Roboski Kürdistan'ın yarasıdır

29 Aralık 2013 Pazar 12:09

Şemdinli'de, Roboskî Katliamı'nın 2. yıldönümünde bir araya gelen STK'lar ve siyasi kuruluşlar, 'Kürdistan'ın tarihi yüzlerce bu ve benzeri katliam ve soykırımlarla doludur.' diyerek katliamı kınadı ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Roboski Kürdistan'ın yarasıdır
Şemdinli'de sivil toplum ve siyasi kuruluşların yaptığı basın açıklaması:

BASIN VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere 28 aralık 2011 tarihinde Türk savaş uçakları tarafından Roboski'de 34 Kürt genci ve çocuğu katledilmişti.

Bu olayın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, henüz ne olay ne de failleriyle ilgili adalet yerine getirilmemiştir. Ve öyle görünüyor ki devlet üzerindeki bu kara lekeyi ne kaldırmaya niyetlidir ne de adaleti yerine getirmeye. Devlet bu kara lekeyi para veya tazminatla temizlemeyi düşünerek, Kürtleri kandırmayı ve olayı manipüle etmeyi amaçlamıştır. Ancak bunda başarılı olamamış ve amacına da ulaşamamıştır.

Kürdistan'ın tarihi yüzlerce bu ve benzeri katliam ve soykırımlarla doludur. Ve hiçbir zaman bu katliam ve soykırımların sorumluları adalete hesap vermemiştir. Dersim, Halepçe, Zilan Deresi ve Diyarbakır zindanlarında Kürtler katledildi, yok edildi ve kaybedildi. Ne İslam dünyası ne AB ne de insan hakları kuruluşları Kürdistan'daki bu acılara ses çıkarmadı.

Roboski katliamının yaşandığı günler 2012'nin arifesiydi. Katliamdan üç gün sonra Türk kentlerinde yılbaşı kutlama ve şölenleri bütün hızıyla ve duyarsızlığıyla yapıldı. Devlet aklı ve yetkilileri de olayı saptıran açıklamalar yaptı. Bazıları, onlar kaçakçıydı diyordu, birilerine göre ise de eğer öldürülmeselerdi zaten yakalanıp yargılanacaklardı.

Saygıdeğer basın ve onurlu Şemdinli halkı...

Hepimizin malumudur ki, Kürdistan dört parçaya bölünmüş ve parçalanan sınırlar; Kürtleri hem akrabalık bağları açısından hem de sosyolojik birliktelik olarak birbirinden koparmıştır.

Yaklaşık yüz yıldır Kürtler arasına çekilen bu sınırlardan ziyaret, bayram ve çeşitli sebeblerden geliş gidişlerine devam etmişlerdir. Aynı zamanda Kürdistanın bu dört parçası arasında ticaret yapılmakta ve ticari ilişkiler yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle meşru olmayan sınırlar üzerinden Kürtlerin geliş-gidişleri daima onlara ölüm ve korku getirmiştir. Her yıl onlarca Kürt İran ve Türkiye devletleri tarafından bu sınırlarda öldürülüyor.  Kürtler , kendi öz yurtlarında "kaçakçı" olarak adlandırılıyorlar. Fakat çok iyi bilinmeli ki onlar kendi topraklarında kaçakçı değil olsa olsa onların toprağı üzerinde talan yapan, parçalayan ve kürtlerin her türlü insani haklarını çiğneyenler kaçakçı olabilir. Ki bunlar Kürdistanın zengiliklerini alıp, topraklarını ve dillerini yasaklayanlardır.

Kürt halkı, toprakları üzerindeki bu sınırları bir yara gibi görmekte ve bu sınırları hiçbir zaman tanımamış, bundan sonra da tanımayacaktır.

Bizler Şemdinli'de sivil toplum ve siyasi kuruluşlar olarak; BDP, YAKINDER, KURDÎDER, AZADÎ İNİSİYATİFİ, ŞESO, DOĞASEVERLER DERNEĞİ, DTK, MEYADER, TÜMBEL-SEN, bütün kirli katliam ve soykırımları Roboski'nin ikinci yılında kınıyoruz.  Ve sorumluların derhal yargılanmasını istiyoruz. Ümit ediyoruz ki her insan bu soykırıma sesini yükseltir ve sessiz kalmaz ki bir daha bu tür katliamlar  yaşanmasın.

Roboski'nin hesabı sorulmadan bütün sorumlu ve failleri iki yüzlü görmeye devam edeceğiz.

Biz Roboski'yiz ve Roboski Kürdistan'ın yarasıdır. (DİHA)


Yorum Gönder