kitle, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yaparak eyleme son verdi.

AJANSLAR

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder