Taçyıldız, Kürtçe Programda Türkçe Konuştu

22 Aralık 2011 Perşembe 21:11

TRT ŞEŞ'te bu hafta Mevan (Yolcu) adlı program'da Hınıs'taki çekimler de ekrana geldi.

Taçyıldız, Kürtçe Programda Türkçe Konuştu
TRT ŞEŞ kanalında Çiğdem KARABOĞA ve Yılmaz CAN ŞARE'nin hazırlayıp sundukları rewi(Yolcu)MEVAN (Misafir) adlı program'da bu hafta Hınıs'taki çekimler de ekrana geldi.

Bilindiği üzere, TRT6 (Şeş) televizyon kanalındaki Misafir programı köy, bucak, kasaba, ilçe ve illeri dolaşarak çekim yapıyor. Aynı zamanda uğradığı yörenin yöneticileriyle de söyleşi ve ahaliyle sohbet tarzında çekimler de yapılıyor. 

Bu haftaki program'da Hınıs'tan çekimler de ekrana geldi.
Hınıs Belediye Başkanı Enver Taçyıldız'la yapılan söyleşide Taçyıldız'ın Kürtçe bir program'da Türkçe konuşması dikkat çekti. 

Gereçekten, Belediye başkanı Enver Taçyıldız Kürtçe konuşmayı bilmiyor mu, yoksa konuşmayı bildiği halde mi böyle bir yola başvurduğu sorusu, izleyenlerin kafasını karıştırdı.Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 43

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

rüzgar 7 yıl önce yorumlandı

isviçire den yazan arkadaş, alevilere söylede, kemalist düşünce derneğine üye olmalarını anlıyorum,çevik bir i sevmelerinide anlıyorumda.hınısta özgür ce yaşayamadıklarınada katılıyorum,ama türkiyede birazda demokrasiye sahip çıksınlar.cuntacılıkla olmaz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Irfan Keskin 7 yıl önce yorumlandı

Yesil alanlarin imara acildigi; hatta tum yesil alan görünen yerlerin imara acildigi yapilan insaatlardan bellidir. Ayrica Belediye encümenlerinden biri de yesil alanlarda ev yapilmasi icin encümen karari aldiklarini gururla söylüyor.Bir yerlesim yerinde en önemli hizmetlerden biri de yesil alanlarin park ve bahcelerin ve de agaclandirma alanlarinin alabildigine yapilmasidir.Eskisehire gidin görun.Eskisehirìn yarisindan fazlasi yesil alan´park ve bahcelerdir.Sonucta Hinis yagmalaniyor.Erdogan parkini nasil Qerdogan parkina cevirdiklerini...Hastanenin her tarafini lagim ve moloz yiginina cevirdiklerini ...yesil alan görunen yerlerde gelisi güzel imarsiz ve plansiz yapilasmalari görmüyorsaniz AKP zihniyeti tasidiginizdandir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

merve akbay 7 yıl önce yorumlandı

ben isviçrede yaşıyan bir alewi kürd kızıyım.hınısın bir kürt ilçesi olmasına rağmen yıllarca bırakın kendi anadillerini konuşmayı hınısa gelen alewi kürtlerin zazaca konuşmalarına bile tahamül edilmemiştir.hınıs halkının alewilere yaptıkları baskılar yüzünden ilçede alewilerin göç etmeleri hiç konuşulmuyor.bunu yapanlar enver taçyıldız ve onlar gibi feodal yapılar değilmi.hınısta kendini kürt gören herkes KÜRTÇE KONUŞUR KÜRT OLMASINA RAĞMEN TÜRKLÜĞE ÖZENENLER İSE TÜRKÇE KONUŞUR İŞİN ASLI BUDUR.HINIS HALKI KENDİNİ ASLINI İNKAR EDEN KARADENİZDEKİ LAZ LAR GİBİ BİR ZİHNİYETE SAHİP.HINIS HALKI ÖNCE DEMOKRAT OLMAYI FARKLI KİMLİKLERE SAYGI GÖSTERMEYİ ÖĞRENSİN ÖZELDE ALEWİLERE KARŞI.KÜRDÜZ ANA DİLİMİZ KÜRTÇEDİR BELEDİYE BAŞKANI KENDİNİ İNKAR EDENLERİ TEMSİLEN KONUŞMUŞTUR.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Namzet 7 yıl önce yorumlandı

Kekê mıhemed aslan, tu dikari bixwe kurdi fer bibime u mıjul bibe. Paşê ji vere me rexnebikê. em kurdi baş dizanin. slav u rez...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mehmetarslan 7 yıl önce yorumlandı

yarısı bile kürtçe konuşabiliyorsa benim de adım mehmet değil. kendileri bilmez az buz anlar çat pat konuşur.kürtçe konuştuğunu sandığı zamanda ağzından çıkan iki kelimeden biri türkçedir. gelirler burada millet hakkında atıp tutarlar. herkes kendini en iyi ifade ettiği dilde yaşamakta özgürdür. dünya insanın sahip oalbileceği iki temel dil vardır. bunlar mother tongue yani anadil, birde main language yani gerçek dil. çoğunluk için ikis de aynıdır. yani anneden öğrendiği dille kendini en iyi ifade ettiği dil aynıdır. bazı insanların ise anneden öğrendiği dille kendini en iyi ifade ettiği dil birbirinden farklıdır. bu durumda kişinin kendini en rahat ifade ettiği dilde konuşmasına kimse karışamaz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Namzet 7 yıl önce yorumlandı

Bazı yorumcular konuya şaşı bakıyorlar. Burada gayet objektif bir fotoğraf sunulmuş. Bu haberi çıkaranları kutlamak lazım herşeyden önce. Kürtçe konuşamayan bir halk yöneticisinin durumu ele alınmıştır. Halkı %85 oranında kürt olan bir yerleşim yerinin belediye başkanı kendi mensubu olduğu iktidar partisinin TVsi sayılan kanalda formata aykırı bir dille meramını anlatmak zorunda kalmıştır. Bunun sebep ve sonuçlarını doğru tartışmadan o ilçe niçin yozlaştı, kendine yabancılaştı ve geride kaldı gibi soruların cevabı da bulunmaz. Gerçeklere yaklaşmak veya onun üstüne düşünmek kimsenin işine gelmediğinden dedikodu kalıyor malzeme olarak geride...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ferhat Çetin 7 yıl önce yorumlandı

Faklı kültür, din ve etnik guruplardan insanların birbirleri "TANIŞMA"ları, muhabbet etmeleri için biz insanlara verilmiş olan dilin, bir araçtan, amaca dönüşmesini hayretler içinde izlemekteyim. Elbette kökümüz derden geliyorsa o kültürü, dili, geleneği öğrenmeliyiz. Öncelikle bizi biz kılan değerlerin bilincinde olup, daha sonra diğer kültürlerle temasa geçmeliyiz. Burada garip olan durum bir Belediye Başkanının bulunduğu konumun liyakatı doğrultusunda eleştirilmesi değil de, "neden Kürtçe konuşmuyor"u gündeme getirmektir. Varlığını Kürt sorunu üzerine inşa eden birçok BDP'li Kürt vekilin dahi Kürtçe konuşamadığını biliyoruz. Kürtçe öğrenmenin önünde bir engel mi var? Kürtçe konuşamayan, öğreneme gayretinden olmayan bir Kürt'ün, Kürt sorununa dair düşüncelerini samimi bulmuyorum!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet YILMAZ 7 yıl önce yorumlandı

İrfan KESKİN sıkıştığı nokta Belediye Encümenini yeşil alanları yağmalamakla suçlamış. İrfan bey bir tane örnek versene....veremesin çünkü böyle bir şey yok. Hem iyi ki kürtçe bilmiyorsun. Bilsen ne olacak ki Türkçe biliyorsunda ne olmuş ? Ne olmuş. Kendimizi kandırmayalım hepimizin ne olduğu belli. Önemli olan yaptığımız şeylerin Toplumun ilerlemesine ve dönüşmesine katkı sağlamasıdır. Yoksa şu an olduğu gibi boş tartışmalarla bir yere varamayız.

0 Kişi beğendi.