Qadi Muhammed Diyarbakır'da Anıldı

01 Nisan 2012 Pazar 02:15

Diyarbakır’da ‘özgürlük şehidi’ olarak bilinen Mahabad Kürd Cumhuriyeti’nin kurucusu Qadi Muhammed, idam edilişinin yıl dönümünde anıldı.

Qadi Muhammed Diyarbakır'da Anıldı
Mahabad Kürdistan Cumhuriyeti’nin kurucusu Qadi Muhammed’in vefat yıl dönümünde YEKBUN ve Demokratên Şoreşgerên Kurdistan anma etkinliği düzenlendi.

Qadi Muhammed Diyarbakır’da AnıldıGüney Kürdistan Lideri Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’nin Genelkurmay Başkanlığını yaptığı ve tarihte ilk defa içinde “Kürd” ve “Kürdistan” kelimelerinin geçtiği Mahabad Kürdistan Devleti’nin kurucusu için düzenlenen anma etkinliğe Kürt siyasi çevrelerinden çeşitli kişiler katıldı.  

“AKP, BDP dışındaki kesimleri dışlamıştır”

Demokratên Şoreşgerên Kurdistan sözcüsü Ramazan Bulut; "İktidarın sorununun muhabatı olarak işaret ettiği BDP ile meclis çatışı altında müzakere etme yönünde açıklaması Kürt ve Kürdistan'daki seçilmemiş siyasi kişi, kesim, grup ve kurumları dışlama anlamına gelmektedir. AK Parti bu son açıklamasıyla Kürdistanlıların politik iradesini BDP'nin ve dolayısıyla KCK'nın ve PKK'nın tekeline yönlendirme gafletini ortaya koymuştur. BDP Kürdistan'ın değil Türkiye'nin partisidir, bunu her fırsatta da dile getiriyor. Ayrıca BDP miletvekillerinin bir kısmı Kürt ve Kürdistanlıların oylarıyla Türk seçmenlerin oylarıyla seçilmişlerdir ve onların temsilcileridirler. Bu milletvekilleri ve temsilciler bu niteliyleriyle Kürt ve Kürdistan sorunun çözümünde asli muhataplar olmayacağı gibi BDP bütün Kürtleri ve siyasi kesimleri temsil eden bir parti değildir. Bize göre, Kürdistan'da Kürt oylarıyla seçilmiş AK Parti miletvekilerinin ve temsilcilerinin niteliği neyse, BDP'den seçilen miletvekilerinin ve temsilcilerinin niteliği odur. Sadece toplumda sınırlı oranda siyasal bir güç ve potansiyele sahip olan BDP'yi Meclis çatısı altında ve dolayısıyla dışında muhatap kabul etmek Kürdistan'da sorunun tarafı olan siyasal ve potansiyel açıdan BDP gücünü kat kat aşan ama meclise sokulmamış veya mecliste olmayan siyasi kişi, kesim, grup ve kurumları dışlamak anlamına geliyor" dedi.

“Gün gelecek Kürdistan birleşecek”

Dicle Fırat Diyalog Grubu’nu temsilen konuşma yapan ve Kürdistan’în topraklarının dört parçaya bölündüğüne işaret eden Muhittin Batmanlı; “gün gelecek dört parçaya bölünen Kürdistan birleşecek ve hepimiz o güzel günü göreceğiz. Ve yine gün gelecek ki Kürdistan İslam aleminin ve Orta Doğu’nun lider gücü olacak” dedi.

BDP’li yöneticiler salonu terk etti

Parti olarak söz hakkı istedikleri halde birey olarak katılan ve PKK’nin iç infazlarının listesini savcılığa veren İbrahim Güçlü’ye öncelik verilmesinden rahatsız olduklarını ifade eden BDP’li yöneticiler salonu terk etti. BDP'lilerin toplantıyı terk etmesinin asıl sebebi ise konuşmacıların sert eleştirileriydi.

Kaynak: Haberdiyarbakır

Yorum Gönder