Tekman Kaymakamı O talimatını geri çekti

20 Ağustos 2015 Perşembe 16:17

Kamu kurumlarına gönderdiği talimatla devlet dairelerinde Türkçe dışında herhangi bir dilin kullanılmasına yasak getiren Tekman Kaymakamı Lütfullah Ün, talimatın "sehven" kaleme alındığını ve aynı gün içinde geri çekildiğini açıkladı.

Tekman Kaymakamı O talimatını geri çekti
 Erzurum'un Tekman ilçesinde Kaymakam Lütfullah Ün'ün 14 Ağustos günü tüm kamu kurumlarına gönderdiği talimatta, devlet dairelerinde Türkçe dışında dil konuşulmasına yasak getirmiş, başka dil kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurmuştu. Yayınlanan haberlerin büyük ses getirmesi üzerine basına ve muhabirlere açıklamada bulunan Ün, yaşananlardan üzüntü duyduğunu söyledi.

"Kamuoyuna ve Kürt halkına buradan sesleniyorum" diyen Ün, "Kürtçeyi yasaklamadım. Yanlış anlaşılan yazı işlerinin 'sehven' yazdığı bir yazıydı. Yazıyı ilçemizde bulunan bütün kamu kurumlarından aynı gün içerisinde geri çektik. Gerek Milletvekilimizden, gerek HDP ve DBP ilçe eşbaşkanlarımızdan olsun hepsine tek tek yaşananlardan dolayı çok üzüldüğümü ifade ettim" dedi.

Ün, dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Anlaşılabilir dil kullanılması" yönündeki ifadelerine ise "Sadece Kaymakamlık içerisinde personeller arasında yurttaşlara doğru bir üslup ile yaklaşılması anlamında kullandım" diye açıklık getirdi.

HINIS HABER - DİHA

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder