Soma katliamına tepkiler dinmiyor.

17 Mayıs 2014 Cumartesi 01:27

Soma'da meydana gelen faciaya ilişkin tepkiler başta bölge illeri olmak üzere tüm Türkiye'de sürüyor. Yapılan eylemlerde hükümetin politikaları eleştirilerek sorumlulardan hesap sorulması istendi.

Soma katliamına tepkiler dinmiyor.
Türkiye'nin dört bir tarafından yapılan Soma eylemleri yayılarak devam ediyor. Önceki gün Sendikaların ve meslek örgütlerinin iş bırakması ve Diyarbakır, İstanbul, İzmir gibi önemli merkezlerde yapılan ve polisin müdahalesiyle sona eren eylemler bugünde devam etti. 

MERSİN

Mersin'de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il örgütü, Soma ilçesinde yaşanan maden faciasına dikkat çekmek amacıyla eylem yaptı. Tren istasyonu önünde bira araya gelen partililere, çok sayıda STÖ'de destek verdi. Kitle buradan Özgür Çocuk Parkı'na kadar, "Kaza değil katliam unutturmayacağız" pankartı ile üzerinde, "Soma kader değil katliam", "Bir madenci düşünün yeryüzüne çıkmak için bekleyen", "Köle değil işçiyiz, birleşince 
güçlüyüz", "Kapitalizm öldürür" yazılı dövizler taşırken sık sık, "Soma'nın ateşi sermayeyi yakacak", "Katil devlet hesap verecek", "İşçilerin katili patronların devleti" sloganlarını attı. 
Parka ulaşan kitle adına açıklama yapan HDP Mersin İl Başkanı Müslüm Tang, ülkede bir çok sorunun kader diye tanımlandığını belirterek, halkın da bu şekilde yaklaşmasını istediklerini söyledi. Tang, "Biz bu işlerin kader olmadığını biliyoruz" dedi. Patronların kar hırsının her şeyin önüne geçtiğini kaydeden Tang, tüm yasaların da emekçilerin aleyhine işlendiğini söyledi. Tang, "Bu gün iş güvenliğinden ve örgütlülüğünden bahsetmek 
neredeyse mümkün değil. İnsanlar 19'uncu yüzyıl koşullarında çalışmaktadırlar" diye konuştu. Açıklamanın ardından kitle sloganlarla dağıldı. 

13 kişi serbest bırakıldı


Bu arada dün Mersin'de Soma faciasını protesto etmek için AKP ilçe binasına yürümek isteyen ve polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan 13 yurttaş serbest bırakıldı.

ERZURUM

Atatürk Üniversitesi (AÜ) öğrencileri de, AÜ Bilim ve Gençlik Anıtı önünde bir araya gelerek, 3 saatlik oturma eylemi yaptı. Anıt önünde “Yüz karası değil kömür karası”, “Kömür ateşi babasız kalan çocukların yüreğini ısıtmaz” pankartları açan öğrenciler, 3 saatlik oturma eyleminin ardından saygı duruşunda bulunarak eylemi sonlandırdı. 

KARAÇOBAN

Erzurum’un Karaçoban ilçesinde BDP-HDP ilçe örgütleri, Karaçoban Belediyesi Eş Başkanları İrfan Sarı ve Serhat Eskikurt, belediye çalışanları ve çok sayıda yurttaşın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yapıldı. “Soma emekçileri yalnız değildir” pankartının asıldığı meydanda yapılan açıklamada konuşan Belediye Eş Başkanı Serhat Eskikurt, yaşanan katliamın nedeninin AKP hükümeti olduğuna vurgu yaptı. 

HINIS 

Erzurum’un Hınıs ilçesinde de yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. HDP ve BDP ilçe örgütleri, belediye Eş Başkanları Hasan Basri Fırat ve Gülay Peker’in yanı sıra belediye çalışanları ve çok sayıda yurttaşın da katıldığı eylemde, BDP binasından belediye önüne kadar yürüdü. Eylemde, “Acınız acımızdır”, “Soma’nın katili hesap verecek” sloganları atılırken, yürüyüşün ardından yapılan açıklamada yaşananların katliam olduğuna vurgu yapıldı. 

ÇATAK

Van’ın Çatak ilçesinde de BDP İlçe Örgütü, Soma’da yaşamını yitiren madencileri anmak ve olayda ihmali bulunanların yargılanmasını talep etmek amacıyla parti binası önünde açıklama gerçekleştirdi. BDP yöneticileri, belediye çalışanları ve yurttaşların katıldığı açıklamada madenci bareti takıldı. Açıklamada konuşan BDP İlçe Başkanı Vehbi Batur, “Soma’da yaşanan bu trajedi hepimizin yüreğini dağladı. Ama şu da bilinmelidir böylesi felaketler kesinlikle ihmalden gelir. Şirket ve taşeronlara bu olanakları tanıyan müdürlükleri kesinlikle suçludurlar. Bu işin devlet tarafındaki yetkili kişileri gerektiği önlemleri almış olsalardı belki bu trajedi yaşanmazdı” diye konuştu. 

DİHAYorum Gönder