Serhat'ta ev baskınları: 30'dan fazla gözaltı

03 Ekim 2015 Cumartesi 15:11

Erzurum'un Karayazı, Kars'ın Kağızman ve Bitlis'in Tatvan ilçeleri ile Hakkari'de düzenlenen ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de bulunduğu 30'u aşkın kişi gözaltına alındı.

Serhat'ta ev baskınları: 30'dan fazla gözaltı
 Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı Qeregviç (Değirmenkaya) Mahallesi, sabahın erken saatlerinde polis ve özel harekat timleri tarafından ablukaya alındı. Ardından tek tek evlere baskın düzenleyen polisler, Köy Komisyonu'nda yer alan en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında 12 yaşındaki bir kız çocuğunun da bulunduğu öğrenildi. 

Kağızman'da çok sayıda gözaltı

Kars'ın Kağızman ilçesinde de sabah saatlerinde özel harekat timleri tarafından bir çok eve baskın düzenlendi. Kapıları kırarak girdikleri evleri dağıtan özel harekat polislerinin, evdekilerin başına silah doğrulttuğu, gözaltına karşı çıkan çocuklara da silah dipçiği ile vurduğu öğrenildi. Baskında aralarında DBP yöneticilerinin de bulunduğu en az 7 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Baskının gerekçesi hakkında bilgi alınamazken, gözaltına alınanlar Kağızman İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

Hakkari'de 2 çocuk gözaltına alındı

Hakkari'de ise gece saatlerinde özel harekat polisleri tarafından birçok eve baskın düzenlendi. Dağgöl, Sümbül ve Medrese mahallelerinde yapılan ev baskınlarında en az 2 çocuğun gözaltına alındığı öğrenildi. Dağgöl Mahallesi'nde gözaltına alınan D.A. (16) ile Medrese Mahallesi'nde gözaltına alınan S.E. (18) adlı çocukların, Hakkari Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube'ye götürüldüğü belirtildi. 

Tatvan'da bir gözaltı

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Akkis (Çamaltı) köyüne baskın düzenleyen özel hareket polisleri, Mahmut Mete isimli yurttaşı gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Mete, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder