Mühür çalındı, müşahitler darp edildi

07 Haziran 2015 Pazar 14:07

Türkiye ve Kürdistan'da sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemleri devam ederken, birçok merkezde hak ihlalleri yaşandı. İstanbul'da iki ayrı sandıkta mühür çalındı, HDP müşahitleri darp edildi, AKP'li sandık görevlileri mükerrer oy kullanma girişiminde bulundu, Suriyeli mülteciler oy kullanmaya teşebbüs etti, birçok yerde ihlallere ilişkin tutanak tutuldu.

Mühür çalındı, müşahitler darp edildi
 ERZURUM 

Sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemleri devam ederken, Erzurum'un Köprüköy ilçesine bağlı Şehitler Mahallesi'ndeki Şehitler İlkokulu'nda AKP'li sandık görevlilerinin halka açık oy kullandırmasına itiraz eden HDP müşahidi Selami Karataş, AKP'li sandık görevlilerinin saldırısına uğradı. Sağ gözünden yaralanan Karataş, tedavi için Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 

Saldırıyı anlatan Karataş, "AKP'li sandık görevlileri halka açık şekilde oy vermeleri için baskı yapıyordu. Ben 'Bu şekilde oy kullandırtamazsınız' diyerek sandık görevlilerini ikaz ettim. AKP'li sandık görevlileri üzerime çullanarak beni dövdüler" diye konuştu.

İSTANBUL 

Bayrampaşa Kocatepe Osmangazi İlkokulu'nda 1113 nolu sandıkta sandık görevlisi belinde silahla beklediği tespit edildi ve hakkında tutanak tutuldu. Esenler'de ise Ayşe G. ve Elif A. adlı iki kadın listede isimleri olmadığı halde AKP'ye oy kullanırken, HDP'li müşahitlerce yakalandı. 

Kocaeli Mehmetçik İlköğretim Okulu'nda 1271 nolu sandıkta HDP müşahitleri sınıfa alınmazken, Şişli Anadolu Lisesi 2252 nolu sandıkta bazı kişilere mühürsüz pusula verildiği iddia edildi. 

Suriye vatandaşları oy kullanmak istedi

İstanbul'un Kağıthane İlçesi Cengizhan İlköğretim Okulu'nda oy kullanmak isteyen 3 Suriye vatandaşı hakkında tutanak tutuldu. Eyüp İlçesi'nde de 4 Suriye vatandaşının oy kullanmak istediği ancak itirazlar üzerine sandık bölgesinden kaçtığı öğrenildi. İstanbul'da bazı bölgelerde HDP müşahitlerinin sandık başında bulunmasına çeşitli gerekçelerle izin verilmiyor. Esenyurt Rıfat Ilgaz İlkokulu önünde sarık takmış kişilerin, seçmenlere "AKP'ye oy verme" yönünde telkinlerde bulunduğu öğrenildi. İstanbul Maltepe İmdat Vakfı Dumlupınar İlköğretim Okulu 1289 nolu sandık görevlileri tarafından zarfların üzerine evet mührü basılmış şekilde oy kullandırılıyor. Konuya dair tutanak tutuldu. 

Evet mührü kayboldu

Fatih İlçesi Yedikule İlkokulu'nda evet mührünün kaybolması nedeniyle seçmenler oylarını bir süre kullanamadı. 3255 numaralı sandıkta gerçekleşen olayda İlçe Seçim Kurulu'ndan yedek evet mührü temin edilmesiyle oy verme işlemine devam edildi. Mührün Niyazi Lafçı adlı seçmen tarafından sehven alındığına dair iddialar tutulan tutanağı yansıdı. Tutanağa göre, Lafçı oy kullandıktan sonra mührü cebine koydu ve evine gitti. Lafçı, mührü 2 saat sonra geri getirip teslim etti. 

AKP'li üye 2 kez oy kullandı

İstanbul'un 3 bölgesinde de, oy kullanma işlemlerinin başlamasının ardından gündeme gelen seçim ihlalleri artarak devam ediyor. Esenler Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nda seçmen listesinde adları olmadığı halde 2 yurttaşın AKP için oy kullandırtıldığı iddia edildi. Beylikdüzü'nde Fatma Şensoy İlköğretim Okulu'nda Suriyelilerin sahte kimlikle oy kullandıkları belirtildi. Öte yandan Fatih ilçesinde bulunan Çapa İlköğretim okulunda da Fatma Samancı, Hüseyin Samancı ve Mehmet İşlek adlı 3 seçmen eski seçmen kağıtları ile 3153 nolu sandığa gelerek oy kullanmaya çalıştı. Yaşanan durumla ilgili tutanak tutuldu. Maltepe İmam Hatip Lisesi'nde AKP'li sandık kurulu üyesinin 2 kez oy kullandığı tespit edildi. Yaşanan durumun ardından sandık kurulu üyesi hakkında tutanak tutuldu. 


