Şeyh Said Efendi ve Arkadaşları Bingöl'de Anıldı

06 Temmuz 2015 Pazartesi 01:53

Bingöl'ün Karlıova ilçesi Sağnis köyünde Şehadetlerinin 90. Yılında Şeyh Said Efendi ve arkadaşları için anma programı düzenlendi. Şeyh Said Derneği, Bingöl eşrafı ve Şehid ailelerinin katıldığı anmaya halk yoğun ilgi gösterdi.

Şeyh Said Efendi ve Arkadaşları Bingöl'de Anıldı
 Şeyh Said ve Dava arkadaşlarının şehadetlerinin 90. Yılında Bingöl'ün Karlıova İlçesi Sağnis köyünde anma programı yapıldı.
 
Anmaya, Şeyh Said Derneği üyeleri , HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Hınıs Belediye Eşbaskanı Hasan Basri FIRAT, Tekman Belediye Başkanı Ali Said FIRAT, Şeyh Said ailesi, Çan Şeyhleri, Melekan Şeyhleri, Sağnis köyü sakinleri, Şehit aileleri, Bingöl eşrafından ailelerin ve 1925 hareketini benimseyenler katıldı. 

Şeyh Said Efendinin ve arkadaşları için yapılan anma Kur'an tilaveti ve ardından okutulan Mevlüd-i Şerif ile başladı. 

Konuşmacılardan, Şeyh Said derneği Başkanı M. Kasım Fırat : Şeyh Said Efendi ve Arkadaşlarının misyonuna sahip çıkmamız gerekiyor ve o misyonu en iyi şekilde anlatmak için mücadele vermeye davet ediyorum sizleri. Değerlerimize ve tarihimize sahip çıkmalıyız. Bu misyonda tüm mazlumların ve zalime karşı çıkanların mücadelesi vardır. Bu misyonda Hak ve adaletin tesisi, onurlu bir yaşam biçimi esastır" dedi. 

Ardından konuşan Mücahit Deniz; Buraya gelen herkese teşekkür ediyorum, Sağnis 1925 hareketinde mücadeleye katılan ve dedem Şeyh Mehmet Şerif'in de şehadetiyle şereflenmiş bir yerdir. Biz inşallah bugüne kadar mücadeleyi sürdüren halkımızla beraber olmaya devam edeceğiz" dedi. 

Son olarak konuşan HDP Grup Başkan vekili İdris Baluken: Şeyh said efendi ve arkadaşlarının verdiği mücadele bizlerin bugünkü mücadelesinin mihenk taşıdır. Onlar ozaman şehadet edip, halkının onurunu ve şerefini yüceltmeseydi, 4 parça Kürdistan'da verilen mücadele belkide hiç olamayacaktı. Bizler onlara minnettarız ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz" dedi.
 
Verilen iftar yemeği ile son bulan anma programı, akşam namazının kılınmasıyla sona erdi.

HINIS HABER


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet Telli 3 yıl önce yorumlandı

idris Baluken'nin söylediği şey çok önemli, bu lafı bu düşünceyi dile getirecek ikinci bir hareket veya parti yoktur mecliste, Helal olsun

0 Kişi beğendi.