Rıza Sarraf ABD’de tutuklandı

22 Mart 2016 Salı 13:22

İran asıllı iş insanı Rıza Sarraf, ABD’nin Miami kentinde tutuklandı, Sarraf için 75 yıl hapis isteniyor.

Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı

İran asıllı iş insanı Rıza Sarraf, ABD’nin Miami kentinde tutuklandı.

Nate Raymond imzalı habere göre Sarraf, İran yaptırımlarını baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından tutuklandı.

Savcılık Sarraf için 75 yıl hapis istedi.

Savcılık Sarraf ve iki İranlı Kamelia Jamshidy ve Hossein Najafzadeh’in Cumartesi günü gözaltına alındığını bugün açıkladı.

Reza Zarrab, ABD’ye gidince İran yaptırımlarını ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarından FBI tarafından Miami’de cumartesi günü yakalandı, pazartesi günü de Miami’de çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Rıza Sarraf, Türkiye’de 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında 21 Aralık’ta tutuklanmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

Sarraf’ın İran’daki ortağı olarak gösterilen İranlı iş insanı Babek Zencani, yolsuzluk suçlamasıyla 6 Mart 2016 günü idam cezasına çarptırılmıştı.

Zencani’nin Türkiye’de kurulu şirketleri de bulunuyor. Beşiktaş’ta bulunan Kont Group Kozmetik bu şirketlerden biri. Yine, Zencani ismi Onur Air ile de sıklıkla gündeme geldi. Zencani’nin avukatları geçtiğimiz günlerde İstanbul’da açtıkları davada Onur Air’in kendilerine ait olduğunu belirmişti.

Zencani’nin ismi Saraf ile bu süreç içinde sıklıkla anıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı bir raporda ikili arasında bir ilişkinin olduğu aktarıldı.


Yorum Gönder