'Evet' yazılı 47 zarf kullanımdan çıkarılmadı

Anadolu yakasında ise Üsküdar, Tuzla, Kadıköy, Pendik ilçelerinde bir çok seçim ihlali yaşanıyor. Bağımsız adayların parti amblemlerinin alt kısmına yerleştirilmesinden kaynaklı kimi seçmenlerin oylarını yanlış kullanması bir çok okulda devam etti. Maltepe İmdat Vakfı Dumlupınar Orta Okulu'nda ise üzerinde YSK yerine 'evet' mührü vurulmuş 47 zarf ile itirazlara rağmen oy kullandırtıldı. Oyların hepsinin geçersiz sayılması bekleniyor. 

HDP'li müşahitler okullara alınmıyor


Birçok ilçede de sandıklarda oy kullanacak kişi sayısı belli olmasına rağmen oy pusulaları eksik gönderildi. Konuya ilişkin HDP'li avukatlar tarafından tutanaklar tutuldu ve İlçe Seçim Kurullarına başvuru yapıldı. Avukatlar, sandık kurulu başkanlarına tutanakla teslim edilen oy pusulalarını ve zarfların sayılarında yaşanan bu sıkıntının nereden kaynaklandığını teslim tutanaklarından anlaşılacağını ve bununla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Öte yandan HDP'li müşahitlerin ise polisler ve okul müdürleri tarafından engellendiği bilgileri geliyor. İstanbul Pendik Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda müşahitlerin salonu alınmaması üzerine tutanak tutuldu. 

Plakasız araçlar dolaşıyor

Üsküdar ve Maltepe ilçelerinde de plakasız beyaz renkte araçların gezdiği bildirildi. Araçların hangi amaçla gezdiği bilinmezken fotoğraflarını çekmek isteyen yurttaşlara ise polisler engel oldu. Plakasız araçların Kadir Has Anadolu Lisesi, Prof. Dr. Abdullah Türkoğlu İlköğretim Okulu ve Gülsuyu İlkokulu çevresinde gezdiği bildirildi. HDP Kriz Masası'nda görevli avukatlar yurttaşların plakasız araçları görmeleri durumunda araçların hangi okul çevresinde gezdiği bilgisini polise aktarmaları gerektiğini ifade etti. 

Mükerrer oy

Üsküdar Rasathane Ortaokulu'ndaki 2258 nolu sandıkta sandık başkanı tarafından kalemle adları listenin en altına yazılan 2 kişi oy kullandı. Sultanbeyli Orhangazi Lisesi'nde CHP ve HDP müşahitleri bir kişinir 3 defa oy kullandığını tespit etti.

Mühür

İstanbul Gaziosmanpaşa'da Gazikent İlköğretim Okulu'nda 3316 numaralı sandıkta evet mührü çalındı. İstanbul'da İBB Barbaros Hayrettin İlköğretim Okulu, 1383 nolu sandıkta 3 yerine 4 ve siyah yerine kırmızı mühür çıktı. İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Erhan Gedikbaşı Lisesi'nde zarflarda mühür eksikliği tespit edildi. 

ANKARA 


Ankara oy kullanılmaya başladığı saatlerden bu yana, Ankara İl Seçim kiriz Komisyonu'na ciddi bilgiler gelmeye başladı. Ankara Batıkent Mehmet Akif İnan Ortaokulunda 5 kişi kimliksiz oy vermeye çalışırken HDP müşahitleri tarafından yakalandı. Çıkan arbede üzerine oy kullanımı bir süre durduruldu. "Oy ve Ötesi Gönüllülerinin okullara girmesi yasaktır" şeklinde resmi olduğunu iddia ettiği bir yazıyla gezen bir şahıs, gönüllülerin okullara girmesini engelliyor. İncirli Teknik Anadolu Lisesi'nde Rabia rozeti takan AKP'li sandık görevlileri seçimleri etkilemeye çalıştığı sırada olaya müdahale eden HDP'liler tutanak tuttu. Ankara Dikmen'de bulunan Sokullu Mehmet Paşa İlköğretim Okulu'nda 1 polis 3 kere oy kullanmaya çalışırken, HDP'liler tarafından yakalandı. 

Dikmen Turhan Feyzioğlu ilköğretim Okulu'nda bulunan 2403 numaralı sandık başkanı T.S. ıslak imzalı tutakların HDP'liler tarafından fotoğrafının çekilmesine "inisiyatif bize ait" gerekçesiyle izin vermiyor. Söz konusu sandığının Fuat Avni tarafından yayınlanan sandık listesinde bulunması dikkat çekici. Elmadağ ilçesinin Yeşildere Semti'nde bulunan Fatih İlkokulu çevresinde de, AKP'lilerin 300 TL ile AKP mühürlü pusulalar dağıttı iddia ediliyor. Pursaklar Dede Korkut İlkokulunda da AKP görevlileri, HDP müşahitlerini darp ederek okuldan çıkarttı. Hüseyin Gazi Semti'nde bulunan Şair Nedim Okulu'nda 170 seçmen olmasına rağmen 161 tane oy pusulası olduğu belirtildi.

DİHA

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muro 3 yıl önce yorumlandı

HDP lilerin yaptıklarını yazmayın olur mu? İnsanları tehdit etmelerini, Ak Partili başkanları kaçırarak istifaya zorlamalarını, Ak Partiye oy verdiklerine inandıkları için evlerinden bile oy kullanmak için dışarı çıkmaları müsade etmediklerini! HDP liler ak süt!!!

0 Kişi beğendi.